לפיד ולבני, ארכיון (צילום: פלאש 90)
"הבנייה תגרום נזק כבד לישראל". לפיד ולבנ | צילום: פלאש 90

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הפרסום של כתבנו עמית סגל אתמול (ראשון) במהדורה המרכזית, ולפיו ראש הממשלה נתניהו אישר בניית אלפי יחידות דיור וסלילת כבישים ביהודה ושומרון בתמורה להסרת האיום על יציבות הקואליציה. השרים לפיד ולבני מתחו ביקורת נוקבת על ההחלטה, אך ההערכה היא כי לא יפרשו מהממשלה. במקביל תוקפים בשמאל בחריפות את העסקה המתגבשת ובימין מברכים בזהירות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"תכנית הבנייה, גם אם בגושים, במציאות הנפיצה הזאת שלנו, היא חסרת אחריות ביטחונית ומדינית", אמרה אתמול שרת המשפטים ציפי לבני. "הפחד לומר בקול שיש הקפאה מחוץ לגושים יוביל לפגיעה בגושים עצמם".

גורמים במערכת הפוליטית העריכו אתמול כי למרות התנגדותם, הן השרה לבני והן השר לפיד יישארו בממשלה ויסתפקו במתיחת ביקורת. זמן קצר לאחר הפרסום הודיע לפיד כי הוא מתנגד בתוקף למימוש תכנית בנייה רחבת היקף בהתנחלויות.

יחסים עכורים, נתניהו ואובמה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
ההחלטה תוביל למשבר ביחסים? | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"התכנית בעת הזו תוביל למשבר חמור ביחסי ישראל-ארה"ב ותפגע במעמדה של ישראל בעולם", נמסר מלשכתו. עוד נמסר כי בדרך כלל לפיד אינו מתנגד לבנייה בתוך גושי ההתנחלויות - "אולם בעת הזו יגרום הדבר לנזק כבד לישראל". לדברי לפיד, כל ניסיון לבנות מחוץ לגושי ההתנחלויות "ייתקל בהתנגדות חריפה".

"נתניהו מוכר את האינטרסים של ישראל"

בשמאל כצפוי מגנים את ההחלטה. "נתניהו מוכר את כל האינטרסים המדיניים של מדינת ישראל בתמורה לעוד כמה חודשים על כיסא ראש הממשלה", נמסר ממפלגת העבודה. "אם זה הפתרון של נתניהו למשבר המדיני או למצוקת יוקר הדיור - אז הוא איבד לגמרי את הכיוון".

במפלגת העבודה לא הסתפקו רק בהתייחסות לראש הממשלה ופנו גם לשותפותיו הקואליציוניות, שרצונן להימנע מבחירות עשוי לאפשר את העסקה. "אנו קוראים ללבני ולפיד להסיק את המסקנות הנדרשות ולעשות מעשה. הטיפות שנופלות עכשיו על ראשם הן לא גשם", אומרים שם.

גם יושבת ראש מרצ זהבה גלאון מתחה ביקורת על הפרסום. "נתניהו עובד אצל המתנחלים ומוכיח שוב שכל הדיבורים שלו על 'אופק מדיני' הם מס שפתיים לצרכים מדיניים", היא אומרת. "בפועל הצרכים הפוליטיים שלו משועבדים למתנחלים".

460 יחידות דיור חדשות בפסגת זאב (צילום: רויטרס, חדשות)
אלפי יחידות דיור ביו"ש? (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

לעומת זאת, בצד הימני של המפה מברכים על האישור הצפוי של אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. "כולי תקווה שאפילו חלק קטן מהדיווח נכון", אמר גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון. "לצערי התבשרנו פעמים רבות על שחרור הבנייה ביהודה ושומרון ובפועל התברר שמדובר במחזור היתרים קיימים".

"דה פקטו יש כבר שמונה חודשים הקפאה, גם של תכנון ושל שיווק", אמרה לחדשות הלילה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ איילת שקד. "כבר זמן רב אנחנו אומרים לראש הממשלה שההקפאה לא נכונה ואני מאוד מקווה שבזמן הקרוב היא תופשר".

מוקדם יותר הזהיר גורם מדיני בכיר מפני העסקה המתגבשת והשלכותיה. "נתניהו צפוי להיתקל בחזית בינלאומית רחבה המתנגדת לבנייה בהתנחלויות", אמר הגורם בתגובה לפניית חדשות 2. "כשאין משא ומתן, יכולת התמרון של נתניהו שואפת לאפס".

הדיל של נתניהו: בנייה תמורת שקט

מוקדם יותר אתמול דיווח כתבנו עמית סגל כי ביום רביעי האחרון נועד נתניהו עם השר בנט, שאיים בעבר לערער על יציבות הקואליציה אם לא תיפסק הקפאת הבנייה בשטחים. בפגישה נכחו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל וזאב (זמביש) חבר - מראשי מועצת יש"ע וממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. במהלך הפגישה אמר בנט לנתניהו כי ברור שלבני ולפיד אינם מעוניינים בבחירות וכי עליו לנצל מצב זה על מנת לאשר בנייה ביהודה ושומרון.

המסמך על הרחבת תשתיות באיו"ש
הרחבת תשתיות באיו"ש | צילום:

לאחר הפגישה החל משא ומתן מתקדם בין מועצת יש"ע לבין לשכת ראש הממשלה. במסגרת העסקה מסתמן כי יאושרו כאלפיים יחידות דיור - רובן המכריע בגושי ההתיישבות. חלק מהבנייה, כך מסתמן, תתבצע גם ביישובים כמו עלי זהב - שהכללתם בגושי ההתיישבות נתונה במחלוקת.

עוד בטרם הוחלט סופית על אישור יחידות הדיור, הסכימו הצדדים על ביצוע עבודות תשתית ותחבורה בהיקף נרחב ביותר. ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בלשכת ראש הממשלה ובו ישתתפו השרים לפיד, כץ, בנט ואריאל - שצפויים לאשר את התכניות הנרחבות.