הוקרה לבשארה ואמיר קטאר, אוהדי סכנין (צילום: באדיבות "ONE")
הוקרה לבשארה ואמיר קטאר, אוהדי סכנין | צילום: באדיבות "ONE"

קריאות במערכת הפוליטית להעניש את בני סכנין בשל הקשר לבשארה: אתמול (שבת) ערכה קבוצת הכדורגל טקס הוקרה לתומכים, ביניהם הח"כ לשעבר עזמי בשארה שהואשם בריגול. שר התחבורה ישראל כ"ץ טען הבוקר כי "יש להטיל על הקבוצה סנקציות קשות", וח"כ מירי רגב אף קראה להרחקת הקבוצה מהליגה בשל מעשה "אנטי-ישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי השר, הענקת אות הוקרה "לבוגד כמו עזמי בשארה זו סטירת לחי מצלצלת לכל אזרחי מדינת ישראל. כאן לא יעזרו שום טענות על קיפוח - חייבים לקבוע כללים ברורים ביחס למקורות מימון מותרים". חברת הכנסת מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים, הצטרפה למחאה: "אני קוראת ליועץ המשפטי להרחיק לאלתר את קבוצת בני סכנין מליגת העל. לא ייתכן שהנהלת הקבוצה ואוהדיה ימשיכו בפעולות אנטי ישראליות. אני מצפה שהיועץ המשפטי יקבל את פנייתי, יעניש את הקבוצה בחומרה וייתן הנחייה ברורה שפעילויות אלה לא מקובלת במגרשי הכדורגל".

לדברי רגב, "לא ייתכן שקבוצת כדורגל המשחקת בישראל תעניק תעודת הוקרה ופרס לאדם שחשוד בסיוע וריגול למען חיזבאללה". רגב לא הסתפקה בטענות נגד קבוצת הכדורגל, אלא הפנתה אצבע מאשימה גם למשרד התרבות והספורט, שבראשו עומדת חברת מפלגתה לימור לבנת, שלטענתה אפשר לקבוצה להשמיע קריאות גזעניות בעבר: "האירוע אמש הוא תוצאה של עצימת עיניים של משרד התרבות והספורט שנותן יד לאירועים מסוג זה".

במשרד הספורט מיהרו הגיב לדבריה של ח"כ רגב: "הביקורת של חברת הכנסת רגב על הטקס השערורייתי שהתקיים אמש בסכנין היא יותר ממוצדקת - שרת הספורט כידוע גינתה מיד לאחר האירוע את ההתנהלות החמורה של ראשי הקבוצה וקראה להתאחדות לכדורגל להענישם בחומרה רבה".

לצד ההסכמה העקרונית, מתחו במשרד ביקורת על רגב: "הניסיון של רגב לקשור בין משרד הספורט והיועץ המשפטי לממשלה לאירוע, הוא פתטי ומעיד בעיקר על כך שאינה מכירה את החומר, שכן מעורבות גורם ממשלתי בהטלת עונשים וסנקציות על קבוצות ספורט עלולה להביא להרחקת ישראל ממוסדות הספורט והמסגרות הבינלאומיות. לפיכך, ההתאחדות לכדורגל היא היחידה שצריכה לדון בעניין".

"גישה מוטעית", רגב (צילום: פלאש 90 , מרים אלסטר)
פעולה "אנטי ישראלית". ח"כ רגב | צילום: פלאש 90 , מרים אלסטר

ליברמן: "שיעברו לשחק בליגה הפלסטינית"

שרת התרבות והספורט לבנת גינתה כבר אמש את המעשה, אותו כינתה "פרובוקציה וחציית קווים אדומים של ממש". השרה קראה להתאחדות לכדורגל "לנהוג במלוא חומרת הדין נגד הקבוצה והגורמים שאחראים לשערוריה". לעומתה, יו"ר בני סכנין מוחמד אבו יונס טען כי הסיפור הוא "סתם סערה בכוס מים - עזמי בשארה היום אינו פוליטיקאי, ואני כלל לא עוסק בנושאים כאלה. הכל אושר מראש ואין סיבה לעורר סערה בעניין".

בעקבות הוקרת התודה החריגה, מנהלת ליגת העל בכדורגל פרסמה הודעה ובה טענה כי היא רואה בחומרה את הטקס שנערך בפתח המשחק לכבודו של בשארה ותדרוש מההתאחדות לכדורגל להעמיד את הקבוצה לדין. "בבקשה שהועברה ע"י בני סכנין ואושרה ע"י המנהלת להענקת מגני הוקרה לספונסרים של הקבוצה, לא צוין שמו של עזמי בשארה", הסבירו במנהלת. "מעבר לכך, בשיחה מוקדמת עם ראשי סכנין הובהר כי חל איסור לערב בטקס חברי כנסת או כל גורם פוליטי אחר".

שר החוץ אביגדור ליברמן מתח ביקורת חריפה על הנהלת הקבוצה בעקבות הטקס יוצא הדופן. ״כשקבוצת כדורגל בליגה הישראלית מודה למי שחשוד בריגול ובסיוע לחיזבאללה, שברח מהארץ ומסית נגד מדינת ישראל, יש לנקוט נגדה בצעדים חריפים", קרא ליברמן. בהמשך קרא ליברמן להתאחדות לכדורגל ולמנהלת הליגה לשקול להשעות את פעילותה של בני סכנין בליגת העל ולנקוט נגדה באופן מיידי בצעדים חריפים. "יש לשקול הטלת קנסות כבדים ומשחקי רדיוס ללא קהל לתקופה ממושכת", אמר ליברמן. "להנהלת הקבוצה אני מציע לשקול אפשרות לעבור ולשחק בליגה הפלסטינית או בליגה הקטארית״.