הדיל של נתניהו: אלפי יחידות דיור (צילום: רויטרס)
הדיל של נתניהו: אלפי יחידות דיור בהתנחלו | צילום: רויטרס

בנייה בהתנחלויות תמורת שקט פוליטי? ערב פתיחת מושב החורף של הכנסת ועל רקע הביקורת הגוברת בעולם על הבנייה ביהודה ושומרון, לחדשות 2 נודע כי ראש הממשלה נתניהו החליט לחזק את הברית עם האגף הימני בקואליציה ולהסכים על עסקה לסיום מה שמכונה "ההקפאה השקטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום רביעי האחרון נועד נתניהו עם השר בנט, שאיים בעבר לערער על יציבות הקואליציה אם לא תיפסק הקפאת הבנייה בשטחים. בפגישה נכחו שר הבינוי והשיכון אורי אריאל וזאב (זמביש) חבר - מראשי מועצת יש"ע וממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון. במהלך הפגישה אמר בנט לנתניהו כי ברור שלבני ולפיד אינם מעוניינים בבחירות וכי עליו לנצל מצב זה על מנת לאשר בנייה ביהודה ושומרון.

לאחר הפגישה החל משא ומתן מתקדם בין מועצת יש"ע לבין לשכת ראש הממשלה. במסגרת העסקה מסתמן כי יאושרו כאלפיים יחידות דיור - רובן המכריע בגושי ההתיישבות. חלק מהבנייה, כך מסתמן, תתבצע גם ביישובים כמו עלי זהב - שהכללתם בגושי ההתיישבות נתונה במחלוקת.

ימונה לשגריר באו"ם? בנט עם נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
בנייה תמורת שקט. נתניהו ובנט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

עוד בטרם הוחלט סופית על אישור יחידות הדיור, הסכימו הצדדים על ביצוע עבודות תשתית ותחבורה בהיקף נרחב ביותר. ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בלשכת ראש הממשלה ובו ישתתפו השרים לפיד, כץ, בנט ואריאל - שצפויים לאשר את התכניות הנרחבות.

בין היתר מדובר על סלילת 12 כבישים חדשים - החל מסלילת כביש "עוקף חווארה" ועד לסלילת כבישים חדשים לעמנואל ועלי והרחבת כביש 60. כמו כן יוקמו כפרי סטודנטים, שלושה פארקים חדשים וטיילת חדשה בגוש עציון לזכרם של שלושת הנערים שנרצחו סמוך לחברון.

המסמך על הרחבת תשתיות באיו"ש
הרחבת תשתיות באיו"ש | צילום:

ההסכם כולל גם דיון מחודש בנושא הסדרת מאחזים וכן עבודות בינוי ושיפוץ נרחבות במערת המכפלה - עבודות שמתעכבות כבר 12 שנים. מהפרטים עולה כי הנושא מצוי במו"מ מתקדם עם סיעות הקואליציה.

השר לפיד כבר עודכן בפרטים וההערכה היא כי ההסכם לא יוביל למשבר קואליציוני וכי לפיד ולבני לא יעזבו את הממשלה. נתניהו מצידו יזכה לסגור נושא חשוב שהעיק על יציבות הממשלה.

יציגו תכנית למהפכה בתחום השכירות (צילום: חדשות 2)
לא יפרשו? לבני ולפיד | צילום: חדשות 2

גורם מדיני בכיר מזהיר הערב מפני העסקה המתגבשת והשלכותיה. "נתניהו צפוי להיתקל בחזית בינלאומית רחבה המתנגדת לבנייה בהתנחלויות", אומר הגורם בתגובה לפניית חדשות 2. "כשאין משא ומתן, יכולת התמרון של נתניהו שואפת לאפס".

מלשכת לפיד נמסר בתגובה: "שר האוצר מתנגד בתוקף למימוש תכנית בנייה רחבת היקף בהתנחלויות כולל הכשרת מאחזים. התכנית בעת הזו תוביל למשבר חמור ביחסי ישראל ארה"ב ותפגע במעמדה של ישראל בעולם. לפיד הדגיש כי אינו מתנגד בד"כ לבנייה בתוך הגושים ולסייע לאוכלוסייה במסגרת הגידול הטבעי, אולם בעת הזו יגרום הדבר לנזק כבד לישראל. כל ניסיון לבנייה מחוץ לגושים ייתקל בהתנגדות חריפה".

במפלגת העבודה תקפו בחריפות את הפרסום על הרחבת הבנייה ביהודה ושומרון. "נתניהו מוכר את כל האינטרסים המדיניים של מדינת ישראל בתמורה לעוד כמה חודשים על כיסא ראש הממשלה", נמסר מהמפלגה. "אם זה הפתרון שלו למשבר המדיני או למצוקת יוקר הדיור אז הוא איבד לגמרי את הכיוון. אנו קוראים ללבני ולפיד להסיק את המסקנות הנדרשות ולעשות מעשה. הטיפות שנופלות עכשיו על ראשם הן לא גשם".

בהכנת הידיעה השתתף אודי סגל.