מדד הדמוקרטיה 2018: הנתונים המלאים (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות)
מתקפה חריגה נגד המפכ"ל. נתניהו ואלשיך | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות

בעקבות התגובה החריגה אמש (שבת) של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפרסום של משה נוסבאום על חידוש החקירות נגדו, בה הוא תקף בחריפות את המשטרה ואת המפכ"ל רנ"צ רוני אלשיך והאשים אותם בניהול "מסע ציד תקשורתי" אישי נגדו, במשטרה הגיבו בחריפות לדברים. "משטרת ישראל עושה עבודתה בהתאם לחוק ובממלכתיות", נמסר בהודעה רשמית. "לא ניגרר למתקפות חסרות שחר שנועדו לשבש את עבודת המשטרה ולפגוע בלגיטימיות שלטון החוק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יו"ר הקואליציה הגיב היום לאמירות ראש הממשלה ולתגובת המשטרה. "יש הדלפות חוזרות ונשנות וצריך לחקור אותן", אמר ביטן בריאיון לגלי צה"ל. "אין פגיעה בחקירה, זכותו של נתניהו למתוח ביקורת. מתחילים לאבד אמון בחקירה עצמה, ולא רק השמאל צריך להאמין בה. מי שקובע מה ייעשה במשטרה הוא המפכ"ל".

ביטן הוסיף כי ההדלפות מהחקירה גורמות להפלייה לרעה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. "המפכ"ל צריך להראות שהוא נוקט פעולה, זה מה שראש הממשלה דורש".

מוקדם יותר באותו ערב פורסם בחדשות סוף השבוע כי במשטרה צפויים לחדש את החקירות נגד נתניהו ולזמן אותו לחקירה נוספת בשבועיים הקרובים. בעקבות הפרסום, נתניהו מסר תגובה יוצאת דופן נגד אלשיך, בה הוא תוקף את המשטרה בטענה כי "ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי".

בתגובה לדברים, גורמים במערכת אכיפת החוק השיבו אש, וטענו כי "מדובר בהמשך של קמפיין שמתנהל כבר כמה חודשים נגד המשטרה מצד כמה נבחרי ציבור שנועד לרפות את ידי החוקרים". עוד הם האשימו כי הקמפיין "כולל בין השאר את הניסיון לפגוע בתקציב המשטרה המיועד לחקירות, בקריאה להצעת חוק להטיל עונש מאסר של שנה על חוקרים שיגישו המלצה בסופה של חקירה, והחוק שאוסר לחקור ראש ממשלה מכהן". הגורמים הדגישו כי "כל הניסיונות האלו לא יפגעו בעצמאות החוקרים ובהמשך החקירות בדיוק כפי שתוכננו".

המסר החריף מצד גורמים במערכת אכיפת החוק מגיע זמן קצר אחרי המתקפה של נתניהו נגדם. "כשהמפכ"ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה", נפתחה התגובה שנמסרה מטעמו של נתניהו, בתגובה לפרסום של משה נוסבאום. "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה, בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה".

אהוד ברק (צילום: Flash90, חדשות)
"נתניהו מוכן לשרוף את המדינה". ברק | צילום: Flash90, חדשות

עוד נכתב בתגובה כי "הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגד ראש הממשלה נתניהו. כפי שקרה תמיד בעבר גם הפעם כל הטענות נגד ראש הממשלה יתבררו כמופרכות, ולכן לא יהיה כלום". מטעמו של ליאור חורב נמסר כי הוא אינו מעוניין להתייחס לדברים.

מספר פוליטיקאים בעבר ובהווה תקפו את התגובה החריפה של נתניהו, ובהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. "‏זה מתחיל", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "נתניהו, בדרכו מטה, מוכן לשרוף את המדינה. רדיפה בזויה ומסוכנת של מוסדות המדינה. כשהחוק מאיים על ביבי, ביבי מאיים על החוק". גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, גינה את התגובה: "מה שהחל באמנים, עיתונאים ושופטים כעת מגיע לשוטרים", האשים הרצוג.

אחרי שבעה חודשים: נתניהו צפוי להיחקר שוב

מוקדם יותר במוצאי שבת פרסם משה נוסבאום כי בתום הפוגת החגים, המשטרה צפויה לחדש בקרוב את החקירות נגד נתניהו בשני התיקים בהם הוא חשוד בשוחד – תיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (השיחות עם נוני מוזס). בימים הקרובים ינסו החוקרים לתאם מועד לחקירה נוספת של נתניהו שאמורה להתקיים במהלך השבועיים הקרובים, ובהמשך הוא יידרש גם למסור עדות בתיק 3000 (פרשת כלי השיט והצוללות), בו הוא אינו חשוד.

זוהי החקירה החמישית של ראש הממשלה, ובמשטרה ובפרקליטות סבורים שיידרשו לפחות עוד שתיים או שלוש חקירות נוספות אחריה. בחקירות הקרובות ייחקר ראש הממשלה בשני התיקים בעקבות ההתפתחויות המשמעותיות שחלו בחקירות הללו מאז שנחקר בפעם האחרונה, לפני שבעה חודשים, בחודש מרס.

בנימין נתניהו וארי הרו (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
ציר מרכזי בחקירה. נתניהו וארי הרו | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

בין ההתפתחויות ניתן למנות את העדויות שמסר עד המדינה ארי הרו ושנחשבות ציר מרכזי במידע על התנהלות נתניהו בשתי הפרשיות. כמו כן, העדות החשובה שמסר הבעלים של "ישראל היום" שלדון אדלסון לכאורה מסבכת מאוד את ראש הממשלה בתיק 2000, שכן הוא דיווח לחוקרים שנתניהו בדק עמו את האפשרות לבטל את מוספי סוף השבוע של העיתון – דבר שעלה כאחת האפשרויות בשיחות עם מוזס.

בנוסף, החקירה באזהרה של המיליארדר ארנון מילצ'ן, שבה על פי הידוע הוא ביסס את החשדות שהועלו נגד נתניהו בתיק 1000, גם כן נחשבת להתפתחות משמעותית, כמו גם העדות המשמעותית שמסר האוליגרך הבריטי לן בלווטניק, שמחזקת את החשד לעבירת השוחד נגד נתניהו.

"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
מסתמן שביסס את החשדות. מילצ'ן | צילום: החדשות

בעדותו, בלווטניק אישר לכאורה שנתניהו השפיע עליו לקנות את ערוץ 10 והוא עשה זאת במחיר כפול מזה שהציע איש העסקים הישראלי אילן שילוח. בכך ניתן היה לחלק דיבידנד גם לארנון מילצ'ן - זו נתפסת כתמורה למתנות שמילצ'ן הרעיף על נתניהו ועל אשתו.

המשטרה סבורה שהתשתית שהתגבשה נגד נתניהו בתיק 1000 מבוססת דיה כדי להמליץ על הגשת כתב אישום. עם זאת, הדרך לשם עוד ארוכה. כמו כן, עדיין לא הוחלט אם המשטרה תגיש המלצה אחת מאוחדת לשני התיקים, 1000 ו-2000 או בנפרד.