בסוף חודש יולי ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להרחיק לחצי שנה את ח"כ חנין זועבי (בל"ד) מדיונים בכנסת, בעקבות התבטאויותיה באשר לחטיפת שלושת הנערים בשומרון. היא עצמה עתרה לאחרונה לבג"ץ - אך את דעותיה, גם היום, היא לא חוששת להגיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לחדשות 2 Online התייחסה זועבי לארגון המדינה האסלאמית דאע"ש והשוותה בינו לבין צה"ל. "הם בכל פעם הורגים אחד אחד בסכין שלהם ובצה"ל בכפתור אחד (הורגים) עשרות פלסטינים. אמנם זה נשאר החייל במטוס כשהוא מפציץ ואמנם הוא לא רואה את הקורבן אבל... יש תזוזה קלה בכנפיים... הוא לא פחות טרוריסט ממי שלוקח סכין ועורף את הראש. ומי שמצטלם עם גופות, צוחק, עם גופות של פלסטינים, אני לא חושבת שהוא פחות טרוריסט מאשר זה שעורף את הראש. הם הורגים יותר מאשר הסכין".

זועבי התייחסה גם לאמצעי הלחימה בהם משתמש צה"ל ואמרה: "M16, טנקים והפצצות מהאוויר, כאשר הורגים עשרות ומאות - יותר טרוריסטים מאשר הסכין. M16 וטנקים יותר טרוריסט ורצחני מהסכין, והטנק יותר רצחני מהסכין. שמה מצטלמים ופה מצטלמים, שם מצטלמים עם הסכין ופה מצטלמים עם גופות, עם הפצצות שלהם וגם צוחקים. ה- M16 והפצצות הורגים יותר מאשר הסכין והם יותר טרוריסטים, כן".

"אני אומרת ששניהם צבאות שהם רוצחים, אין להם גבול ואין להם קו אדום", הוסיפה חברת הכנסת. זועבי לא ממליצה להתגייס לא לדאע"ש ולא לצה"ל ומדגישה כי אין תופעה של ערבים ישראלים שעוברים לדאע"ש, אלא קומץ קטן מאוד שנמצא בשוליים. "כנראה אין להן שום אופציה בחיים, שאיבדו את המשמעות של החיים שלהם, נכנסו לתוך אידאולוגיה פונדמנטליסטית כל כך סגורה".

המסר של דאע"ש לקומנדו הבריטי (צילום: AP, חדשות)
"שניהם צבאות רוצחים". דאע"ש, ארכיון | צילום: AP, חדשות

"עזמי בשארה הוא חבר"

בנוסף, התייחסה חברת הכנסת גם להחלטה הצפויה של בית המשפט העליון באשר להשבתה למליאת הכנסת ולדיוני הוועדות - שמהם הושעתה. "אני לא חושבת שבית המשפט ישאיר את החלטת ועדת האתיקה, אני חושבת שהוא ישנה אותה. זה יהיה בעיני מאוד מוזר שהחלטה מפלה, תקדימית וכזו שחורגת מסמכות הוועדה שנתנה אותה - תישאר על כנה. זה יהיה שינוי של כללי משחק מאוד יסודיים בתוך הכנסת".

זועבי הביעה את דעתה גם על הקריאות להשעות את קבוצת בני סכנין מליגת העל, לאחר שהעניקה אות הוקרה לח"כ לשעבר עזמי בשארה, שנמלט מישראל אחרי שנחשד בריגול . "זו הסתה לשם הסתה, אנחנו רוצים תמיכה מכל העולם הערבי, אנו חלק מהעולם הערבי", אמרה חברת הכנסת. "התמיכה היא למען הספורט, למען הנוער, מקומות בילוי. הספורט הוא מקום ששומר על הנוער מאלימות, מלצאת לרחובות ולהידרדר לכל מיני תופעות אנטי חברתיות כמו סמים ואלימות".

חברת הכנסת הדגישה כי היא אינה מתכוונת לשנות את קשריה עם בשארה. "את עזמי בשארה אנו נבקר, הוא נשאר חבר שלנו, יש לנו קשר ידידות והוא יישאר הידיד שלנו, הוא אינטלקטואל ערבי", אמרה.

צפו בסיפורים המעניינים של 22.4 לאורך השנים (צילום: רויטרס)
עזמי בשארה. "בקשרי ידידות" | צילום: רויטרס

הסערה שהובילה להשעייתה של זועבי החלה לאחר שבמהלך ריאיון ל-102FM , במהלך מבצע "שוב אחים", טענה חברת הכנסת כי החוטפים אינם טרוריסטים. "גם אם אני לא מסכימה איתם, הם לא טרוריסטים. הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת, עד שהאזרחים של ישראל והחברה תתפכח קצת ותרגיש את הסבל של האחר", אמרה אז זועבי, התבטאות שעלתה לה לבסוף בהרחקה.

תקופת ההרחקה של זועבי מהמליאה ומוועדות הכנסת צפויה להסתיים בפברואר 2015. עז אז היא ממשיכה לקבל שכר.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv