מתקפה חריפה על נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה הראשון: נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, תקף היום (חמישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע רצונו להעביר את חוק הלאום בכנסת. פרס האשים את נתניהו כי החוק נועד לצרכים פוליטיים והזהיר כי העברתו עלולה להוביל לזעזוע דתי שקשה יהיה לעצור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לצערי, הניסיון לשבש את המגילה לצרכים פוליטיים חולפים, מנתק אותנו ממנה. הפולמוס סביב מה שמכונה עתה חוק הלאום נראה כספיח פוליטי שאינו דרוש, ופוגע בערכי היסוד של מדינת ישראל. התנצחות מיותרת, במקום הסכמה לאומית רחבה. ועלולה להפוך סכסוך מדיני לזעזוע דתי, שקשה יהיה לעוצרה", הזהיר הנשיא לשעבר פרס.

"היום אנו פוקדים את קברו של בן גוריון בלב רועד. כי בימים אלה התגלעו, לחרדתי, סדקים העלולים לפלג את העם. לערער את מגילת העצמאות, מגילת העם. לזעזע את מעמדה הדמוקרטי מבית ומבחוץ. זוהי מגילת העצמאות שנקבעה על ידי כל חלקי העם. אינני מכיר בעולם אומה דמוקרטית המתכחשת ומשכתבת מגילה כזו. אינני מכיר מדינה דמוקרטית הפוגעת בעקרונות היסוד שלה. ללא צורך וללא הצדקה", המשיך פרס.

"הצעות החוק המונחות על סדר יומה של הכנסת - אין בכוחן להוריד להבות ואין באפשרותן לקרב שלום שיבטיח את עתידן של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. נעלם מהן העיקרון של שיוויון האזרחים. אין בכוח הצעת חוק כלשהי לבוא במקום העיקרון המנחה את הדמוקרטיה, שהיא הכרעת רוב", הוסיף והתריע הנשיא התשיעי.

"חוק הלאום - הדרך לשמור על איזון"

לפני פרס נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששב והדגיש את חשיבות העברת חוק הלאום: "כמה מידידיי הטובים ביותר מתנגדים לחקיקת חוק הלאום אבל כראש ממשלת ישראל, מדינת העם היהודי, אני חושב אחרת. יש מי שקורא תיגר על אופייה היהודי של מדינת ישראל - ועל כן יש לעגן את אופייה זה בחוק הלאום. זו הדרך לשמר את האיזון שנקבע במגילת העצמאות של מדינת ישראל כיהודית ודמקרטית. כך היה וכך גם יהיה".

נתניהו בטקס, היום
נתניהו בטקס, היום | צילום: רוני מרדכי, חדשות 2

"בן גוריון הבהיר דבר אחד: ישראל היא מדינתו של העם היהודי, ורק העם היהודי יכול להגשים בה את מאווייו היהודיים", המשיך נתניהו. "רק במדינת הלאום של העם היהודי מובטחות הזכויות והחירויות של בני המיעוטים שמדוכאים ונרמסים במרחב סביבנו. הוא שם דגש חזק וברור על היותה של ישראל מדינה יהודית, מדינת הלאום של העם היהודי".