סילבן שלום (צילום: חדשות 2)
החלה בדיקת הטענות נגד השר שלום | צילום: חדשות 2

פרסום ראשון: השר סילבן שלום הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. "משפחתי תומכת בי באופן מלא, אך אין כל הצדקה למחיר הנדרש ממנה. בנסיבות אלה החלטתי לפרוש מתפקידיי כשר וחבר כנסת" - כך כתב השר סילבן שלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר כתב כי "כ-23 שנים אני משרת במסירות ובאמונה את הציבור כח"כ וכשר במשרדים שונים, מתוך תחושת שליחות ורצון לקדם מטרות חברתיות וציבוריות חשובות ביותר. קצתי בדרך הייסורים שהייתה מנת חלקי ומנת חלקה של משפחתי, רעייתי,ילדיי ואימי המבוגרת". גם רעייתו של שלום, ג'ודי ניר-מוזס-שלום, התייחסה לפרישה בציוץ קצר: "עצוב, אבל הילדים שלי מעל הכל".

בני הזוג שלום (צילום: טוויטר)
"קצתי בדרך הייסורים". שלום ורעייתו | צילום: טוויטר

במקומו של השר שלום צפוי להיכנס לכנסת אמיר אוחנה, ראש התא הגאה בליכוד - מי שיהפוך לחבר הכנסת הלהט"ב הראשון מהצד הימני של המפה הפוליטית.

"אני חייבת להגיד שאני שמחה, אבל זו לא שמחה לאיד - אלא שמחה על זה שהמסר הועבר", אמרה בתגובה לפרישתו ס', אחד המעידות נגד שלום. "אני חושבת שאין מקום לתופעות האלה, לשגרה הזו, להטרדות המיניות בחיים הפוליטיים או בחיים הציבוריים או בכלל".

"אני חושבת שהפעם, גם ללא תלונות וגם ללא התערבות המשטרה, הצדק ניצח", המשיכה, "חשבתי שזה ייקח הרבה יותר משישה ימים. הייתי סקפטית, ולו בגלל שאני חושבת שאנחנו עדיין בחברה מחבקים באיזשהו מקום תופעות כאלה. תראה איך אף אחד בסביבה של סילבן שלום בליכוד לא יצא נגד הדברים האלה. אני חושבת שצריך לברך על ההחלטה של סילבן שלום, הוא קיבל את ההחלטה הנכונה. אין מקום לתופעות כאלה בחיים הציבוריים".

למרות הפרישה: תיפתח בדיקה משטרתית

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה עסקו כבר מהבוקר בריכוז ואיסוף שמות הנשים שמוכרות למשטרה ויוכלו - אם יסכימו - להעיד נגד השר שלום. בנוסף, הכינו החוקרים רשימת שמות של נהגים, עוזרים ומאבטחים שליוו את השר שלום במהלך השנים האחרונות בתפקידיו השונים, מתוך כוונה לגבות מהם עדויות תומכות - עדויות על התנהגות חריגה של נשים שנכנסו ללשכת השר שהבחינו בה במהלך תפקידם, מה שיחזק את עדויות הנשים.

הציוץ של ג'ודי
הציוץ של ג'ודי | צילום:

לפנות ערב החלה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה ההתייעצות שמקיים היועץ המשפטי יהודה וינשטיין עם בכירי הפרקליטות ואגף החקירות, שבמהלכה על פי ההערכה יוחלט לפנות בהקדם האפשרי אל כל הנשים שטוענות שהוטרדו. על פי אותה הערכה, הפעם - בניגוד לבדיקה לפני כשנה וחצי - חלק מהנשים יסכימו להעיד ובכך יסללו את המעבר מבדיקה לחקירה פלילית מלאה נגד השר סילבן שלום.

הנגבי: "מניח שלא ירחק היום ונדע כולנו את האמת"

מוקדם יותר היום אמר חבר הכנסת צחי הנגבי כי "מערכות אכיפת החוק יודעות לברר את האמת עד תום, וכך אני מאחל שיקרה לסילבן". הנגבי הבהיר כי הוא אינו מאמין ששלום צריך להתפטר מתפקידו, כפי שעשה חבר הכנסת ינון מגל לאחר שנטען נגדו כי הטריד מינית נשים בסביבתו. "ינון מגל החליט על דרך שאין ממנה חזרה לאחר שהודה בדבקים שהוטחו בו - ואילו השר שלום, בשלב זה, מכחיש את כל האישומים נגדו", הסביר.

הנגבי הזכיר כי שלום הוא "חבר אישי כבר עשרות שנים, עוד מהימים שהוא כיהן ביושב ראש אגודת הסטודנטים בבאר שבע בעוד שאני הייתי יושב ראש אגודת הסטודנטים בירושלים". עם זאת, מי ששימש בעבר שר משפטים ושר לביטחון פנים, הוסיף כי "צריך להמתין בסבלנות, בית דין שדה הוא לא דרכנו כמדינה דמוקרטית - חזקת החפות עומדת לכל אדם, וגם לנשים עומדת הזכות להיאבק על מה שהן מתארות כאמת שלהן. אני מניח שלא ירחק היום ונדע כולנו את האמת".