צפו בהאשמות השרה רגב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מירי רגב | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לא מעט ראשי התאחדויות ואיגודי ספורט בארץ זועמים בימים האחרונים על הסעיף החדש שהכניסה שרת הספורט מירי רגב שמתנה קבלת תקצוב לאיגודי ספורט בכך שלא יקיימו תחרויות בשבת. "ההתניה החדשה של מירי רגב היא שליפה מהמותן, היא אומרת משהו שהוא לא ריאלי והיא כמובן לא בדקה אותו", מאשים יו"ר איגוד השחייה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כפי שפורסם לראשונה במהדורה המרכזית, השרה רגב דורשת כעת שכל התאחדות תאפשר לספורטאים שומרי שבת להתחרות מבלי לפגוע בחובותיהם הדתיות, ואחרת היא לא זכאית להקצבת כספים מטעם משרד הספורט. משמעות ההנחיה החדשה היא שלא ניתן יהיה לקיים תחרויות בשבת, כפי שנהוג היום במרבית ענפי הספורט, אך ענף הכדורגל יוחרג ממנה.

"הצעד הזה לא הוגן", אמר סימון דוידסון, יו"ר איגוד השחייה, בשיחה עם החדשות. "היא לא התייעצה איתנו קודם והיא לא מבינה את המשמעויות של לא לקיים תחרויות בשבת. באליפות כמו אליפות ישראל אנחנו נעזרים בעשרות שופטים וכולם מתנדבים, ללא יוצא מן הכלל. אם נקיים את כל האליפות בימי חול, אנחנו נצטרך לשלם להם".

עוד הוסיף דוידסון: "ומה לגבי מתקנים? רוב הבריכות בארץ שייכות לקאנטרי-קלאבים ומועדונים פרטיים שמשכירים אותן לתחרויות של ילדים בשבת. הרי ברור שהם לא ישכירו את הבריכות בימי חול שבהם הם מרוויחים כסף. אנחנו באיגוד השחייה באמת משתדלים לבוא לקראת כל ספורטאי ועושים הרבה מאמצים כדי ששומרי השבת יתחרו. בגילאי הנוער והבוגרים למעשה יש מעט מאוד שחיינים כאלה. אבל האמירה הכללית של רגב לחייב את כולם לא להתחרות בשבת פשוט לא ריאלית".

כמו דוידסון, גם ראשי איגודים אחרים טוענים שהסעיף החדש לא ריאלי ולא ישים. לדבריהם, הספורט בישראל, כמו בכל מדינה בעולם, מושתת על פעילות ביום השבתון. כבר כיום איגודי השחייה, האתלטיקה ואיגודים רבים נוספים מקפידים לקיים תחרויות ומקצים מיוחדים עבור שומרי שבת ועושים מאמצים כדי לאפשר להם להתחרות.

ענף הכדורגל הפופולרי הוחרג מההנחיה של רגב לאחר שהוועדה שדנה בעניין הכריעה שמשחקי ליגת העל ימשיכו להתקיים בשבת, חרף הצהרות מוקדמות של רגב בנושא. הסעיף החדש בכל זאת משאיר פתח לתחרויות בשבת, שכן לא חל איסור גורף על תחרויות בשבת, אלא נכתב שיש צורך להוכיח "מאמצים סבירים" לאפשר לספורטאי שומר שבת להתחרות. "המוסד יאפשר לספורטאים שומרי שבת המבקשים להשתתף בתחרויות ספורט המאורגנות על ידו לעשות זאת מבלי לפגוע בחובותיהם הדתיות", נכתב בסעיף החדש שעליו חתמה השרה.