"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
בצלאל סמוטריץ'. ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ח"כ בצלאל סמוטריץ' קרא לאסור על קיום נאומים של בני משפחתו של יצחק רבין ז"ל בטקס האזכרה הממלכתי, זאת בעקבות הביקורת החריפה של נועה רוטמן, נכדתו של ראש הממשלה שנרצח. "משפחת רבין הפרטית לא שונה משום משפחת קורבן אחרת ואין לה שום רלוונטיות ליום הזיכרון ולטקסים הממלכתיים", כתב אתמול (ראשון) בחשבון הטוויטר שלו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"למרבה הצער לא מעט אנשים נרצחים במדינת ישראל ולאף אחד מהם אין יום זיכרון ממלכתי", כתב סמוטריץ'. "יום הזיכרון הממלכתי לרבין נקבע כי הוא נרצח כראש ממשלה. לא כאבא של דליה ולא כסבא של יהונתן ונעה".

"לא ברור מאיפה השתרש הנוהג המוזר הזה שמאפשר להם לנאום בטקסי האזכרה השונים", הוסיף חבר הכנסת. "אם הם לא היו מנצלים את זה להשתלחות פוליטית הכי לא ממלכתית שיש - ניחא. אבל היות והם כן אז הגיעה העת להחזיר אותם ליציע הקהל. שיארגנו לעצמם טקסים אלטרנטיביים פרטיים וינאמו בהם כמה שהם רוצים. לא באזכרה הממלכתית".

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) הגיב לדבריו של סמוטריץ'. "'הרצחת וגם ירשת'?", תהה חבר הכנסת. "ח"כ סמוטריץ' הוא ילד חצוף שלא למד דבר. אסור לשכוח שמדובר באדם שגדל באותן ערוגות שהצמיחו את יגאל עמיר".

מזכ"ל שלום עכשיו לשעבר, יריב אופנהיימר, הגיב לסמוטריץ' בטוויטר. "אתה חי בסרט", כתב. "רבין לא נרצח על ידי כוחות האויב או על רקע כבוד המשפחה. רבין נרצח רצח פוליטי על ידי ישראלי, יהודי, שקיבל השראה מהמחנה הפוליטי שלך וכנראה הצביע לך בבחירות. קשה לך עם זה, יום אחד בשנה תנוח".

"ביקורת בישראל נחשבת לבגידה"

טקס האזכרה הממלכתי לציון 23 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל נערך אתמול בהר הרצל בירושלים. הטקס, בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ונשיאת בית המשפט העליון. נכדתו של רבין, נעה רוטמן, יצאה במתקפה חריפה נגד הממשלה והעומד בראשה: "רבים מנושאי התפקיד במדינה הזאת משתתפים במדורת הליבוי והשיסוי".

רוטמן המשיכה: "אל תדקלמו כאן שרבין לא היה בוגד. ביקורת בישראל נחשבת לבגידה. אם לא תחדלו ממסע השיסוי והעמקת המחנאות בינינו וההשתלחות, ישוב פה להישפך כאן דם. לסבא שלי זה כבר מאוחר". ‏היא הוסיפה: "רק לאחרונה פורסם ציוץ בטוויטר מטעם דוברת במשרד ראש הממשלה, שבו נכללה תמונת לחיצת היד בבית הלבן. כן, זו עם ערפאת, תחת הטיית הפועל 'בגד'. הוא לא נמנה שם לבד. היום ברשימה הזו עוד אנשי וגופי שמאל, השם ירחם. לא, לא - לא יושבי השורות כאן ניסחו את הציוץ, אבל אף אחד לא התנער ממנו. מיותר לציין שהאישה הזאת ממשיכה לקבל משכורת גם מתוך המיסים שבוגדים לכאורה, כמוני, משלמים".

בלשכת ראש הממשלה הדפו את הטענות של רוטמן, ופרסמו בתגובה הודעה לתקשורת שבה נכתב: "נדהמנו לשמוע את ההאשמה החמורה של נעה רוטמן באזכרה הממלכתית לזכרו של יצחק רבין ז"ל נגד דוברת במשרד ראש הממשלה. לאחר בדיקה התברר כי מדובר בכלל בציוץ של עיתונאית שאיננה קשורה למשרד. מדובר בהשמצה חסרת בסיס שמביישת את המעמד". לפני הודעת התגובה, גורם בכיר בלשכת רה"מ מסר: "קרוליין גליק לא עובדת במשרד ראש הממשלה. זו בושה וחרפה שמייחסים שקרים שכאלה ללשכה. מי שמדבר על הסתה שלא יסית וישקר".

ראש הממשלה הגיב גם לדברים בכנס המליאה לזכרו של רבין ז"ל בכנסת והבהיר כי מי שפרסמה את הציוץ עם תמונתו של רבין עם המילה "בגד" אינה עובדת בלשכת ראש הממשלה, בניגוד לדברים שאמרה נכדתו של רבין, נעה רוטמן, בטקס האזכרה הממלכתי. "לא היה ולא נברא. זוהי לצערי דוגמה לכך שלפעמים, תוך כדי השיח על מתינות והלחימה בהסתה, אומרים דברים פוגעניים וחסרי שחר", אמר נתניהו. "לא רק עליי, אלא על ציבור שלם שאין להם שום אחיזה במציאות".

ראש הממשלה שב ואמר כי למרות שלא הסכים עם דרכו של רבין ז"ל, "אמרתי שהוא טועה - ואינו בוגד. רבין לא היה בוגד, הוא היה פטריוט ציוני ראשון במעלה". באותה נשימה האשים את יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, שאינה פועלת בדרך דומה: "הייתי מצפה שתגני את מי שקורא לי בוגד, מי שאמר רק לאחרונה 'נתניהו בוגד בעם שאותו הוא צריך לשרת'", בהתכוונו לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.