דרש התנצלות. חזן
חזן לא שותק על הדחתו | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

הפרסום הראשון של עמית סגל אתמול בערב (שלישי), לפיו הליכוד ידיח את ח"כ אורן חזן מהוועדה לביקורת המדינה כדי למנוע הקמת ועדת חקירה למבצע "צוק איתן", עורר סערה בכנסת - והוביל למתקפה נגדית מצד חזן. על פי הפרסום, המהלך נעשה על דעתו של נתניהו - שפועל על מנת למנוע רוב בוועדה (שנמצאת בשליטת הקואליציה) למהלך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בסיעת המחנה הציוני טענו כי המהלך מוכיח ש"ביבי מפחד מחזן. הוא מפחד מביקורת ובעיקר מפחד שהביקורת על 'צוק איתן' תראה שהוא חלש מול החמאס, שהוא טוקבקיסט ולא מנהיג".

עוד תקפו במפלגת האופוזיציה את נסיונו של נתניהו "לקבור" את החקירה: "איזה מחדל ביבי מסתיר? מה הוא מפחד שיתגלה? שיגיד את האמת לציבור. האמת על כישלונותיו הביטחוניים והמדיניים של נתניהו תיחשף גם אם ינסה לסתום פיות ולאיים".

גם במפלגת "יש עתיד" מיהרו לתקוף את המהלך של הליכוד: ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמרה כי "לא יעזרו לבנימין נתניהו כל המשחקים שלו. הוועדה לביקורת המדינה בראשותי תדון בדוח המבקר בנושא 'צוק איתן' בצורה העניינית ביותר והרצינית הראויה לדוח".

"הכשלונות ייחשפו". סיעת המחנה הציוני | צילום: Miriam Alster/FLASH90

ביש עתיד מחו: "נתניהו מבזה את הכנסת"

"כל מי שנוגע לדוח הזה יהיה חלק מהדיון וכל מי שצריך לשאת באחריות ייאלץ לעשות זאת", הוסיפה אלהרר. "ראש הממשלה פועל משיקולים פוליטיים בלבד ולא ברור ממה הוא כל כך חושש".

ח"כ חיים ילין ממפלגתה הוסיף כי "עד כדי כך ראש הממשלה מפחד מדוח המבקר על 'צוק איתן', שהוא בוחר לבזות את הכנסת ולרמוס את הדמוקרטיה. השלב הבא לאחר שיסיים לשלוט בחברי הכנסת, יהיה מבחינתו לחוקק את חוק יסוד הדיקטטורה. אני מצפה מיו"ר הכנסת למנוע את המהלך ולפעול לחשיפת הדוח במהירות האפשרית להפקת הלקחים לפני הסבב הבא".

יו"ר הסיעה עפר שלח הוסיף ש"ראש הממשלה נלחם בכל כוחו כדי להסתיר את האמת על כישלונו בהכנת המדינה והצבא לצוק איתן. בעיני ביבי הכל כשר: ביזוי הכנסת, התעלמות מהמשפחות השכולות, השתקת מבקר המדינה, העיקר שהכישלון המוחץ שלו בשמירה על בטחון ישראל לא יוצג לציבור".

"נתניהו פועל משיקולים פוליטיים". אלהרר | צילום: אלעד גוטמן, חדשות

"עורפים לי את הראש"

גם חזן לא שתק בתגובה למהלך והשווה את עצמו לחלק מבכירי הליכוד בעבר ובהווה: "אין זו הפעם הראשונה שמורידים את הראש של מנהיגים בליכוד המעיזים להביע דעה עצמאית לטובת הציבור ומתפקדי הליכוד. זה קרה עם גדעון סער, עם כחלון שאולץ לפרוש, עם דני דנון שפוטר מתפקידו כסגן שר הביטחון עת ביקר את מחדל המנהרות, עם גלעד ארדן שנענש ועם ישראל כץ שלקחו לו תיק בכנסת הקודמת כי העיז להרים ראש".

"לא מפתיע ואסור להתבלבל שהדבר מגיע שעות לאחר שחשפתי את הבלוף של השידור הציבורי בועדת הכלכלה והודעתי כי שידור ציבורי חופשי הוא בנשמת אפה של הדמוקרטיה", הוסיף סגן יו"ר הכנסת לשעבר - למרות שההחלטה התקבלה עוד לפני דבריו של חזן בנושא התאגיד.

"כל שליחותי בכנסת ישראל היא למען עם ישראל, ארץ ישראל ותנועת הליכוד בה גדלתי, צמחתי ולה אני מחוייב. אין ספק כי מדובר באקט נפוץ במזרח התיכון של עריפת ראש למען כך ששאר חברי הכנסת בליכוד ימשיכו לחשוש, לדבר ולהרים ראש".

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא
המבקר שפירא מאיים בתגובה | צילום: פלאש 90, חדשות

בשבוע שעבר פרסם לראשונה אמנון אברמוביץ' כי מבקר המדינה מאיים להמליץ על ועדת חקירה ממלכתית למבצע "צוק איתן" אם ייעשו מאמצים לבלום את הדוח שהוא מחבר, ולאחר יום חשף כי ח"כ אורן חזן יתמוך בהקמת ועדת חקירה - ובכך יעניק את הרוב לאופוזיציה. מחר צפוי הליכוד להודיע לכנסת כי חזן יוחלף בח"כ צייתן יותר, שלא יצביע בניגוד לעמדת ראש הממשלה. המהלך יתבצע על דעתו של נתניהו, כחלק מתכנית הבלימה נגד ועדת החקירה.

מזה מספר שבועות מתנהל מאמץ מצד מקורבים לראש הממשלה לגמד ולעקר את דוח מבקר המדינה על צוק איתן - דוח שטרם פורסם. בין היתר טענו בסביבתו של ראש הממשלה כי מדובר ב"בדוח לא רציני שמדיף ריח פוליטי". שפירא הדגיש כי אם יהיה ניסיון כלשהו לבלום את פרסום הדוח, הוא ימליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. לממשלה יש רוב בוועדה לביקורת המדינה והיא יכולה להטיל חיסיון על הדוח, אך לאור האיום הטרי של המבקר - ספק אם תבחר לעשות זאת.

הדוח של מבקר המדינה לא עוסק רק בסוגיית ההיערכות למנהרות הטרור מרצועת עזה, אלא גם בשאלה כיצד תפקד הקבינט במהלך המלחמה - מה ידעו חבריו ומה לא ידעו ואיך התקבלו בו ההחלטות. על פי הערכות, הדוח צפוי למתוח ביקורת על התנהלות הקבינט בזמן צוק איתן.