שר המשפטים הבא: לוין או סמוטריץ' (צילום: הדס פארוש, יונתן זינדל / פלאש90, חדשות)
שר המשפטים הבא: לוין או סמוטריץ' | צילום: הדס פארוש, יונתן זינדל / פלאש90, חדשות

מלאכת הרכבת הממשלה אמנם עוד לא החלה, אך כבר כעת די ברור ששר המשפטים הבא יהיה אחד משתי הדמויות הבאות: יריב לוין מהליכוד או בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי, שניהם מתנגדים חריפים לאקטיביזם השיפוטי. כך עולה לפי מידע שהגיע הערב (רביעי) לידי "החדשות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין עומד בפני חשדות חמורים של שוחד ומרמה, מה שהופך את תיק המשפטים לאחד התיקים הרגישים ביותר בממשלה הבאה. זו ההחלטה שקיבל ראש הממשלה.

נתניהו צפוי לעשות מאמץ ניכר כדי להשאיר את תיק המשפטים בידי הליכוד, אבל גם סמוטריץ' דורש אותו. לכן זה יהיה אחד משניהם. אם סמוטריץ' לא יהיה שר המשפטים, ייתכן שיוצע לו להיות השר לביטחון הפנים, גם הוא אחראי על מערכת אכיפת החוק.

בנימין נתניהו, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
בנימין נתניהו, ארכיון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

מינוי של אחד משניהם, שנראה הערב כמעט ודאי, פירושו לא רק מינוי פרסונלי אלא גם הליכה מאוד רחוק בקווי היסוד. למשל, הנושא הראשון על סדר היום: פסקת התגברות מורחבת שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שבג"ץ פסל.

זה יהיה דבר שהליכוד יתמוך בו, יקדם אותו ויכניס אותו לקווי היסוד. מלאכת הרכבת הממשלה תתחיל בעוד כמה דקות באופן רשמי, אבל מהפכה גדולה במערכת המשפט ממש מידפקת על דלתו של בג"ץ ועל דלתו של היועץ המשפטי לממשלה.