נפתר המשבר? נתניהו ולוין (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות)
יריב לוין ובנימין נתניהו, ארכיון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות

יו"ר צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד, השר יריב לוין, פרסם הערב (שישי) הודעה ובה הבהיר כי חוק החסינות שמקדם ראש הממשלה לא יהיה חלק בהסכמים הקואליציוניים לקראת הקמת הממשלה החדשה. זמן קצר לאחר מכן דובר הליכוד אישר את הדברים בשם נתניהו. במקביל, גורמים פוליטיים מסרו כי נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן נועדו הבוקר מומשכות. בשתי הלשכות סירבו להגיב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהודעת ההבהרה של השר לוין נכתב: "במענה לפניות כתבים, בניגוד לשמועות ולפרסומים, נושא החסינות אינו חלק מההסכמים הקואליציוניים שאנו פועלים לגבש". כעבור פחות משעה פרסם דובר הליכוד הודעה שבה נכתב: "בהמשך להודעת השר לוין, אני מאשר מטעמו של ראש הממשלה שנושא החסינות לא יהיה חלק מההסכמים הקואליציוניים".

דברי השר לוין מגיעים לאחר שסדקים ראשונים החלו להתגלות בשורות הליכוד לגבי החוק השנוי במחלוקת. אחרי הדברים שאמר אמש במהדורה ח"כ גדעון סער נגד החוק, ח"כ מיכל שיר ממפלגת הליכוד פרסמה פוסט בטוויטר שבו היא מתחה ביקורת על החקיקה שנועדה להעניק חסינות לנתניהו. בדבריה שיר הפכה לח"כית הראשונה במפלגה שמתייצבת מאחורי גדעון סער: "ריבוי דעות אינו חיסרון אלא יתרון".

יחסי אהבה-שנאה על פני 3 עשורים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נועדו הבוקר ממושכות. ליברמן ונתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"היום, יום השנה למהפך 77, אני מקשיבה לנאומו הראשון של בגין בזמן הקמת המדינה", כתבה ח"כ שיר. "דבריו רלוונטיים מתמיד. הליכוד היא תנועה דמוקרטית, בניגוד לאלו המעבירים עלינו ביקורת. ריבוי דעות אינו חיסרון אלא יתרון, גם היום. אני תומכת בראש הממשלה, ובמקביל חושבת שחקיקה פרסונלית היא גם שגויה וגם מיותרת".

הדברים נכתבו בציוץ ששיתפה חברת הכנסת בעמוד הטוויטר שלה, על רקע תמונה של ראש הממשלה המנוח מנחם בגין ז"ל שבה צוטטו גם אמירתו המוכרת: "במדינתנו פנימה יהיה הצדק השליט העליון, השליט גם על שליטיה. לא תהיה רודנות. יהיו נושאי המשרה משרתי החברה ולא רודיה".

ח"כ אמיר אוחנה תקף בתגובה את הגיבוי של שיר לסער: "לקבל ליטופים וחיזוקים מהתקשורת זה הכי קל, בלי שום תחכום: תקוף את ביבי מתוך הליכוד, הפינוקים כבר יבואו. ההתקפות התקשורתיות על אלה שמתייצבים לצידו של רה"מ גם הן תבואנה, והן תהיינה קשות, פוגעניות, מעליבות. הם יודעים לפגוע".

אוחנה הוסיף להגן על נתניהו: "יש עליו התקפות חסרות תקדים בהיקפן ובעצמתם מהגורמים הכי כוחניים שיש במדינת ישראל, ואני מצפה מאיתנו, לפחות מאיתנו, חברי הכנסת - לגלות סולידריות ואחדות. אנחנו שחקנים קבוצתיים. לשמחתי רובנו נוהגים כך".

בריאיון אמש סער תקף את היוזמה לקדם חוק חסינות שיאפשר לראש הממשלה להמשיך לכהן בתפקידו תחת כתב אישום, וכינה אותו "חוק עם אפס תועלת ומקסימום נזק". סער הוסיף כי היוזמה פוגעת בליכוד ואף תפגע בנתניהו עצמו: "חשוב למדינה שזה לא יקרה".

לדבריו, "מה שאזרחי ישראל שמעו גם ממני וגם מראש הממשלה עצמו ערב הבחירות זה שאין שום כוונה להעביר חוקים כאלה. חקיקה פרסונלית היא חקיקה לא נכונה שעלולה לפגוע באמון הציבור בליכוד ולא יועיל לנתניהו".