פרסום ראשון: על רקע התנגדותו של יו"ר הכנסת לכנס שיתקיים מחר (שני) בכנסת בנושא "ילדים תחת כיבוש", הנחה אדלשטיין לאסור הקרנה של סרט שעוסק בחלומות של ילדים ישראלים ופלסטינים. הסרט הופץ לקראת הכנס שארגנו חברי הכנסת דב חנין, איימן עודה, מיכל רוזין וקסניה סבטלובה, אך יו"ר הכנסת הורה שלא להקרין אותו במהלך הכנס. בסביבת אדלשטיין מסבירים שמדובר במפגש ולא בכנס ולכן פעלו על פי הנוהל שלפיו לא מקרינים סרטים במפגשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסרטון, שאורכו שבע דקות, נראים ילדים ישראלים ופלסטינים מדברים על החלומות ועל המצוקות שלהם באופן שמדגיש את קשיי החיים תחת כיבוש. המסר המסכם של הסרטון הוא דבריו של אחד הילדים הפלסטינים, תושב סוסיא: "רוצים שלום עם כל העולם". בסוף הסרטון של היוצר ים טל נכתב: "לילדים יש חלומות, שאיפות, פחדים, חיים - התפקיד שלנו הוא לשמור עליהם בכל מקום".

ייבחר שוב? אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות)
יו"ר הכנסת אדלשטיין | צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות

הכנס "ילדים תחת כיבוש", שיזמו חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), איימן עודה ודב חנין (הרשימה המשותפת) וקסניה סבטלובה (המחנה הציוני) יתקיים מחר והוא יעסוק ב"אספקטים שונים בחייהם של ילדים תחת הכיבוש הישראלי: עוני, מגבלות תנועה, מחסור בחשמל, מים ואמצעים לחינוך, וכן במעצרי ילדים, בחוקים מפלים המקשים על איחוד משפחות והשפעות הסגר ברצועת עזה". אל הכנס הוזמנו כאמור נציגים של ארגוני שמאל: "רופאים לזכויות אדם" ו-"לוחמים לשלום".

אדלשטיין טוען כי כל הסרטים שמוקרנים בכנסת (לרוב באירועים) עוברים אישור של אגף טקסים ואירועים. מכיוון שהכנס מוגדר "מפגש לשיח", אסור להקרין בו סרטים או לתלות שלטים ורול-אפים. יו"ר הכנסת תקף את הכנס במילים חריפות: "הנחיתי את מנכ"ל הכנסת לכנס דיון דחוף בעניין 'כנסים' כמו זה. שיהיה ברור - חברי כנסת מכל הסיעות שרוצים לקיים אירוע, חייבים לבקש אישור מהנהלת הכנסת. במקום, הם מארגנים אירועים המוניים במסווה של ״מפגשים״, כאילו הם מארחים מבקרים תמימים. הייתי מצפה מהאחראים שיטפלו במצוקת ילדינו קודם".

ח"כ חנין, ארכיון (צילום: פלאש 90, הדס פרטוש, חדשות)
ח"כ דב חנין | צילום: פלאש 90, הדס פרטוש, חדשות

ח"כ דב חנין טען בתגובה: "הניסיונות למנוע את הכנס 'ילדים תחת כיבוש' בכל מיני תירוצים הוא פגיעה בחופש הפוליטי של חברי הכנסת שהוא הגרעין הפנימי ביותר של הדמוקרטיה. הדיון על הכיבוש הופך להיות דיון על הדמוקרטיה בתוך ישראל. זו הוכחה לטענה שלנו שאם שישראל לא תחסל את הכיבוש הכיבוש יחסל אותה. בימין  כנראה חושבים שאם נעצום עיניים מספיק חזק נצליח פשוט להעלים את העוולות והנזק שיוצרים 51 שנות כיבוש לפלסטינים ולחברה הישראלית".

ח"כ רוזין: (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
הגיבה למתקפה של לפיד. ח"כ רוזין | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ח"כ מיכל רוזין ציטטה את דברי לפיד מ-2006, אז טען כי הוא "מתבייש בנו, במעשינו, במקומות אליהם הגענו יהודים אינם יכולים להתנהג ככה. אם אתה הורג מספיק ילדים, מספיק פעמים, זה מה שהפכת להיות: הורג ילדים. אני מתבייש בפני עצמי, בפני מה שרציתי להיות, בפני מה שהייתי פעם". רוזין הוסיפה, בהתייחסות למתקפה של לפיד נגד הכנס: "לפיד של 2018, ניכר שאיבדת את הבושה, אתה מוזמן להגיע מחר לכנס שלי ושל ח"כ איימן עודה, ח"כ דב חנין וח"כ קסניה סבטלובה על ההשלכות ההרסניות של הכיבוש על חיים של ילדים ונוער ולהיזכר במוסר היהודי ששכחת".

ינסה לשחזר את המנדטים שקיבל ב-2015. עודה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
ח"כ עודה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות
ממארגני הכנס. ח"כ סבטלובה (צילום: דוברות הכנסת, חדשות)
ממארגני הכנס. ח"כ סבטלובה | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

לפיד: הכנס - מתנה לאויבינו

הבוקר תקף יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בחריפות את חברי המחנה הציוני לאחר שגילה שח"כ קסניה סבטלובה היא אחת מיוזמי של כנס "ילדים תחת כיבוש" בכנסת. בציוץ בטוויטר כתב: "מתנה לאויבינו, המחנ"צ איבד את זה". סבטלובה בתגובה: "בוחריו עייפו מהשבשבת", גלאון: "מבינה שהסקרים לא החמיאו הבוקר"

ברקע הביקורת של המחנה הציוני על יאיר לפיד בנוגע לאפשרות שיסייע לממשלת נתניהו לצלוח את ההצבעה על חוק הגיוס, לפיד תקף הבוקר בחריפות את חברי המחנ"צ על קידום כנס בכנסת שאליו הוזמנו נציגים של "בצלם" ו-"שוברים שתיקה". בציוץ בטוויטר טען לפיד שחברי המפלגה "איבדו את זה" וטען כי מדובר ב"מתנה לאויבי ישראל".

המתקפה של לפיד הגיעה בעקבות העובדה שחברת הכנסת סבטלובה מהמחנה הציוני היא אחת מיוזמי הכנס. לפי לפיד, המפלגה "חברה לרשימה המשותפת ולתומכי ה-BDS". סבטלובה עצמה מיהרה להגיב ללפיד, ובציוץ בטוויטר כתבה: "תראו את האופוזיציונר הדגול הזה שזנח את כל הסיסמאות שלו מפעם - צדק חברתי, שוויון בנטל (מה זה?) ועכשיו תומך בחוק האין גיוס וחובר לליכוד כדי להציל את ממשלת נתניהו. שום התקפה שקרית על המחנה הציוני לא תחזיר ללפיד את אמון בוחריו שכבר עייפו מהשבשבת הפוליטית שלא מפסיקה להסתובב לכל כיוון שנראה משתלם בזה הרגע".

לפיד בכנסת (צילום: פלאש90/ הדס פארוש, חדשות)
לפיד בכנסת | צילום: פלאש90/ הדס פארוש, חדשות

לתגובות הצטרפה גם יו"ר מרצ תמר זנדברג ששיבחה את חברי הכנסת מסיעות האופוזיציה "שמתעקשים לעסוק במציאת - בעיקר של ילדים - למרות הניסיונות של הימין לעצום עיניים ולהשתיק".

זהבה גלאון, לשעבר יו"ר מרצ, תקפה אף היא את לפיד ועקצה אותו על מצבו בסקרים. "אני מבינה שהסקרים לא החמיאו הבוקר", צייצה. "טוב לדעת שיש ח"כים שמתעקשים לעסוק בעניינים פעוטים כמו המדיניות של ישראל וההשלכות שלה". אליה הצטרף דב חנין: "לא, לפיד. מי שאיבד את זה הוא מי שמנסה לעקוף את ביבי מימין תוך אימוץ עמדה הזויה ומסוכנת כלפי ארגוני זכויות האדם בישראל".

גם חברת הכנסת מיכל רוזין, אחת מיוזמות האירוע צייצה גם היא ביקורת חריפה כלפי לפיד. רוזין ציטטה תחילה דברים שאמר לפיד בשנת 2016 וקראה לו לקחת חלק באירוע ו"להיזכר במוסר היהודי ששכחת".