"לא שמחות - מרוצות שהמסר עבר" | צילום: מארק ישראל סלם / פלאש 90, חדשות 2

"אני חייבת להגיד שאני שמחה, אבל זו לא שמחה לאיד - אלא שמחה על זה שהמסר הועבר", אמרה בתגובה לפרישתו של השר סילבן שלום אחת הנשים הטוענות כי הטריד אותן מינית, ס'. החלטתו של שר הפנים פורסמה לראשונה בחדשות 2 Online, ועוררה גם תגובות סוערות במערכת הפוליטית. האישה שטענה למעשים קשים מצד שלום הוסיפה: "אני חושבת שאין מקום לתופעות האלה, לשגרה הזו, להטרדות המיניות בחיים הפוליטיים או בחיים הציבוריים או בכלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני חושבת שהפעם, גם ללא תלונות וגם ללא התערבות המשטרה, הצדק ניצח", המשיכה, "חשבתי שזה ייקח הרבה יותר משישה ימים. הייתי סקפטית, ולו בגלל שאני חושבת שאנחנו עדיין בחברה מחבקים באיזשהו מקום תופעות כאלה. תראה איך אף אחד בסביבה של סילבן שלום בליכוד לא יצא נגד הדברים האלה. אני חושבת שצריך לברך על ההחלטה של סילבן שלום, הוא קיבל את ההחלטה הנכונה. אין מקום לתופעות כאלה בחיים הציבוריים".

במשטרה ילחצו על הנשים להגיש תלונה רשמית. רוב הנשים מסרבות, ואילו שתיים מתלבטות. הערכה היא שההתפטרות של שלום תוציא להן את הרוח מהמפרשים, והסיכוי שיתלוננו יילך ויקטן‎‏ - וכך לא תיפתח נגדו חקירה פלילית. עם זאת, היועץ המשפטי יהודה וינשטיין החליט הערב על בדיקת הטענות נגד סילבן - בדיקה שעשויה להפוך לחקירה בהמשך.

גלאון: "מהפכה המתרחשת לנגד עינינו"; השכל: "צעד ראוי ומתבקש"

גם במערכת הפוליטית בירכו על המהלך של שלום: חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "הפרישה של סילבן שלום ושל ינון מגל לפניו, הן לא פחות ממהפכה שמתרחשת לנגד עינינו". עוד הוסיפה כי "אין בי שמחה על פרשת סילבן שלום, הייתי מעדיפה שאדם כזה לא יהיה שר בממשלה מלכתחילה. אבל יש בי שמחה וגאווה גדולה על הדרך שעשינו, ותקווה שהיא תעביר את המסר לגברים אלימים ומטרידים ותיתן כוח ואומץ לנשים נוספות שנפגעו".

אין תמונה
אמיר אוחנה. ייכנס במקום שלום

חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי היא "סבורה שזהו צעד נכון ומתבקש, וטוב עשה שכך נהג. אני סומכת על רשויות החוק בישראל ומקווה לבירור יסודי של העובדות". עוד בירכה את הח"כ לעתיד אמיר אוחנה, מספר 32 ברשימת הליכוד שייכנס לכנסת במקומו של שלום: "תוספת כוח אדירה למחנה הליברלי, ונציג נוסף ואיכותי לדור הצעיר בכנסת".

האגודה למען הלהט"ב בישראל בירכה גם היא על המהלך של שלום, וציינה כי מדובר ב"לא פחות ממהפכה בהשפעתו של הקול הציבורי על המרחב הפוליטי, אנחנו מברכות על החלטתו של סילבן שלום לפרוש - לא רק בגלל שזה הדבר הנכון לעשות במצב הקיים, אלא גם כי זה מכניס את אמיר אוחנה כנציג הלהט"בי השני בקואליציה מאז הקמת המדינה".

רעיית השר: "עצוב, אבל הילדים מעל הכל"

מוקדם יותר היום פורסם לראשונה בחדשות 2 כי השר שלום הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. "משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלה החלטתי לפרוש מתפקידיי כשר וחבר כנסת", כתב בהודעה ששיחרר.

הציוץ של ג'ודי
הציוץ של ג'ודי | צילום:

השר כתב כי "כ-23 שנים אני משרת במסירות ובאמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים שונים, מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר. קצתי בדרך הייסורים שהייתה מנת חלקי ומנת חלקה של משפחתי, רעייתי,ילדיי ואימי המבוגרת". גם רעייתו של שלום, ג'ודי ניר-מוזס-שלום, התייחסה לפרישה בציוץ קצר: "עצוב, אבל הילדים שלי מעל הכל".