הרב שלמה עאמר (צילום: שמוליק סופר, חדשות)
עורר סערה. הרב עמאר | צילום: שמוליק סופר, חדשות

בתוך שעות ספורות הצליח ריאיון שנוי במחלוקת שפורסם היום (חמישי) בעיתון "ישראל היום" עם הרב שלמה עאמר, לעורר תגובות זועמות. לאחר שהרב הראשי לירושלים טען בדבריו כי הקהילה הלהט"בית היא "כת של תועבה", בקהילה מיהרו לגנות את הדברים ואף הוגשו נגדו תלונות במשטרה - בגין הסתה לרצח.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון, טען הרב עמאר כי מדובר בתועבה. "התורה מחייבת על זה מיתה, זה בשורה הראשונה של החמורה בעבירות", אתב הרב. "צריך לדעת את האמת. אומרים 'נטייה', 'סטייה' - שטויות. יש תאווה, ואדם יכול להתגבר עליה אם הוא רוצה, כמו כל התאוות. זה מהתאוות האסורות ביותר. החמורות ביותר בריאיון". בנוסף גם הודה הרב כי סירב להגיע לאזכרתה של שירה בנקי ז"ל שנרצחה בשנה שעברה במצעד הגאווה בירושלים.

הסערה בעקבות דבריו של הרב לא איחרה לבוא: שעות ספורות לאחר פרסום הריאיון הגישה שירלי קלינמן תלונה במשטרה נגד הרב עמאר, ואף תיעדה את הגשת התלונה בסרטון אותו פרסמה בפייסבוק. "אישיות ציבורית בעלת השפעה שמקבלת את משכורתה מכיסי ההומוסקסואלי, הסיתה להרצחי ולרצח אחיי ואחיותיי", כתבה שירלי בפוסט.

אירוע  להט"בופובי כל 16 שעות. אילוסטרציה (צילום: יונתן סינדל , פלאש 90)
"הסית לרצח אחיי ואחיותיי" | צילום: יונתן סינדל , פלאש 90

"אבל המשך הטיפול תלוי בקשר ישיר בעניין הציבור", הוסיפה. "התעניינו! פעלו! התלוננו! ממשו את זכותכם האזרחית והתלוננו, תמכו גם אם אתם לא חלק מהקהילה הגאה. בואו נדאג שהאיש הזה לא ישאר בעמדת מפתח ציבורית. זה הוא אינו דיון אנטי-דתי, אין לי דבר וחצי דבר נגד דתי, אישה אישה באמונתה תחייה. יש לי עניין לשמור על זכותי ועל זכותכם לחיות, ובכבוד!".

תלונה שניה בדרך

גם אביב פאונץ, בן 25, חבר הקהילה, הבהיר מתכוון להגיש תלונה נגד הרב עמאר בגין הסתה לרצח. "הדברים של משה עמאר הם הסתה לרצח של חברי הקהילה", אמר פאונץ. "הוא אומר בפירוש: 'יש להמית אותם'. זה איום על החיים שלנו. זה מפחיד ואסור שזה יעבור לסדר היום ואסור שזה יעבור בשתיקה. צריך שהוא יתפטר, לכל הפחות".

"זה הרצח הבא ואפשר כבר להאשים אותו", הוסף. "כמו שהרוצח ישי שליסל הגיע למצעד הגאווה בשנה שעברה בירושלים ורצח את שירה בנקי ז"ל. מי יודע מי האדם הבא שיקשיב לדברים האלה?".

"מהבית הפתוח", אחד מארגוני קהילת הלהט"ב בירושלים, התייחסו לסירובו של הרב עמאר להשתתף באזכרתה של בנקי ז"ל ואמרו כי "במלאת 30 יום לרצח שירה בנקי הפקנו יחד עם העירייה עצרת לזכרה. העצרת הגיעה ממקום כואב ומכבד ומטרתה היתה לקרוא להפסקת ההסתה וחיבור האוכלוסיות השונות. ההחלטה של הרב עמאר לא להגיע איכזבה מאוד".

שירה בנקי ז"ל (צילום: חדשות)
סירב להגיע לאזכרה. שירה בנקי ז"ל | צילום: חדשות

"לאיש ציבור אסור לשתוק במקרים כאלה, תפקידו הוא לגנות ולהפסיק את האלימות", הוסיפו. "המילים שבאות שנה וקצת אחרי הן כבר בגדר הסתה ממש ומחזקות את השסעים בחברה שלנו".

"מתדלק שנאה שעלולה להביא לאסון הבא"

גם נבחרי ציבור רבים הגיבו לדבריו של הרב הראשי לירושלים. "אמירות מסוג אלו מתחזקות ומתדלקות את ההתקפות האלימות כלפי קהילת הלהט"ב וקהילות היהדות הפלורליסטית", אמרה יו"ר שותפה בשדולה הגאה בכנסת ח"כ מיכל רוזין (מרצ). "אדגיש כי רבני הערים הם נושאי משרות ציבוריות, תפקידם להעניק שירותים לתושבים שעליהם הם מופקדים, ללא אפליה", הוסיפה.

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הגיבה גם כן לדברי הרב עמאר, וטענה כי "‏רצח שירה בנקי ז"ל לא נולד בוואקום. עמאר מקבל משכורת חודשית מהמדינה ומשתמש בכוח שלו כדי לתדלק שנאה שעלולה להביא לאסון הבא" עוד הוסיפה שפיר כי "אני קוראת לשר הפנים דרעי להתייחס בדחיפות לנושא. זו התרת דם מוטרפת שאסור שתישמע מעובד ציבור".

בריאיון שפורסם הבוקר, טען הרב עמאר כי "אין כזה דבר, לגלות הבנה או סבלנות לזה. צריך לומר אמת פשוטה - זה איסור חמור ביותר, ואין שום היתר. צריך לומר דברים ברורים. בעבר, כשדיברתי על כך, הרבה אנשים חילונים התקשרו להודות. אנשים לא רוצים את זה. רוצים שהילדים שלהם יתחתנו, וילדו ילדים". עוד הוסיף הרב ואמר כי "זו המציאות. בשביל זה אני אשקר? אם התורה אומרת שזו תועבה, זו תועבה. זה מועדון של תועבה. זו המציאות. אני לא יכול לשנות את התורה".