זמן קצר לאחר שיו"ר העבודה יצחק הרצוג ויו"ר התנועה לבני סיכמו על ריצה משותפת בבחירות הקרובות ועל רוטציה בתפקיד ראש הממשלה במקרה של הקמת הממשלה - השניים כינסו הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים ובה הכריזו רשמית על המהלך - תחת הכותרת "המחנה הציונ - מנצחים ביחדי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הערב יושבת ראש התנועה לבני ואני מציעים לכם, אזרחי ישראל, תקווה חדשה ועתיד טוב יותר", אמר הרצוג במסיבת העיתונאים. "תקווה לממשלה מעורבת ואכפתית, רצינית ויוזמת, שתעשה הרבה יותר ותדבר הרבה פחות".

"אנחנו מציעים מודל מנהיגותי מסוג אחר: הנהגה משותפת שבה כולם פועלים ביחד למען הצלחת המדינה ושגשוג אזרחיה", הוסיף. "אנו מביאים חיבור במקום פילוג, אחריות במקום הפקרות, ביטחון במקום פחד, דיאלוג במקום שנאה, הבנה במקום פירוד, שיתוף במקום שיתוק".

ציפי ליבני ובוג'י הרצוג (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר)
רצים ביחד. לבני והרצוג, ארכיון | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר

"לבני ואני מכירים שנים רבות וצברנו אינספור שעות במספר ממשלות ובדיונים הרגישים ביותר בקבינט המדיני-ביטחוני", המשיך הרצוג. "היה ברור לשנינו שאת השינוי המיוחל נחולל ביחד. נעשה זאת בשילוב ידיים עד הבחירות ולאחר הבחירות. סיכמנו בינינו שכאשר נקבל את המנדט מהנשיא - אני אכהן כראש הממשלה במשך השנתיים הראשונות ולבני תכהן כראש הממשלה בשנתיים שלאחר מכן. יחד נגבש תכנית עבודה לקדנציה מלאה".

"הרצוג יהיה ראש ממשלה מצוין"

"אני כאן כדי לייצר את מכפיל הכוח שיחליף את השלטון בישראל", פתחה לבני את דבריה. "אני כאן כי אני מאמינה שיצחק הרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של ישראל ושאנחנו צריכים להתגייס ביחד כדי ליצור את אותו כוח משותף. הרצוג הוא אדם ראוי, מוכשר וערכי והוא יהיה ראש ממשלה מצוין. אני מאמינה בכך בלב שלום והאמונה הזאת היא הבסיס לשותפות הזאת".

"העובדה שאנחנו כאן היום, כמנהיגות משותפת, מבוססת על ההכרה העמוקה שהשותפות יכולה לאחד את המחנה הציוני כולו שקץ בשלטון הימין הקיצוני, רוצה להחליף אותו ומחפש הזדמנות אמיתית לעשות את זה", הוסיפה. "הבחירות האלה הן הזדמנות היסטורית להחזיר את ישראל לעצמה ולהחזיר לעצמנו את המדינה".

"ידענו גם מחלוקות בינינו בעבר, אבל אני יודעת להישיר מבט לכולכם ולומר שאנחנו חולקים את אותו חזון ואותה משימה", הוסיפה. "לא רק נדבר על האיומים, אלא נדע איך להתמודד איתם. אנחנו נצליח כי אנחנו לא מפחדים אחד מהשני, אנחנו סומכים אחד על השני. מה שהשפיע על ההחלטה זו החברות בינינו. לאף אזרח ישראלי כבר אין תירוץ שאין סיכוי - אנחנו יצרנו את הסיכוי הזה היום".

בנימין נתניהו (צילום: AP, חדשות)
"בחירות בין השמאל למחנה הלאומי" | צילום: AP, חדשות

בליכוד הגיבו הערב למסיבת העיתונאים המשותפת. "כעת בוז'י וציפי יוכלו להתחרות ביניהם מי ייכנע ויוותר יותר", נמסר. "לאזרחי ישראל ברור כי הבחירות הפעם הן בין מחנה השמאל בראשות הרצוג ולבני, לבין ראש הממשלה נתניהו והליכוד בראשות המחנה הלאומי".

לבני והרצוג מתאחדים: המחנה הציוני

על פי פרטי ההסכם, לבני ואנשיה יקבלו שלושה מקומות ברשימה. מלבד המקום השני שישוריין ללבני, ישוריין המקום השישי לעמיר פרץ ומקום נוסף בעשירייה השנייה. כבר עכשיו ברור כי לבני לא תביא איתה את כל חבריה לתנועה למפלגה המאוחדת, כאשר חברי הכנסת מאיר שטרית, דוד צור ואלעזר שטרן לא ייכללו ככל הנראה ברשימה המשותפת.

לפי שעה לא ברור מה יעלה בגורלו של עמרם מצנע. הרשימה המשותפת צפויה להתמודד תחת שם חדש, אולם על הפתק בקלפי יהיה כתוב "אמת" כמיטב המסורת במפלגת העבודה. המהלך עדיין טעון אישור של ועידת מפלגת העבודה.

קודמתו של הרצוג בתפקיד יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה על המהלך: "גבירותי ורבותי, מהפך? מהערב ברור: תם עידן נתניהו. ההסכם בין הרצוג ולבני הוא חיבור חשוב וחכם, שמפיח רוח עזה של תקווה". יחימוביץ הוסיפה, בהודעה שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה, כי "לעיתים מתרחש נס, השלם נעשה גדול מחלקיו, והתמונה הפוליטית משתנה כהרף עין.זו נקודת זינוק מדהימה לתחילתו של קמפיין בחירות, אשר בסופו תורכב ממשלה טובה הדואגת לעמה".