אין עוד מלבדו? שנתיים של חקירות לא סדקו אפילו במעט את האמונה של תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו בחפותו. להפך - נראה שכל חקירה, עוד עד מדינה או הקלטה הם אבנים בחומת ההגנה של תומכיו על האיש. וככל שהן רבות יותר - כך מתבצרים תומכיו בעמדתם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מעריציו של נתניהו מתחזקים יותר ויותר בעמדתם לגבי התפקיד שהוא לוקח עצמו - כמייצג את הערכים שהם מאמינים בהם כבר רבע מאה. ליאור הררי, תושב קרית אתא, חולש מביתו על אימפריה של עמודי פייסבוק וקבוצות תמיכה בראש הממשלה ומשפחתו. הוא מנהל בין 30 ל-40 קבוצות ברשתות החברתיות, כולן קשורות באופן ישיר לפעילות של נתניהו. לדבריו, הוא מתעסק בזה כל היום.

"מהבוקר אני מתעורר, אני עושה סריקה ברשת, טוויטר, פייסבוק, וואטסאפ, לראות אם יש דברים שאני צריך להתעדכן בהם", סיפר הררי שהסביר את הפופולריות של נתניהו בקרב חלק מהציבור. "תדמית של איש ציבור - ברגע שצרבת אותה בראש של האנשים והם מזוהים איתה רגשית, יהיה קשה מאוד לשכנע אותם אחרת. גם אם אנשים יראו את ראש הממשלה יוצא עם אקדח מסמטה חשוכה ויורה במישהו, הם יגידו שזה לא הוא או שזה אקדח קפצונים".

שנתיים של חקירות - ועדיין תומכים (צילום: החדשות)
שנתיים של חקירות - ועדיין תומכים | צילום: החדשות


הררי פתח לפני שלוש שנים את עמוד הפייסבוק "אוהבים את הגברת שרה נתניהו". בתחילת הדרך חשבו חלק הגולשים שמדובר בבדיחה, אך היום יש לדף הפייסבוק הזה לא פחות מ-40,000 עוקבים. עניין מעניין הוא שדווקא במהלך השנתיים האחרונות - מאז שהחלו החקירות נגדו - הוא דווקא רואה עלייה במעורבות הגולשים בתכנים המועלים לפלטפורמות הללו.

"אני יודע מה מדבר אל אנשי ימין ולאנשי ליכוד", אומר הררי. "הם בעיקר רוצים לראות דברים טובים שמפרגנים להם - מה שחסר בפלטפורמות אחרות, בתקשורת למשל". לפי ניתוח פוסטים ברשתות, נתניהו זוכה לכמעט 2 מיליון פוסטים המאירים אותו באור חיובי, ומעל 2.5 מיליון פוסטים הקשורים אליו. הבאים ברשימה - לפיד, גבאי וליברמן, נמצאים הרחק מאחור עם כ- 300,000 פוסטים בשנה.

אך הפולחן הזה לא מתחיל ונגמר ברשתות החברתיות. "העובדה שנתניהו נחקר אינה טובה לו פלילית ומשפטית, אבל פוליטיית זה עשה לו רק טוב. מאז תחילת החקירות הוסיף הליכוד בין שישה לשמונה מנדטים. זו לא סטיית תקן אלא דבר מאוד משמעותי", הסביר פרשננו עמית סגל. "גם אחרי רבע מאה בפוליטיקה הישראלית, נתניהו עדיין מייצג את הנרדפות, את מי שמשלם את המחיר. את זה שיש פער בין מה שהוא עושה עם פוטין וטראמפ לבין הקטנות שמתעסקים איתו".

סגל הוסיף כי בעיני הבוחרים נתניהו נתפס קצת כמו ישו. כנושא הצלב שלהם על גבו. אלו רק התקשורת שמדביקה לו תיקים וחקירות כדי ליישם מדיניות שתומכיו מתנגדים לה.

הולכים אחריו באש ובמים (צילום: החדשות)
הולכים אחריו באש ובמים | צילום: החדשות


סוזן מדר, בת 63, היא מזכירת סניף הליכוד ביבנה תוהה איך מצליח ראש הממשלה לתמרן בין ניהול המדינה לחקירות: "זה לא תכשיטים וכסף ומעטפות. מחפשים אותו ומפשפשים רק על מנת להוריד אותו. הם נותנים שמות מפוצצים וגרנדיוזיים - תיק 1,000, 2,000, שזה ייראה מפחיד. זה באמת שקרים. בעיניי הוא בסדר".

תומכיו מכנים את התקשורת "איומה ומושחתת", ותופסים אותה ככזו הרודפת אותו אישית ומנסה להפיל בכוח את השלטון, לאחר שהמאבק בקלפיות לא צלח.

ראש הממשלה, מצדו, נעזר בקונספציה לטובת הגדלת האלקטורט. "גם השמאל וגם התקשורת - זה אותו דבר, מתגייסים כעת למסע ציד אובססיבי והם יפתחו את מהדורת החדשות בכותרות מפוצצות", אמר נתניהו באחד מכנסי הפעילים.

אצל ויקטור ורווית מזרחי נתניהו הוא חלק מסיפור האהבה והזוגיות. בדייט הראשון הציע ויקטור לרווית ללכת למלון "השרון", להרצאה של נתניהו. זה קרה לפני 26 שנים ומאז, ויקטור מלווה את ראש הממשלה, מגן עליו בחירוף נפש בכל הזדמנות ומבחינתו - אפשר למחול לו כמעט על הכל.

"מייצר תחושת נרדפות", נתניהו (צילום: החדשות)
"מייצר תחושת נרדפות", נתניהו | צילום: החדשות


"שישתה על חשבון המדינה כמה שמפניה ורודה שהוא רוצה. שיעשן על חשבון המדינה כמה סיגרים שהוא רוצה. זה מגיע לו ואני מוכן שייקחו לי עוד כמה שקלים מהמשכורת באופן אישי כדי שהוא יעשן כמה שהוא רוצה", אמר מזרחי. "אלו דברים קטנים לעומת כל הדברים שהמדינה שלנו ניצבת מולם. בסך הכולל הוא מייצג את מה שאני מאמין בו והולך בדרך חיובית".

אם נתניהו הוא מנהיג שנרדף פוליטית או שהוא פוליטיקאי שסרח, את זה ככל הנראה לא יכריעו המדווחים בתקשורת. לגבי החקירות - רשויות החוק יכריעו. ומה לגבי השאר? כל אחד יצטרך להכריע בעצמו.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אמנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה - וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו:
https://newsevent.co.il/