האיום של המבקר על רה"מ נתניהו (צילום: יצחק הררי, פלאש 90)
האיום של המבקר על רה"מ נתניהו | צילום: יצחק הררי, פלאש 90

מזה מספר שבועות מתנהל מאמץ מצד מקורבים לראש הממשלה לגמד ולעקר את דוח מבקר המדינה על צוק איתן - דוח שטרם פורסם. בין היתר טענו בסביבתו של ראש הממשלה כי מדובר ב"בדוח לא רציני שמדיף ריח פוליטי". הניסיונות הללו הובילו אמש (חמישי) את המבקר יוסף שפירא לשגר מסר מאיים לעברו של נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שפירא הדגיש כי אם יהיה ניסיון כלשהו לבלום את פרסום הדוח, הוא ימליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. לממשלה יש רוב בוועדה לביקורת המדינה והיא יכולה להטיל חיסיון על הדוח, אך לאור האיום הטרי של המבקר - ספק אם תבחר לעשות זאת.

ארכיון (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

הדוח של מבקר המדינה לא עוסק רק בסוגיית ההיערכות למנהרות הטרור מרצועת עזה, אלא גם בשאלה כיצד תפקד הקבינט במהלך המלחמה - מה ידעו חבריו ומה לא ידעו ואיך התקבלו בו ההחלטות. על פי הערכות, הדוח צפוי למתוח ביקורת על התנהלות הקבינט בזמן צוק איתן.

תגובת לשכת רה"מ: "האמת הפוכה. ראש הממשלה מעוניין בפרסום מלא של האמת, כולל ישיבות הקבינט הרבות שבהן הוצג איום המנהרות בחומרתו, ההנחיות שניתנו לגופים והפעולות שנקטו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל".

לפיד: "לא היו דיוני עומק בנושא המנהרות"

אמש התראיין ח"כ יאיר לפיד, שהיה חבר בקבינט במהלך צוק איתן, למהדורה המרכזית וחיזק את דבריו של השר בנט לפיהם הממשלה לא דנה ברצינות בנושא מנהרות הטרור. "לא היו דיוני עומק בנושא המנהרות חוצות הגדר בקבינט הביטחוני לפני יולי 2014", אמר לפיד.

"מה שראש הממשלה אומר אינו נכון", אמר לפיד. "זה מדאיג, לא רק בגלל שראש הממשלה אומר דבר לא נכון אלא מפני שכל המהות של תחקיר צה"לי היא שלא מכחישים ולא מנסים לטייח ולטשטש כשיש תקלות. לא היו בקבינט דיוני עומק".

מלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה לדברי לפיד: "בניגוד מוחלט לטענות לפיד, הסטנוגרמות מראות שבשמונה ישיבות קבינט העלו רה"מ, שב"כ ומפקדי צה"ל את איום המנהרות החוצות גדר לשטחנו. היה כדאי ללפיד לעיין למשל בתיאור עוצמת האיום של המנהרות החודרות לשטחנו, כפי שהוצג לחברי הקבינט, ובהם לפיד, בישיבות הקבינט בתאריכים 12.4, 16.2, 13.3, 16.6 וה-30.6 בשנת 2014".