לפיד בכנסת (צילום: פלאש90/ הדס פארוש, חדשות)
לפיד בכנסת | צילום: פלאש90/ הדס פארוש, חדשות

ברקע הביקורת של המחנה הציוני על יאיר לפיד בנוגע לאפשרות שיסייע לממשלת נתניהו לצלוח את ההצבעה על חוק הגיוס, לפיד תקף הבוקר בחריפות את חברי המחנ"צ על קידום כנס בכנסת שאליו הוזמנו נציגים של "בצלם" ו-"שוברים שתיקה". בציוץ בטוויטר טען לפיד שחברי המפלגה "איבדו את זה" וטען כי מדובר ב"מתנה לאויבי ישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הכנס "ילדים תחת כיבוש", שאותו יזמו חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), איימן עודה ודב חנין (המשותפת) וקסניה סבטלובה (המחנה הציוני) צפוי להיערך מחר והוא יעסוק ב"אספקטים שונים בחייהם של ילדים תחת הכיבוש הישראלי: עוני, מגבלות תנועה, מחסור בחשמל, מים ואמצעים לחינוך, וכן במעצרי ילדים, בחוקים מפלים המקשים על איחוד משפחות והשפעות הסגר ברצועת עזה". אל הכנס הוזמנו כאמור נציגים של ארגוני שמאל, בהם "רופאים לזכויות אדם", "לוחמים לשלום" ועוד.

המתקפה של לפיד הגיעה בעקבות העובדה שחברת הכנסת סבטלובה מהמחנה הציוני היא בין יוזמות הכנס. לפי לפיד, המפלגה "חברה לרשימה המשותפת ולתומכי ה-BDS". סבטלובה עצמה מיהרה להגיב ללפיד, ובציוץ בטוויטר כתבה: "תראו את האופוזיציונר הדגול הזה שזנח את כל הסיסמאות שלו מפעם - צדק חברתי, שוויון בנטל (מה זה?) ועכשיו תומך בחוק האין גיוס וחובר לליכוד כדי להציל את ממשלת נתניהו. שום התקפה שקרית על המחנה הציוני לא תחזיר ללפיד את אמון בוחריו שכבר עייפו מהחשבשבת הפוליטית שלא מפסיקה להסתובב לכל כיוון שנראה משתלם בזה הרגע".

ח"כ סבטלובה (צילום: חדשות)
ח"כ סבטלובה | צילום: חדשות

לתגובות הצטרפה גם יו"ר מרצ תמר זנדברג ששיבחה את חברי הכנסת מסיעות האופוזיציה "שמתעקשים לעסוק במציאת - בעיקר של ילדים - למרות הניסיונות של הימין לעצום עיניים ולהשתיק".

ילדים פלסטינים בגדה (צילום: AP, חדשות)
ילדים פלסטינים בגדה | צילום: AP, חדשות

זהבה גלאון, לשעבר יו"ר מרצ, תקפה אף היא את לפיד ועקצה אותו על מצבו בסקרים. "אני מבינה שהסקרים לא החמיאו הבוקר", צייצה. "טוב לדעת שיש ח"כים שמתעקשים לעסוק בעניינים פעוטים כמו המדיניות של ישראל וההשלכות שלה". אליה הצטרף דב חנין: "לא, לפיד. מי שאיבד את זה הוא מי שמנסה לעקוף את ביבי מימין תוך אימוץ עמדה הזויה ומסוכנת כלפי ארגוני זכויות האדם בישראל".

גם חברת הכנסת מיכל רוזין, אחת מיוזמות האירוע צייצה גם היא ביקורת חריפה כלפי לפיד. רוזין ציטטה תחילה דברים שאמר לפיד בשנת 2016 וקראה לו לקחת חלק באירוע ו"להיזכר במוסר היהודי ששכחת".