ויתרה על הרוטציה ברגע האחרון (צילום: פלאש 90, חדשות)
תגובות סוערות לברית המפתיעה | צילום: פלאש 90, חדשות

האיחוד המפתיע שעליו הכריזו הערב (רביעי) יו"ר העבודה יצחק בוז'י הרצוג ויו"ר התנועה ציפי לבני מעורר תגובות ציניות במערכת הפוליטית, שם משגרים עקיצות לעבר השניים ומכנים את המהלך כצעד נואש. ביש עתיד, לעומת זאת, הביעו ספקנות לגבי יכולת האיחוד לשנות את התמונה הפוליטית, ובמרצ דווקא ניכרה הדאגה מאיבוד מנדטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד בירך על האיחוד בין הרצוג ללבני והצר על כך שלבני לא הצטרפה אליו. גורמים ביש עתיד טענו, עם זאת, כי האיחוד לא משנה את פני המפה הפוליטית - לכל היותר הרשימה המשותפת תיקח קצת מנדטים ממרצ ואולי אחד מיש עתיד, להערכת הגורמים.

ח"כ עמרם מצנע מהתנועה, שמחכה לשמוע האם יקבל שריון, אמר כי "ציפי לבני ויצחק הרצוג חוללו מהלך מושלם שנותן סיכוי לשינוי אמיתי. שני נאומים משכנעים. הרצוג נוהג בחכמה רבה כשהוא מוותר ויתור גדול ועל ידי כך משכנע בכנות כוונותיו ונותן דוגמה אישית לח"כים של העבודה שיידרשו גם הם לוויתורים".‬‎ חבר מפלגתו עמיר פרץ, שצפוי להיות משוריין, אמר כי האיחוד "מייצר אופק חדש ותקווה - החיבור הזה הוא שלב נוסף בדרך להחלפת נתניהו".

בין הראשונים להגיב להודעתם של השניים היה יו"ר הקואליציה זאב אלקין, שלא חסך בתיאורים שונים כדי לבטא את דעתו על האיחוד. "האם הייתם נותנים לחנון שעם 15 מנדטים סגר הסכם רוטציה חצי חצי עם אחת שלא עוברת את אחוז החסימה לנהל בשמכם איזשהו משא ומתן?", כתב אלקין בעמוד הפייסבוק שלו. "השמאל מציע לנו את ממשלת הכיסאות המוזיקליים: יחלקו כאן את ראשות הממשלה כמו עוגה בגן ילדים. ממש 'ממשלת היפה והחנון'. מישהו יקנה דבר כזה?"

במפלגת הליכוד מיהרו להגיב כי "כעת בוז'י וציפי יוכלו להתחרות ביניהם מי ייכנע ויוותר יותר. לאזרחי ישראל ברור כי הבחירות הפעם הן בין מחנה השמאל, בראשות הרצוג ולבני, לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד בראשות המחנה הלאומי". 

בליכוד מיהרו לזלזל באיחוד
ברשת לועגים לשניים | צילום:

"לבני ולהקתה מצאו קן חדש" 

השר אורי אורבך הגיב ברוח פיוטית וטען כי "באין ציפור שיר, גם העבודה תהיה זמיר. לבני ולהקתה הנודדת מצאו קן חדש, קן הקוקיה, ושם היא תטיל שלוש ביצים במקומות ריאליים, עד שתעוף שוב לדרכה". ח"כ גילה גמליאל מהליכוד שיתפה תמונה בה הולבשו פני הרצוג על ראשה של לפיד, וטענה כי "הרצוג רגיל לרוטציות באופוזיציה - בכנסת ה-19 עם יחימוביץ', בכנסת ה-20 עם לבני".

השר גלעד ארדן תקף: "כשאני צופה בשני החבר'ה האלו אני לא יכול שלא לחשוש מה הרצוג, שנותן רוטציה לפוליטיקאית כושלת שלא עוברת את אחוז החסימה, ייתן לפלסטינים במסגרת משא ומתן תחת לחץ כבד והבטחות חלולות". סגן השר אקוניס, לעומתו, הפנה את עיקר הביקורת ללבני: "היא מוציאה שם רע לאופורטוניזם, יש לה אובססיה לכורסאות הצבי אבל אין שום עקרונות וערכים".

ח"כ דני דנון (הליכוד) הצטרף לביקורת ואמר כי "לבני שוברת שיאים מחדש בכל מערכת בחירות עם הזיגזגים הבין מפלגתיים שלה. הצטרפותה של לבני להרצוג היא מפלגת החלומות של אבו מאזן שמצפה עכשיו לאתנן מטעם שמאל קיצוני כפול בדמות ויתורים מסוכנים על ירושלים ועל חלקי מולדת תוך הזנחת הביטחון בישראל".

"לבני היא לא פחות מקבלן הריסות"

גם חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד ניצלה את המעמד כדי להזכיר את קשריה של לבני עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והשר לשעבר חיים רמון, ואמרה כי מפלגת העבודה תחלוק כעת גורל דומה לזה של המפלגות קדימה והתנועה שבראשן עמדה לבני. "לא מפתיע ששרת המשפטים ציפי לבני שומרת הצדק, זו שתמכה באולמרט וזו שתמכה בחיים רמון, חוברת עכשיו לבוז׳י ששמר על זכות השתיקה בחדרי החקירות של המשטרה", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה. "לבני היא לא פחות מקבלן הריסות שכל מה שמעניין אותה הוא כיסא בממשלה, לא ערכים ולא דרך".

"לבני הרסה את קדימה, הרסה את התנועה ועכשיו תהרוס גם את העבודה. בושה שאדם ששמר על זכות השתיקה מעמיד עצמו לתפקיד ראש ממשלה בישראל", הוסיפה רגב. "בושה נוספת ששרת המשפטים 'שומרת הצדק' נותנת גיבוי למי ששתק בחדרי חקירות. בוז׳י אינו מועמד ראוי לעמוד בראש מפלגה, הציבור צריך להבין שיש כאן שני אנשים שהצדק רחוק מהם. זו בושה גדולה".

בשמאל חגגו: "נס, תם עידן נתניהו"

ח"כ יריב לוין ממפלגת הליכוד טען כי "הברית הלא קדושה בין הרצוג ללבני שוברת שיא נוסף של ציניות פוליטית. מסע הדילוגים של לבני מהליכוד לקדימה, משם לתנועה ועכשיו למפלגת העבודה, מעיד על אובדן כל דרך ועל הייאוש והפוליטיקה הקטנה שהשתלטו על השמאל הישראלי".

ואיך קיבלו את המהלך בשמאל? שלי יחימוביץ' הייתה אחת מהראשונות לברך על הברית, וטענה כי "מהערב ברור: תם עידן נתניהו. ההסכם הוא חיבור חשוב וחכם, שמפיח רוח עזה של תקווה. לעיתים מתרחש נס, השלם נעשה גדול מחלקיו, והתמונה הפוליטית משתנה כהרף עין. זו נקודת זינוק מדהימה לתחילתו של קמפיין בחירות, אשר בסופו תורכב ממשלה טובה הדואגת לעמה".‎

זהבה גלאון, יו"ר מפלגת מרצ, בירכה על איחוד הכוחות והביעה תקווה "שהאיחוד יוביל להרכבת גוש חלופי לגוש הימין הקיצוני של נתניהו". גלאון טענה, ככל הנראה מתוך חשש להידחקות מהממשלה שתקום, "תפקידה של מרצ כחברה בגוש מרכז-שמאל הוא חיוני כדי להוביל את ישראל לדרך של תקווה - גם נווט מיומן זקוק למצפן טוב משמאל כדי שהסירה לא תיפול ימינה".

עיסאווי פריג' ממרצ טען כי "החבירה של לבני למפלגת העבודה דוחפת את 'העבודה' חזק למרכז, ומשאירה את מרצ כאלטרנטיבה היחידה לשמאלנים. למי שרוצים להצביע למפלגה ש'תמריץ' את ממשלת הרצוג-לבני ותגרום לה להיות מחויבת לערכי השמאל - מרצ היא הבית שלכם".