ישראל כץ מבטל את העבודות באיילון (צילום: פלאש 90 /  חן אדריכלים‎, חדשות)
"הודעה מקוממת ומיותרת", השר כץ | צילום: פלאש 90 / חן אדריכלים‎, חדשות

שר התחבורה נגד העבודות בגשר יהודית: בתגובה להודעת עיריית תל אביב על הקמת הגשר שיחבר בין מערב העיר למזרחה וסגירת ציר נתיבי איילון לתנועה במשך שישה סופי שבוע, הודיע היום (רביעי) השר כץ כי מדובר בהודעה מקוממת ומיותרת והורה על הקפאת העבודות המתוכננות. מחברת "נתיבי איילון" שאחראית על פרוייקט בניית הגשר נמסר: "אנו פועלים בהתאם להנחיות משרד התחבורה - נבחן חלופות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר התחבורה הוסיף כי אופן הביצוע שנבחר להקמת הגשר נראה כבעייתי ועלול לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע. בעקבות זאת הורה השר כץ לחברת "נתיבי איילון" להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות - כפי שנעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם.

ההנחיה על הקפאת הבניה גררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. חבר הכנסת יאיר לפיד כתב בדף הפייסבוק שלו: "החרדים, השליטים האמיתיים של הממשלה הזאת, הורו להקפיא את העבודות בנתיבי איילון. נתניהו כמובן ציית והקפיא, ואנחנו נעמוד שוב בפקקים מטורפים".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בירך על החלטת השר כץ ועל כך שלדבריו "גילה אחריות ציבורית ומנע פגיעה מיותרת בסטטוס קוו ובמסורת ישראל". ליצמן הדגיש כי ביטול העבודות בשבת בגשר יהודית הוא צעד ערכי מבורך שמבטא שיקול דעת נכון.

ביצע מעשים מגונים ושילם כסף, אילוסטרציה (צילום: חיים ריבלין, חדשות)
יוביל למשבר עם החרדים? | צילום: חיים ריבלין, חדשות

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי אמר כי החלטת שר התחבורה היא שערורייה: "סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה בשבת".

‏"לנתניהו לא אכפת שנתייבש בפקקים. רק מי שלא אכפת לו מהציבור - יכול להיכנע כל כך מהר", אמר יושב ראש המחנה הציוני אבי גבאי. יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני מתחה גם היא ביקורת על הממשלה: "אין חדש בממשלת הכניעה. לא על השבת נתניהו שומר אלא על עצמו. בבחירה בין הציבור להישרדות פוליטית - נתניהו בוחר בהישרדות אישית על חשבון כלל הציבור".

תגובת השר כץ הגיעה לאחר מחאת החרדים שטענו כי העבודות יפרו את הסטטוס קוו ואחרי לחץ מצד המפלגות החרדיות שהופעל במישור הפוליטי. אתמול שיגר חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר כץ ובו מחה על הכוונה לחסום את נתיבי איילון לצורך עבודות ההקמה של "גשר יהודית".

במכתב הזכיר אזולאי את ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם כינון הממשלה ובהם התחייבות "לשמור על הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה". בהמשך התפרסמו ידיעות בנושא גם בביטאונים של "אגודת ישראל" ו"דגל התורה", דבר שמצביע על מחאה מתואמת של כלל הסיעות החרדיות.

הנתיב המתחלף: בבוקר לדרום, אחה"צ לצפון (צילום: חדשות 2)
עומסים גם בסופ"ש? | צילום: חדשות 2

עוד ציין אזולאי במכתבו כי מדובר בחודש אלול, "חודש הרחמים וסליחות", ועל כן "אין עיתוי מזעזע יותר המעורר שאט נפש מלהקים גשר בשם 'יהודית' במהלך השבתות של חודש זה". לפיכך, כתב אזולאי, "אבקש את התערבותכם הדחופה בסוגיה זו, והנחיית כל הגורמים הרלוונטיים, להימנע מהפרת התכליות העומדות בחוק שעות עבודה ומנוחה, ומניעת הפרת הסטטוס קוו על כל המשתמע מכך".

גם חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) מחה על העבודות. "השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ולא לעבודות תחזוקה", אמר. "כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי החול לשם מרתונים כגון מירוצי אופניים ואירועים כאלה ואחרים כך יש לפעול גם בבניית תשתיות הנדסיות מורכבות כעין אלו".

גשר יהודית מעל נתיבי איילון (צילום: חן אדריכלים, חדשות)
יסייע להפחתת מספר כלי רכב? | צילום: חן אדריכלים, חדשות


בעיתון "המודיע", המקורב לאגודת ישראל, פורסמה ידיעה בעמוד הראשי תחת הכותרת "חילול שבת המוני מתוכנן בהקמת גשר ענק מעל נתיבי איילון". בעיתון "יתד נאמן", המקורב לדגל התורה, הכותרת הראשית הינה "זעקת השבת המחוללת" ומופיעה על רקע אדום בוהק. עוד נכתב בכותרת כי "כאב צורב בכל שדרות ציבור שומר השבת נוכח הרס זדוני ועקירת חומות השבת בראש כל חוצות".

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו:
https://newsevent.co.il/