סערה במערכת הפוליטית ומחוצה לה בעקבות התבטאותו לפנות הבוקר (שני) של ח"כ אורן חזן כלפי חברתו למשכן, ח"כ קארין אלהרר. בעמותות הנכים זועמים ובאופוזיציה הודיעו שלא ישתפו עמו פעולה במסגרת הפרלמנטרית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא שוחח עם חזן בעניין וכי הוא "רואה בחומרה את הדברים המיוחסים לח"כ. אם אכן נאמרו, ראש הממשלה דורש שהתבטאויות כאלה לא יישנו". יו"ר הכנסת אדלשטיין: "התנהגות של שור מועד. צריך לשים לזה קץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שטרם התייחסה לדברים בעצמה, הביעו מקורביה של ח"כ אלהרר את מורת רוחם מאמירתו של חזן כלפיה. "קארין מבחינתה מתעלמת לחלוטין מההתנהלות המבזה שלו", הסבירו המקורבים. "היא אשת מקצוע שבאה לעבוד ובאמת להתעסק בדברים הרציניים שעליהם היא נלחמת. אין לה כוונה להתייחס לאדם נמוך כזה, שמתעסק בעיקר בלייצר לעצמו כותרות. חבל שמפלגת השלטון לא מצליחה לשלוט בחברי הכנסת שלה".

ח"כ קארין אלהרר (צילום: ורדי כהנא)
לא מתכוונת להתייחס לדברים. אלהרר | צילום: ורדי כהנא

גם במחנה הציוני הגיבו בזעם להתבטאות והודיעו שבכוונתם להחרים את ח"כ חזן בפעילות הפרלמנטרית. "בעקבות התנהגותו המבישה של חזן, חברי הכנסת של סיעת המחנה הציוני לא יחתמו על הצעות חוק שייזום ולא יתקזזו איתו", נכתב בהודעה שפרסמה הסיעה.

קודם לכן התייחס גם יו"ר המפלגה הרצוג לדבריו של חזן, ובחר להפנות את הביקורת לעבר ראש מפלגתו, רה"מ בנימין נתניהו. "הבושה האמיתית היא שיו"ר הליכוד וראש הממשלה, כרגיל, עושה אפס מאמץ להסיר את הכתם", כתב הרצוג. "ראש הממשלה שוב בורח ומגלה פחדנות לטפל בסוגיה מוסרית ועקרונית".

"פוגעני, מעליב ולא אנושי"

גם ח"כ עיסאווי פריג', שסייע לקארין אלהרר להצביע, פנה ליו"ר הכנסת בדרישה להשעות את חזן מהמליאה. "הכנסת חייבת לשמור על כבודה ולהתגונן מפני תהומות העליבות אליהן מוביל אותה שוב ושוב ח"כ חזן", כתב עיסאווי בפנייה ששיגר לחה"כ יולי אדלשטיין. "לא מדובר במקרה ראשון, לא שני ולא שלישי שבו אנו נתקלים בהתנהגות לא ראויה מכיוונו של ח"כ חזן, זאת בנוסף לפרסומים על התנהלותו הבעייתית מחוץ לכותלי יש לעשות זאת על מנת שנדע שהכנסת לא מניחה לעלובי נפש דוגמת ח"כ חזן, לפגוע במעמדה ובכבוד שהציבור הישראלי רוחש לה".

מעכב ההיתר למשחקים, נתניהו (צילום: רויטרס)
"רואה בחומרה את הדברים". נתניהו | צילום: רויטרס

״זוהי חציית קו אדום חסרת תקדים ביחס לאנשים עם מוגבלויות", קבע ח"כ אילן גילאון, יו״ר שותף בשדולה לאנשים עם מוגבלויות, במכתב ששיגר ליו"ר ועדת האתיקה של הכנסת. "הכנסת, שאמורה הייתה להיות מקום של לכל הפחות דוגמה לשאר הציבור, לא יכולה לעבור על הדברים לסדר היום, ואני קורא לך לפעול בדחיפות ולהטיל את הסנקציות העומדות לרשותך כנגד ח״כ חזן".

כבעל מוגבלות בעצמו, הוסיף גילאון את תחושותיו האישיות מהתבטאותו של חזן. "בעודי כותב שורות אלה אני נדהם מחדש על עצם הצורך לכבול בפניו של אדם על דבר התנהגותו של נבחר ציבור כלפי אדם נכה״, כתב גילאון. "כאדם עם מוגבלות, וכראש השדולה לאנשים עם מוגבלויות הפועל למגר את היחס השלילי והבלתי מתחשב של הסביבה כלפי אנשים עם מוגבלויות, ולהנגשת המרחב הציבורי, לא אעבור על סדר היום כשהתנהגות מעין זו נעשית בין כתלי בית הנבחרים״

בעמותה הפועלת למען הנכים הביעו זעזוע לנוכח דבריו של חזן, והודיעו שלא יעברו על כך בשתיקה. "זו פשוט שערורייה", אמר יו"ר עמותת נגישות ישראל, יובל וגנר. "אני מזועזע, נפגע, סוער, אבל בעיקר מוטרד מהדברים שאמר חזן. אני בעצמי סובל ממוגבלות קשה בידיים, וכחלק משגרת חיי אני נעזר באופן שוטף באחרים, כך שגם עבורי זה היה פוגעני, מעליב ולא אנושי.

"למרות שמדובר באורן חזן, ולמה כבר אפשר לצפות ממנו, אבל הוא עדיין חבר כנסת ואנשים נחשפים לדברים שהוא אומר. לאמירה כזו יש השלכות, ואנו מבחינתנו נפנה לוועדת האתיקה של הכנסת וליו"ר המשכן כדי שחזן יחזור בו ויתנצל על הדברים בפני ח"כ אלהרר ובפני ציבור בעלי המוגבלויות בישראל".

גם אלכס פרידמן, מייסד ומוביל קמפיין "נכה, לא חצי בן אדם", מוחה: "ההתנהגות של ח''כ אורן חזן מבזה את משכן הכנסת. אמירותיו פוגעות לא רק בחה''כ קארין אלהרר, שהיא ח''כ אמיצה וראויה להערצה, אלא בכל ציבור הנכים בישראל. אני מצפה מראש הממשלה ויו''ר הכנסת לפעול להרחקתו".