נאום הניצחון של בנימין נתניהו (צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות)
לקרת המו"מ: המפלגות מאיימות | צילום: איתן אלחדז/TPS‎, חדשות

כל האיומים והדרישות - לקראת משא ומתן קואליציוני: נשיא המדינה ראובן ריבלין, יקבל היום (רביעי) בצהריים לידיו את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-21, ובערב יפגוש בלשכתו את נתניהו ויטיל עליו את הרכבת הממשלה באופן רשמי. אמנם ניכר שנתניהו זכה לרוב הממליצים בקלות, אך השלב הקשה עוד לפניו. אז איזו סיעה טיפסה על העץ הכי גבוה והאם דווקא הח"כים מהליכוד יצאו מקופחים?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בימים האחרונים הסיעות שהמליצו על נתניהו מעלות אינספור דרישות ואיומים, אשר עלולים להקשות עליו את הרכבת הממשלה הבאה. מדובר כזכור בממשלה צרה המורכבת מ-65 מנדטים, וכמעט כל מפלגה מהווה לשון מאזניים.

"שראש הממשלה יפתור את הבעיות" (צילום: החדשות, פלש 90/ יונתן סינדל)
ליצמן מול ליברמן: מאיימים בבחירות | צילום: החדשות, פלש 90/ יונתן סינדל

יהדות התורה, אשר עלו אתמול באופן סופי לשמונה מנדטים, מגיעים למשא ומתן מעמדת חוזק. המפלגה כבר אתמול, לפני תחילת המשא ומתן, הודיעה שאם לא יתקבלו דרישותיה היא לא חוששת "ללכת לבחירות". ומה הן הדרישות הללו? "כל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע". כלומר דרישה לבטל את הצעת חוק הגיוס.

הדרישה של יהדות התורה עלולה להיות בעייתית לאור דרישותיו של אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו. ליברמן הודיע שלא יוותר על נושא גיוס החרדים, וכמו יהדות התורה הבטיח שיילך על כך לבחירות חוזרות. עוד טען ליברמן שיפעל בכלל להפרדת דת ומדינה ולאפשר עבודות בשבת, לדוגמה בגשר יהודית שבתל אביב.

ירוצו ברשימה ממוזגת, נתניהו וכחלון (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
כחלון עם 4 מנדטים - דורש את האוצר | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

מול ליברמן - יחד עם יהדות התורה עומדים ש"ס. אריה דרעי, יו"ר המפלגה, אמר אתמול בהרמת כוסית לכבוד החג כי "ש"ס היא המזוזה של הליכוד", והבטיח לקיים את כל הבטחותיו ובפרט - שמירה על הצביון היהודי. דרעי הבטיח לדאוג ללומדי התורה: "הם ימשיכו לעשות את זה ללא שום הפרעה, אנחנו נעמוד על זה וזה יהיה".

חלוקת התיקים: כחלון לאוצר, סמוטריץ' למשפטים, ומה יקבלו בליכוד?

גם מבחינת תיקים, המפלגות דרשו לא כבר לא מעט: הרב רפי פרץ, יו"ר איחוד מפלגות הימין, נפגש אתמול עם ראש הממשלה והזכיר שמפלגתו "הכריעה את הכף" לטובת נתניהו. פרץ הודיע שהם ידרשו את תיק החינוך ואת תיק המשפטים, כפי שדרשו במהלך הקמפיין.

ליברמן דרש את תיק הביטחון ואת הקליטה, ליצמן ישוב לדרוש את תיק הבריאות, אך לא יכהן כשר, ודרעי כנראה יחזור למשרד הפנים. מפלגת כולנו קיבלה רק 4 מנדטים, דבר שלא עצר אותה מלדרוש למשה כחלון את תיק האוצר שוב - אחד התיקים המשמעותיים ביותר. עם זאת, בשל מחסור במתחרים על התיק, יש סיכוי שהוא יקבל אותו.

אמנם בין המפלגות אין חפיפות בדרישות התיקים, אך בתוך הליכוד ישנה מתיחות גבוהה. על פי ההערכות יואב גלנט יקבל תפקיד בכיר, וגם אבי דיכטר, אמיר אוחנה וציפי חוטובלי יזכו לשדרוג. שאר חברי הכנסת כמובן פחות מרוצים.