הרב יגאל לווינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי נשא נאום שנוי במחלוקת בכנס "ציון וירושלים" בתחילת השבוע בבירה. הרב הטיח בכנס האשמות על הערכים אליהם מחנך הצבא, ובמיוחד נגד שילובים של חברי הקהילה הגאה אותם כינה לאורך כל נאומו "סוטים". בשבוע של מצעד הגאווה שבוטל בבאר שבע וזה המתוכנן בירושלים משמיע לווינשטיין, דמות בולטת בציונות הדתית, מסרים בוטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת נאומו תקף את הצבא שלא נוקט עמדה פוליטית: "קורס פו"ם, לקצינים הבכירים של צה"ל, מוצגות שתי עמדות: מגיע מרצה פלסטיני, פלסטיני! לצה"ל ומרצה את העמדה הפלסטינית, לעומתו את מי מביאים? כמובן, מתנחל שיציג את העמדה של הצד השני", הוא מסביר. "ומי אתם הצבא? הצבא הוא מהאו"ם".

בהמשך, תוקף את הקו החינוכי במסעות הצבא לפולין "עדים במדים". "הנוסעים לפולין מקבלים בהכנה ספר שנקרא "אנשים רגילים". ספר שמתאר איך גייסו אזרחים רגילים נורמטיביים בגרמניה לשורות האס.אס. ורצחו יהודים", הוא מתאר.

"העולה מן הספר: גם אדם נורמלי יכול להפוך להיות חיית טרף וכדי שלא יקרה לנו לצה"ל התופעה הזאת אנחנו עוברים עכשיו באושוויץ סדרת חינוך שבשטחים הכבושים לא נהפוך להיות נאצים".

"הסוטים שאיבדו את הנורמליות של החים"

אך עיקר נאומו עסק ביחס הלקוי, לטענתו, בצה"ל לקהילה הגאה. " במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא קרא להם 'גאים' אני לא מעיז לקרוא זה כך..'סוטים' אני קורא להם", פתח את הדיון בנושא.

"יש פה תנועה מטורפת שפשוט אנשים איבדו את הנורמליות של החיים. והקבוצה הזאת מטריפה מדינה והיא נכנסה לצבא בכל הכוח ואיש לא מעיז לפתוח את הפה לצפצף", הוא מוחה, ומתאר כיצד התערבו כדי למנוע חינוך בנושא.

"בבה"ד 1, יש הרצאות של 'סוטים', אנחנו לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזאת פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים. אבל הנושא לא יורד מסדר היום, היו גם סרטים סביב העניין, היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של 'הסוטים' ונשפטו".

"המועדון של הסוטים בתל אביב"

בהמשך מתאר מקרה אותו רואה חמור מכל: "לפני כמה חודשים קורס טיס בשלב מאוד מתקדם, נלקח להתנדב באיזה מועדון, לצבוע אותו. כשברר התלמיד שלנו לאן הולכים, אמרו לו שהולכים להתנדב במועדון של 'הסוטים' בתל אביב".

"הבחור לא מצמץ ולא התבלבל ואמר 'אני לא הולך'", תאר לווינשטיין בגאווה. הוא סיפר איך עמד החייל על שלו: "זה בניגוד לערכים שלי ואמונתי הדתית ואני לא אוכל להשתתף". אך המפקדף למרבה הצער, חייב את החייל להגיע למועדון שם "נאלץ לשמוע את עמדתם ותפיסת עולמם של האנשים האלה", סיפר לווינשטיין באכזבה.

לווינשטיין סיפר על פגישה קשה שהייתה לו עם קצין החינוך הראשי, ממנה הבין כי "הוא רואה ערך בחינוך לפלורליזם דתי, בחינוך לקבלת האחר במסגרת זכויות הפרט וה'סוטים' הם כמובן הדגל הכי חשוב בתחום הזה".