רוב הישראלים מתנגדים לדבריו של הרב לווינ (צילום: רויטרס, יובל גינצבורג)
הרב לוינשטיין, ארכיון | צילום: רויטרס, יובל גינצבורג

תגובות קשות במערכת הפוליטית, בעיקר בסיעת המחנה הציוני, על דבריו של הרב יגאל לוינשטיין נגד הקהילה הגאה. "ירושלים נחרבה על שנאת חינם", צייץ יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, בעמוד הטוויטר שלו. "דבריו של הרב לוינשטיין כלפי ציבור הלהט"ב חמורים, מגונים ומסיתים. על מורה הלכה להישמר ממילים שיכולות להמיט אסון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה גם היא את הרב. "זה לא שליסל, זה הרב לוינשטיין", הדגישה יחימוביץ'. "אהבת הזולת, אחד מערכי מכינת עלי שהקים, נעצרת בחריקת בלמים כשהזולת אינו אתה. מצמרר".

בתוך כך, הגיש ח"כ נחמן שי שאילתא דחופה לשר הביטחון אביגדור ליברמן, ובה דרש ממנו להתייחס להתבטאויותיו של הרב לוינשטיין. "כיצד פועל צה"ל על מנת להגביר את המודעות והסובלנות כלפי הקהילה הלהט"בית בקרב חייליו, וכיצד הוא מחזק את החינוך לסובלנות בקרב דרג הפיקוד?", שאל שי בפנייתו.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90, חדשות)
"י-ם נחרבה על שנאת חינם". הרצוג | צילום: יונתן זינדל - פלאש 90, חדשות

"לקרוא את הרב המסית לסדר"

בעוד שי פנה רק לשר הביטחון ליברמן, ח"כ קסניה סבטלובה פנתה במכתב חריף גם לשר החינוך נפתלי בנט וקראה לשניהם לקרוא את הרב לסדר. "לוינשטיין מקבל את משכורתו ממשרד החינוך וממשרד הביטחון", כתבה סבטלובה. "לא ייתכן שתחת עיניכם הפקוחות יערוך כנסים להתמודדות עם רפורמים וקונסרבטיביים, וחמור מכך, יסית נגד להט"בים ויקרא להם סוטים ובכך יכשיר פגיעה בהם".

ח"כ מיקי רוזנטל אמר כי יש לו כבוד רב ליהדות, "אבל זו אינה יהדות. ההלכה שאני מכיר משתלבת נהדר עם עקרונות הסולידריות וקבלת האחר. עם ההבנה שדרך ארץ קדמה לתורה ושקודם כל, כל אדם נברא בצלם".

"ישנו ניסיון להפריד בין הציבור הדתי לקהילה הגאה", הוסיף רוזנטל. "כאילו שנטייה מינית או זהות מגדרית היא דת או אידיאולוגיה. האוכלוסייה הדתית והקהילה הגאה שלובות זו בזו. רבבות להט"בים מנהלים אורח חיים מסורתי ודתי ללא כל סתירה מצפונית עם נטייתם המינית". רוזנטל קרא לציבור הדתי והחילוני להגיע למצעד הגאווה בירושלים בשבוע הבא.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "מבהיל לחשוב שלאיש בכל הדעות החשוכות האלו ישנה נגיעה לצה"ל ולכל מה שקשור בזהות יהודית. לוינשטיין שייך לכל אותם אלו שהיו רוצים לראות את ישראל נהפכת למדינת הלכה טאליבנית, בה נשים ולהט"בים נרדפים ומוקצים. אין לו מקום בצה"ל".

ממארגני הכנס. ח"כ סבטלובה (צילום: דוברות הכנסת, חדשות)
"לקרוא את הרב לסדר". סבטלובה | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

"תנועה מטורפת של אנשים שאיבדו את הנורמליות"

הסערה התעוררה לאחר שהובאו דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי, מנאום שנשא בכנס "ציון וירושלים" בתחילת השבוע בבירה. הרב הטיח בכנס האשמות על הערכים אליהם מחנך הצבא, ובמיוחד נגד שילובים של חברי הקהילה הגאה, אותם כינה לאורך כל נאומו "סוטים".

בתחילת נאומו תקף את הצבא שלא נוקט עמדה פוליטית: "קורס פו"ם, לקצינים הבכירים של צה"ל, מוצגות שתי עמדות: מגיע מרצה פלסטיני, פלסטיני! לצה"ל ומרצה את העמדה הפלסטינית, לעומתו את מי מביאים? כמובן, מתנחל שיציג את העמדה של הצד השני", הוא מסביר. "ומי אתם הצבא? הצבא הוא מהאו"ם".

אך עיקר נאומו עסק כאמור ביחס הלקוי, לטענתו, בצה"ל לקהילה הגאה. "במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא קרא להם 'גאים'", הוא אמר. "אני לא מעז לקרוא לזה כך. 'סוטים' אני קורא להם".

"יש פה תנועה מטורפת שפשוט אנשים איבדו את הנורמליות של החיים, והקבוצה הזאת מטריפה מדינה והיא נכנסה לצבא בכל הכוח ואיש לא מעז לפתוח את הפה לצפצף", הוא מחה. "בבה"ד 1, יש הרצאות של 'סוטים'. אנחנו לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזאת פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים. אבל הנושא לא יורד מסדר היום, היו גם סרטים סביב העניין, היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של 'הסוטים' ונשפטו".

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל.