טקס האזכרה הממלכתי לציון 23 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל נערך היום (ראשון) בהר הרצל בירושלים. הטקס, בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון. נכדתו של רבין, נעה רוטמן, יצאה במתקפה חריפה נגד הממשלה והעומד בראשה: "רבים מנושאי התפקיד במדינה הזאת משתתפים במדורת הליבוי והשיסוי".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

רוטמן המשיכה: "אל תדקלמו כאן שרבין לא היה בוגד. ביקורת בישראל נחשבת לבגידה. אם לא תחדלו ממסע השיסוי והעמקת המחנאות בינינו וההשתלחות, ישוב פה להישפך כאן דם. לסבא שלי זה כבר מאוחר". ‏היא הוסיפה: "רק לאחרונה פורסם ציוץ בטוויטר מטעם דוברת במשרד ראש הממשלה, שבו נכללה תמונת לחיצת היד בבית הלבן. כן, זו עם ערפאת, תחת הטיית הפועל 'בגד'. הוא לא נמנה שם לבד. היום ברשימה הזו עוד אנשי וגופי שמאל, השם ירחם. לא, לא - לא יושבי השורות כאן ניסחו את הציוץ, אבל אף אחד לא התנער ממנו. מיותר לציין שהאישה הזאת ממשיכה לקבל משכורת גם מתוך המיסים שבוגדים לכאורה, כמוני, משלמים".

בלשכת ראש הממשלה הדפו את הטענות של רוטמן, ופרסמו בתגובה הודעה לתקשורת שבה נכתב: "נדהמנו לשמוע את ההאשמה החמורה של נעה רוטמן באזכרה הממלכתית לזכרו של יצחק רבין ז"ל נגד דוברת במשרד ראש הממשלה. לאחר בדיקה התברר כי מדובר בכלל בציוץ של עיתונאית שאיננה קשורה למשרד. מדובר בהשמצה חסרת בסיס שמביישת את המעמד". לפני הודעת התגובה, גורם בכיר בלשכת רה"מ מסר: "קרוליין גליק לא עובדת במשרד ראש הממשלה. זו בושה וחרפה שמייחסים שקרים שכאלה ללשכה. מי שמדבר על הסתה שלא יסית וישקר".

הטקס בהר הרצל, היום (צילום: החדשות)
הטקס בהר הרצל, היום | צילום: החדשות

אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס הזיכרון "נר יצחק" בבית הנשיא, במהלכו יונתן בן ארצי, נכדו של רבין, תקף תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו בפילוג החברה הישראלית ובהבאת "חורבן הבית הבא". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התריע בנאומו: "בכל שנה אנו נושאים נאומים ועורכים טקסים, ובפועל אנחנו עדים לשחיקה במרכזיות של הרצח והמשמעויות שלו בציבוריות הישראלית".

"ההוא הדוחף ומסית להגדרה וקיטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו, כחמוץ או שמאלן, ממשיך לפרק בנו ויביא לחורבן הבית הבא", אמר בן ארצי. בהמשך גם קרא לנשיא המדינה לפעול להגבלת כהונת ראש ממשלה בישראל: "אזרחי מדינת ישראל זכאים להנהגה שאינה משתעממת מהם".

רה"מ ונשיא המדינה (צילום: החדשות)
רה"מ ונשיא המדינה | צילום: החדשות

נשיא המדינה ריבלין אמר במהלך הטקס בבית הנשיא כי "באותו לילה של רצח יצחק רבין ז"ל, היינו כולנו על לוח המטרה. בשנים האחרונות מתנהל קרב על הזיכרון של יצחק, ולזיכרון של הרצח". ריבלין הוסיף: "לצערי, במקום שזיכרון הרצח יהפוך לקשר בין ימין לשמאל, הוא נפל קורבן לשסע ביניהם. אנחנו מוכרחים למצוא את הדרך בה זיכרון הרצח ולקחיו יחלחלו לחברה הישראלית".

ריבלין אמר שיום הכיפור של הדמוקרטיה הישראלית הוא "הלילה שבו רבין נרצח. לאיש מאיתנו לא היה שכפ"צ. הדמוקרטיה הישראלית לא מתה בכיכר - היא חיה ותוססת, אך חשוב לזכור גם שהיא לא מוגנת".

23 לרצח רבין. הטקס בהר הרצל (צילום: החדשות)
23 לרצח רבין. הטקס בהר הרצל | צילום: החדשות

"יש צורך בחשיבה מחודשת בכל הנוגע לציון יום הזיכרון לרצח. חייבים להפוך את היום הזה לעצור רגע את הוויכוח ולא להשתמש בו להעצמת הוויכוח", המשיך הנשיא. "רק אם נשכיל לזכור יחד נוכל להבטיח שפצעי הירי יגלידו ורק הצלקת תישאר כתמרור אזהרה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו גם נאם בטקס: "חובתנו לפעול נגד הסכנות ולפעול למען הסיכויים אבל הקיצוניות לא פסה אצל שכנינו". נתניהו הדגיש: "הם מסרבים להכיר בזיקתנו על הארץ ומוסיפים לשלם סכומי עתק לרוצחים ולטפח אצל ילדיהם את הפנטזיה על היעלמות מדינת היהודים. זהו לב הסכסוך".

יונתן בן ארצי, היום (צילום: החדשות)
בן ארצי, היום בבית הנשיא | צילום: החדשות

ראש הממשלה התייחס להסכם השלום בין ישראל לירדן והגיב לראשונה לדיווחים כי ירדן מסרבת להאריך את אחד הנספחים בהסכם. "הסכם השלום בינינו לבין ירדן הוא הסכם של שלום אמת. הקשרים ארוכי השנים עם הממלכה ההאשמית הביאו להסכם מדריד", אמר. "בימים אלה נכנס השלום לשנתו ה-25. בהסכם השלום ירדן שמרה לעצמה את האופציה לקבל את נהריים וצופר. נמסר לנו שהיא מבקשת לממש את האופציה הזו".

נתניהו הדגיש: "ניכנס איתם למו"מ על אפשרות הארכה של ההסדר הקיים אבל ההסכם כולו בראייה כוללת הוא חשוב ויקר לשתי המדינות".