על רקע חילופי המהלומות החריגים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשטרת ישראל בעקבות הפרסום אתמול (שבת) של משה נוסבאום על חידוש החקירות נגדו, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, יוצא במתקפה נגד בכירי מפלגת השלטון שממלאים פיהם מים ולא נחלצים להגנת יו"ר המפלגה. "שרי הליכוד הם חבורת פחדנים", אמר בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת". עם זאת, זמן קצר קודם לכן, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וח"כ דוד אמסלם, שניהם מהליכוד, מתחו ביקורת על ההדלפות וקראו לחקור את התופעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי ביטן, השרים במפלגה אמורים להגן על ראש הממשלה לאור "המסע המתנהל נגדו". "אמרתי את זה בעבר - יש פה מלחמה על דעת הקהל", הסביר. "זה לא רק נתניהו באופן אישי, זו בעצם הגנה על הליכוד. הם צריכים לעשות את העבודה, ולא יכולים רק לשבת במשרד. לצערי הם לא עושים את זה. כל פעם שיש משבר, הם נעלמים".

ימונה לשגריר באו"ם? גלעד ארדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
השר גלעד ארדן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר הקואליציה טען כי התגובה החריפה שנמסרה אתמול מטעמו של נתניהו מגיעה אחרי שנה וחצי של הדלפות מתמשכות. "הדלפות לא צריכות להיות, במיוחד לא בחקירה של ראש ממשלה", הדגיש. "זה לא בסדר. גם לנחקר יש זכויות, ולא רק למשטרה. הגיע הזמן שהמפכ"ל יתחיל לחקור את העניין הזה. המחויבות שלו היא לבצע חקירה בנושא ההדלפות ולעצור את זה אחת ולתמיד".

בהמשך, ביטן כינה את תגובת המשטרה אמש "צבועה". "המשטרה צריכה לעשות את העבודה", אמר. "זאת צביעות לבוא ולטעון שזה משפיע על החקירות. או שהם מקצועיים או שהם לא מקצועיים". ביטן אף האשים את המשטרה בנטילת חלק במסע להפלת נתניהו. "יש פה מסע להשפיע על דעת הקהל, והוא מתבצע באמצעות הדלפות, התקשורת וההפגנות, כדי להראות שיש כאן עננה של שחיתות. אין שחיתות, בשביל זה יש חקירה".

חורב, ארכיון (צילום: פלאש 90)
עומד במוקד הסערה. ליאור חורב | צילום: פלאש 90

לגבי ליאור חורב, יועץ התקשורת של המפכ"ל, ביטן אמר כי הגיע הזמן שאלשיך יפטר אותו. "מדובר ביועץ פוליטי, לכן הוא לא צריך להיות יועץ של המשטרה ושהוא עוד יקבל 2.5 מיליון שקלים. אין שום היגיון שאדם שעובד עם פוליטיקאי היום, בעבר ובעתיד יעניק ייעוץ למשטרה".

ארדן: ביקשתי מהיועמ"ש לבדוק מי מדליף

זמן קצר קודם לכן, בניגוד לטענתו של ביטן, התראיין השר גלעד ארדן לרשת ב' ואמר: "דיברתי אתמול בלילה עם היועמ"ש וביקשתי ממנו לשקול בדיקה רחבה של הנושא הזה". לדבריו, נושא ההדלפות מחקירות הוא נושא חמור שדורש טיפול. "לא בטוח שזה מהמשטרה אבל זה נושא שצריך לחקור".

ארדן, שגיבה את אלשיך ואמר כי יש לו "אמון מלא" בו, הדגיש כי ראש הממשלה לא הטיל ספק ביושרו של אלשיך. "יש כאן נקודה ספציפית שראש הממשלה מעלה ואני חושב שבצדק", טען. "חקירות בכלל וחקירות של אנשי ציבור בפרט, לא צריך שיתפרסמו בכלי התקשורת". עם זאת, ארדן הדגיש כי הוא "סומך על יושרו ועל מקצועיותו של המפכ"ל".

דוד אמסלם (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"לחקור את ההדלפות". אמסלם | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

לא רק ארדן יצא הבוקר להגנתו של נתניהו. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם, שניסח הצעות חוק נגד המשטרה ונגד האפשרות לחקור ראש ממשלה מכהן, טען כי "‏המשטרה צריכה לקום בבוקר ולחקור את ההדלפות, זה לא חוקי".

עוד הוסיף אמסלם: "ראש הממשלה לא צריך להגיד למשטרה לשמור על החוק. ‏לפני חצי שנה שמעתי שיועץ המפכ"ל מכפיש אותי, שאלתי את המפכ"ל 'זה סביר שהיועץ שלך מכפיש את יו"ר ועדת הפנים?'".

מדד הדמוקרטיה 2018: הנתונים המלאים (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות)
מתקפה יוצאת דופן. נתניהו ואלשיך | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות

נתניהו קיבל חיזוק נוסף גם מחוץ לשורות הליכוד. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התראיין הבוקר לתכנית של שרון גל ברדיו גלי ישראל והתייחס להדלפות. "זו תופעה מכוערת", האשים. "אני אישית הלכתי לבג"ץ כמה פעמים בנושא של הדלפות מהחקירות שלי ואין חכם כבעל ניסיון. אין הדלפות מקריות, זה אותם אנשים לאותם כתבים. אותו קצין משטרה שמעביר מידע לעיתונאי מצפה לתמורה אחר כך, שישבחו אותו".

אמש פורסם בחדשות סוף השבוע כי במשטרה צפויים לחדש את החקירות נגד נתניהו ולזמן אותו לחקירה נוספת בשבועיים הקרובים. בעקבות הפרסום, נתניהו מסר תגובה יוצאת דופן בה תקף את המשטרה ואת המפכ"ל רנ"צ רוני אלשיך והאשים אותם בניהול "מסע ציד תקשורתי" אישי נגדו וטען כי "ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי".

במשטרה הגיבו בחריפות לדברים. "משטרת ישראל עושה עבודתה בהתאם לחוק ובממלכתיות", נמסר בהודעה רשמית. "לא ניגרר למתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש את עבודת המשטרה ולפגוע בלגיטימיות שלטון החוק".