ממשלת נתניהו החמישית בדרך: נתניהו הגיע הערב (רביעי) לבית הנשיא לקראת קבלת המינוי להרכבת הממשלה. נתניהו נפגש עם הנשיא ראובן רובי ריבלין בארבע עיניים. הנשיא צפוי לחתום על כתב המינוי ובמעמד זה יישאו השניים דברים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתום פגישתם הפרטית, אמר ריבלין: "בדמוקרטיה הרוב מכריע, והרוב אמר את דברו בבחירות אלה. התמונה כללית הייתה ברורה. לאחר שנועצתי עם נציגי כל הרשימות הנבחרות, הריני להודיע כי 65 חברי כנסת המליצו עליך, ראש הממשלה היוצא וח"כ בנימין נתניהו, כמי שתוטל עליו מלאכת הטלת הממשלה".

"עברנו מערכת בחירות קשה, מכל הצדדים נאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית", טען ריבלין וקיווה: "נגמר אנחנו והם, ועכשיו זה רק אנחנו. זה הזמן להפסיק להילחם בה'הם' ולהתחיל להילחם על האמונה ב'אנחנו'".

בפתח דבריו הודה נתניהו לריבלין על האופן בו ניהל את ההתייעצויות והמשיך: "זוהי הפעם החמישית שבה אני מקבל על עצמי את המשימה לכונן את משלת ישראל. אין זכות גדולה מזאת בחיים הדמוקרטים. אני נרגש כמו בפעם הראשונה, במובן מסוים אפילו יותר, ואעשה הכל כדי להצדיק את האמון של אזרחי ישראל".

"אני מודע לגודל האחריות המוטלת עליי ואפעל כשליח הציבור של אלה שבחרו בי ואלה שלא בחרו בי", אמר נתניהו. "אני מבקש להודות לכל 65 חברי הכנסת שהמליצו עליי בפניך. ובפרט לבקש להודות לשותפיי הבכירים ולראשי המפלגות שפעלו בצורה מרשימה עם שרי הליכוד בממשלה הקודמת ואני בטוח שנמשיך לעשות זאת גם בממשלה שנקים".

בנימין נתניהו וראובן ריבלין במשכן הנשיא (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

לאחר מכן ולבקשת ראש הממשלה, השר יריב לוין הודיע כי הפתיחה הרשמית של דיוני המו"מ הקואליציוני תידחה. זאת על מנת שנתניהו יוכל להשלים את סבב הפגישות שלו עם ראשי המפלגות. כבר בימים הקרובים ייפגש נתניהו עם השר כחלון שצפוי לשוב הלילה ארצה. 

לוין: לא היה שר משפטים זמני (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
ארכיון | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

הבוקר התקיימה ישיבת מליאת ועדת הבחירות לאישור תוצאות הבחירות, והן הועברו לנשיא בשעה 13:30. "ביומיים האחרונים קיימתי התייעצויות עם נציגי הרשימות בהן בחרו אזרחי ישראל, ובקרוב אטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על המועמד שעליו המליצו חברי הכנסת", הצהיר הנשיא  ריבלין בטקס הרשמי בבית הנשיא.

"כולי תקווה כי נשוב בקרוב מאוד לשגרת החיים בהנהגתה של ממשלה גדולה, יציבה, שתשקף כמה שיותר את רצון העם. ברכות למדינת ישראל, על תהליך דמוקרטי, איכותי ורציני, ברכות למתמודדים, ותודה לוועדת הבחירות", אמר.

הנשיא הודה לוועדת הבחירות על עבודתה המסורה. "אני שמח שנפתרו התקלות השונות. חברי הוועדה פעלו בממלכתיות, ביושר ובהוגנות, על מנת להבטיח שוויון לכל המועמדים בפני החוק ובפני הבוחר. חשוב שכל אזרח בישראל יידע שהקול שלו נחשב ונספר".

ריבלין הוסיף והתייחס לכך שישראלים רבים לא הצביעו: "הצטערתי לגלות כי שיעור ההצבעה בבחירות הנוכחיות היה נמוך במעט מזה שבקודמתה. משימתנו מכאן והלאה היא להגביר את האמון, לחזק את מעורבותו של הציבור בשיח הפוליטי, ולתמרץ כמה שיותר מאזרחי המדינה לממש את זכותם וחובתם הדמוקרטית".