ליברמן (צילום: מתוך כנס לימוד FSU‏, חדשות)
קורא להחרים את תושבי ואדי ערה. ליברמן | צילום: מתוך כנס לימוד FSU‏, חדשות

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף הבוקר (ראשון) בחריפות את אזרחי ישראל הערבים בוואדי ערה, וקרא לציבור הישראלי להחרים את תושבי המקום. בריאיון לאפי טריגר בגל"צ אמר ליברמן כי "האנשים האלה לא שייכים למדינת ישראל, הם לא חלק מאתנו". הדברים נאמרו על רקע הפרות הסדר והעימותים עם המשטרה שאירעו אתמול כחלק מ"יום הזעם" הפלסטיני נגד הכרזת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. ח"כ אחמד טיבי בתגובה: "ליברמן לא זוכר את ההיסטוריה של העם שלו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לא היו רק זריקת אבנים על אוטובוסים, אלא התבצע כמעט לינץ' באחד העיתונאים", פתח ליברמן את דבריו נגד תושבי ואדי ערה. "אנשי המקום הם לא חלק מהמדינה, ראינו מחבלים שיצאו משם והשתתפו בהלוויות מחבלים. אי אפשר לצאת להפגין עם דגלי פלסטין, לקבל מיליארדים מהמדינה ולהרוס אותנו מבפנים".

בהמשך אמר ליברמן כי הוא "קורא לאזרחי ישראל להחרים את ואדי ערה, לא לקנות שם בחנויות, לא לצרוך את השירותים שם. לתת להם להרגיש שהם לא רצויים כאן". ליברמן הוסיף כי "במסגרת הסדר הקבע הם חייבים להיות חלק מרמאללה, שם הם יקבלו ביטוח לאומי. אנחנו נספח את מעלה אדומים וגבעת זאב ואריאל, זה הפתרון היחידי שנראה באופק".

בהמשך התראיין השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שאמר כי אינו מסכים עם דעתו של ליברמן. "אני ימני לא פחות אך מתנגד לתכנית שלו, היא לא ישימה", אמר. "אם העיקרון הוא לוותר על כל מקום שיש בו רוב ערבי אז אולי גם נוותר על יפו ומזרח ירושלים. ואדי ערה הוא שטח בריבונות מדינת ישראל, נשליט שם חוק וסדר".

זריקות האבנים בואדי ערה במוצ"ש (צילום: מד"א)
חלונות האוטובוס שנופצו במהומות | צילום: מד"א

"נציג הפשיזם בממשלה"

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס לדברים שאמר ליברמן בריאיון הבוקר וכינה אותו "נציג המשטרים הפשיסטיים בממשלת הימין הקיצוני של נתניהו". עודה אמר כי "הקריאות לחרם על אזרחים רק משום מוצאם הלאומי והדתי מזכירות את המשטרים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית". עודה הוסיף כי "המחשבה שאדם כזה מופקד על ביטחון המדינה צריכה להדאיג כל אזרח שפוי"

 יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי, מוחמד ברכה, גינה גם הוא את דבריו של ליברמן ואמר כי משמרות המחאה המקומיות יימשכו היום ומחר בכל רחבי הארץ. ח"כ ג'בארין מהרשימה המשותפת, תושב ואדי ערה, תהה "איך ליברמן היה מגיב אם שר בכיר בצרפת היה קורא להחרים יהודים בגלל הפגנה שקיימו בנושא שקרוב לליבם".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת ביקר אף הוא בחריפות את הדברים הקשים. "ליברמן לא זוכר היטב את ההיסטוריה של העם שלו וקריאות החרם נגד יהודים באירופה של פעם", אמר. "אבל הבעיה היא שמקורות ההשראה שלו לא מתמצים רק לברית המועצות הבולשיביקית, אלא גולשים גם לטכניקות שיישמו בחלקים אחרים באירופה של אותן שנים".

במהלך ההתפרעויות אתמול בוואדי ערה הושלכו אבנים לעבר אוטובוס "אגד" והחלונות נופצו. הנהג נפצע קל מרסיסים ופונה לבית החולים לקבלת טיפול. שתי נוסעות שנפצעו קל טופלו במקום. המשטרה עצרה שני חשודים בתקרית - קטין ובגיר תושבי ערערה. במקביל, כביש ואדי ערה נחסם זמנית ונפתח, כשהמשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות.