ההצעה של ליברמן נחשפת (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
היוזמה סוכלה זמנית | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

מכה ליוזמת החרם של בכירים בקואליציה: לאחר שחברי הכנסת של הרשימה המשותפת נעדרו מהלוויית הנשיא לשעבר שמעון פרס, שר הביטחון אביגדור ליברמן יזם מהלך להחרים את חברי הכנסת הערבים - צעד שזכה לתמיכת ראש הממשלה. היום (שני) התברר, בדיון בנשיאות הכנסת לפני פתיחת מושב החורף של הכנסת, כי לא באמת ניתן להחרים את הח"כים הערבים על ידי כל הקואליציה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לשאלתו של ח"כ אחמד טיבי הבהיר יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין כי שר חייב להיות נוכח, ולא - הישיבה תינעל. לאחר מכן הוחלט כי במהלך השבוע הקרוב כל חברי הקואליציה יחרימו את חברי הכנסת של הרשימה המשותפת במליאה רק לשבוע, מלבד שר אחד שיישאר בדיונים, וכך חברי הממשלה לא יהיו בנאומיהם של נציגי הרשימה המשותפת.

היוזמה החלה לפני כשלושה שבועות, לאחר שליברמן ביקש מיו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן להעביר החלטה מחייבת בהנהלת הקואליציה על החרמת הרשימה המשותפת בכנסת. נתניהו נעתר להצעה והורה להחרים את נאומי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת לפחות בישיבת הכנסת הראשונה לאחר פתיחת מושב החורף, זאת כתגובה להחרמת הלוויית הנשיא התשיעי, שמעון פרס ז"ל.

‎בישיבת ראשי המפלגות שהתקיימה לאחר מכן במשרד ראש הממשלה, אמר השר ליברמן כי החלטתם של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת להחרים את הלווייתו של פרס הייתה חציית קו אדום - וכי אי אפשר לעבור על כך לסדר היום. השר ליברמן אמר כי חברי הרשימה המשותפת הוכיחו שאין טעם יותר להתדיין איתם או אפילו להתווכח עימם, וכי יש לקבל החלטה מחייבת על החרמת כל ההופעות והנאומים שלהם במליאת הכנסת.

ח"כ איימן עודה, העומד בראש הרשימה, השיב מלחמה ואמר: "זהו שיא חדש של שפלות". לדבריו, "האיש שכל מורשתו הפוליטית בנויה על שנאה וקיטוב מנסה ללמד אותנו כיצד צריך לבנות גשרים".

יו"ר הרשימה המשותפת הוסיף כי "למרות הדברים הללו, כידוע, היוזמות של ליברמן לפגוע בייצוג הפוליטי של האזרחים הערבים מתהפכות עליו ורק מחזקות אותנו, כך שההפחדות שלו רק מעצימות את הרשימה המשותפת. נמשיך לפעול בכל הזירות, כולל בזירה הפרלמנטרית, לקידום השלום והשיוויון".

גם ח"כ אחמד טיבי הגיב לדברי השר ואף כינה אותו 'קשקשן הביטחון'. "ליברמן ממשיך לעסוק בדיבורים ובספינים", אמר. "אני מוכן להעריך שהמנוח מתהפך בקברו בשעה שהבריון השכונתי מגלם את תפקיד הדורמן בלוויתו". עוד הוסיף ח"כ טיבי: "ליברמן אישית אחראי למותם של הרבה חפים מפשע משני הצדדים שהוא אפילו לא טרח לבוא ללוויות שלהם".

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר: "ליברמן ממשיך את שיח השנאה וההסתה שהוא מוביל מאז שהוא בפוליטיקה, והוא מנסה כעת לעלות על גל 'העליהום' נגד הרשימה המשותפת. בעבר הוא קרא להחרים את הסוחרים הערבים, להתנתק מאום אל פחם, וכעת להחרים את נבחרי הציבור הערבי. הפעם הוא בחר להיות אנושי יותר ונמנע מלקרוא 'להוריד גרזן על הראש' של חברי הרשימה המשותפת. ניצלנו הפעם!".