בנימין נתניהו ואורן חזן
נתניהו יסכל את המהלך של חזן | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

בשבוע שעבר פרסם לראשונה אמנון אברמוביץ' כי מבקר המדינה מאיים להמליץ על ועדת חקירה ממלכתית למבצע "צוק איתן" אם ייעשו מאמצים לבלום את הדוח שהוא מחבר, ולאחר יום חשף כי ח"כ אורן חזן יתמוך בהקמת ועדת חקירה - ובכך יעניק את הרוב לאופוזיציה. הערב (שלישי) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי נתניהו ידיח את חזן מהוועדה ויחליף אותו בח"כ אחר על מנת לסכל את ההצבעה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במושב החורף הקרוב צפויה להצביע הוועדה לביקורת המדינה על האפשרות להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועי צוק איתן. על פי החוק, המבקר יכול להמליץ על ועדת חקירה אם יש לו רוב בוועדה, בה יש שישה חברים מטעם הממשלה וחמישה מהאופוזיציה. נתניהו לא סומך על נציג הבית היהודי בוועדה, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מכיוון שראש מפלגתו בנט תומך בהקמת ועדת חקירה למבצע.

על כן מחר צפוי הליכוד להודיע לכנסת כי חזן יוחלף בח"כ צייתן יותר, שלא יצביע בניגוד לעמדת ראש הממשלה. המהלך יתבצע על דעתו של נתניהו, כחלק מתכנית הבלימה נגד ועדת החקירה.

מבקר המדינה, יוסף שפירא
המבקר שפירא מאיים בתגובה | צילום: חדשות 2

"מורידים את הראש למי שמביע דעה"

בעקבות הפרסום ח"כ חזן הגיב לדברים וציין המתקפה נגדו התרחשה רק בכלל שהביע דעה עצמאית."אין זו הפעם הראשונה שמורידים את הראש של מנהיגים בליכוד המעיזים להביע דעה עצמאית לטובת הציבור ומתפקדי הליכוד", אמר חזן. "זה קרה עם גדעון סער, עם כחלון שאולץ לפרוש, עם דני דנון שפוטר מתפקידו כסגן שר הביטחון כשביקר את מחדל המנהרות, עם גלעד ארדן שנענש ועם ישראל כץ שלקחו לו תיק בכנסת הקודמת כי העיז להרים ראש".

"לא מפתיע ואסור להתבלבל שהדבר מגיע שעות לאחר שחשפתי את הבלוף של השידור הציבורי בועדת הכלכלה והודעתי כי שידור ציבורי חופשי הוא בנשמת אפה של הדמוקרטיה", הוסיף חזן. "ברור כי הדברים הם מדם ליבי כי אף אחד לא יכול לחשוד בי שהתקשורת אוהדת אותי. כל שליחותי בכנסת ישראל היא למען עם ישראל, ארץ ישראל ותנועת הליכוד בה גדלתי, צמחתי ולה אני מחוייב. אין ספק כי מדובר באקט נפוץ במזרח התיכון של עריפת ראש למען כך ששאר חברי הכנסת בליכוד ימשיכו לחשוש, לדבר ולהרים ראש".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, הגיבה בזעם לפרסום: "לא יעזרו לבנימין נתניהו כל המשחקים שלו. הוועדה לביקור המדינה בראשותי, תדון בדוח המבקר בנושא צוק איתן בצורה העניינית ביותר והרצינית הראויה לדוח. כל מי שנוגע לדוח הזה יהיה חלק מהדיון וכל מי שצריך לשאת באחריות ייאלץ לעשות זאת. ראש הממשלה פועל משיקולים פוליטיים בלבד ולא ברור ממה הוא כל כך חושש."

מנהרה בעזה (ארכיון)
פיר מנהרה מעזה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל, חדשות

המבקר איים בצעדים אם הדוח ייבלם

הח"כ ה"מורד" חזן אמר לחדשות 2 בסוף השבוע כי יצביע בעד ועדת חקירה אם הנושא יעלה להצבעה – "כך חשבתי אז וכך חשבתי במהלך הזמן שישבתי בוועדת חוץ וביטחון עד שהושעיתי".

מזה מספר שבועות מתנהל מאמץ מצד מקורבים לראש הממשלה לגמד ולעקר את דוח מבקר המדינה על צוק איתן - דוח שטרם פורסם. בין היתר טענו בסביבתו של ראש הממשלה כי מדובר ב"בדוח לא רציני שמדיף ריח פוליטי". שפירא הדגיש כי אם יהיה ניסיון כלשהו לבלום את פרסום הדוח, הוא ימליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. לממשלה יש רוב בוועדה לביקורת המדינה והיא יכולה להטיל חיסיון על הדוח, אך לאור האיום הטרי של המבקר - ספק אם תבחר לעשות זאת.

הדוח של מבקר המדינה לא עוסק רק בסוגיית ההיערכות למנהרות הטרור מרצועת עזה, אלא גם בשאלה כיצד תפקד הקבינט במהלך המלחמה - מה ידעו חבריו ומה לא ידעו ואיך התקבלו בו ההחלטות. על פי הערכות, הדוח צפוי למתוח ביקורת על התנהלות הקבינט בזמן צוק איתן.