"ליברמן - נציג הפאשיזם בממשלה" (צילום: פלאש 90/יונתן סינדל)
"ליברמן - נציג הפאשיזם בממשלה" | צילום: פלאש 90/יונתן סינדל

סערה במערכת הפוליטית בעקבות התבטאותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שתקף בחריפות את אזרחי ישראל הערבים בוואדי ערה, וקרא לציבור הישראלי להחרים אותם. גם בימין וגם בשמאל גינו פוליטיקאים את האמירה. "אני ימני לא פחות אך מתנגד לתכנית שלו, היא לא ישימה", אמר בתגובה השר לביטחון פנים גלעד ארדן לרזי ברקאי בגלי צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם העיקרון הוא לוותר על כל מקום שיש בו רוב ערבי אז אולי גם נוותר על יפו ומזרח ירושלים", הוסיף השר. "ואדי ערה הוא שטח בריבונות מדינת ישראל, נשליט שם חוק וסדר". חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) הגיב גם הוא לריאיון של שר הביטחון. "ראש מועצת ערערה נשמע מרשים מאד בריאיון, מגנה חד משמעית את כל האלימות", אמר. "הלוואי שהשר שהתראיין היה ממלכתי כמוהו".

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה את אמירתו של שר הביטחון וכינתה אותה "מתלהמת". "המהומות שהתרחשו אתמול בוואדי ערה הן בלתי מתקבלות", אמרה והוסיפה כי היא מגבה את כוחות הביטחון ושהיא בטוחה שהדין עם מפרי החוק ימוצה. "במקביל צריך לפעול להרגעת הרוחות", הוסיפה. "דווקא בימים כל כך רגישים נדרשת ממלכתיות וגם איפוק מצד כל מנהיג ציבור. האמירה של שר הביטחון מתלהמת, מזיקה ובעיקר מיותרת".

איחוד השמאל רוצה את ציפי לבני (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
לבני: "אמירה מיותרת ומתלהמת" | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

"יצא לו האביגדור ליברמן", צייץ ח"כ עמר ברלב (המחנה הציוני) בטוויטר. "ושוב הוא שכח שהוא שר הביטחון של כולם כולל של כ-20% מאזרחי המדינה". ח"כ הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) עקץ את ליברמן: "שר קורא לחרם נגד אזרחי ישראל? האם החוק נגד יוזמי חרם יחול עליו?".

"נציג המשטרים הפאשיסטים"

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס לדברים שאמר ליברמן בריאיון הבוקר וכינה אותו "נציג המשטרים הפאשיסטיים בממשלת הימין הקיצוני של נתניהו". עודה אמר כי "הקריאות לחרם על אזרחים רק משום מוצאם הלאומי והדתי מזכירות את המשטרים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית". הוא הוסיף כי "המחשבה שאדם כזה מופקד על ביטחון המדינה צריכה להדאיג כל אזרח שפוי".

יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי, מוחמד ברכה, גינה גם הוא את דבריו של ליברמן ואמר כי משמרות המחאה המקומיות יימשכו היום ומחר בכל רחבי הארץ. ח"כ ג'בארין מהרשימה המשותפת, תושב ואדי ערה, תהה: "איך ליברמן היה מגיב אם שר בכיר בצרפת היה קורא להחרים יהודים בגלל הפגנה שקיימו בנושא שקרוב לליבם?".

יו"ר חד"ש-תע"ל, איימן עודה (צילום: פלאש 90, חדשות)
עודה: "נציג המשטרים הפאשיסטים" | צילום: פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת ביקר אף הוא בחריפות את הדברים הקשים. "ליברמן לא זוכר היטב את ההיסטוריה של העם שלו וקריאות החרם נגד יהודים באירופה של פעם", אמר. "אבל הבעיה היא שמקורות ההשראה שלו לא מתמצים רק לברית המועצות הבולשיביקית, אלא גולשים גם לטכניקות שיישמו בחלקים אחרים באירופה של אותן שנים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף הבוקר בחריפות את אזרחי ישראל הערבים בוואדי ערה, וקרא לציבור הישראלי להחרים את תושבי המקום. בריאיון לאפי טריגר בגל"צ אמר ליברמן כי "האנשים האלה לא שייכים למדינת ישראל, הם לא חלק מאתנו". הדברים נאמרו על רקע הפרות הסדר והעימותים עם המשטרה שאירעו אתמול כחלק מ"יום הזעם" הפלסטיני נגד הכרזת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. ח"כ אחמד טיבי בתגובה: "ליברמן לא זוכר את ההיסטוריה של העם שלו".

במהלך ההתפרעויות אתמול בוואדי ערה הושלכו אבנים לעבר אוטובוס "אגד" והחלונות נופצו. הנהג נפצע קל מרסיסים ופונה לבית החולים לקבלת טיפול. שתי נוסעות שנפצעו קל טופלו במקום. המשטרה עצרה שני חשודים בתקרית - קטין ובגיר תושבי ערערה. במקביל, כביש ואדי ערה נחסם זמנית ונפתח, כשהמשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות.