סתיו שפיר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יו"ר ועדת השקיפות, סתיו שפיר. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הוועדה המסדרת של הכנסת, שבראשה עומד ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, צפויה לבטל את ועדת השקיפות שבראשה עמדה ח"כ סתיו שפיר מהעבודה, וככל הנראה לא תקום ועדה אחרת שתעסוק בנושא‎. הדיווח מגיע על רקע היחסים העכורים בין שפיר לבין ראשי הקואליציה שהתבטאו בלא מעט התנגחויות ועימותים במהלך כהונת הכנסת ה-20.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ח"כ שפיר גינתה את המהלך וטענה כי מדובר ב"פגיעה קשה בעקרונות השקיפות ובאמון הציבור בכנסת ובנכונותה ואפשרותה לפקח על עבודת הממשלה". במכתב ששלחה ליו"ר הכנסת יולי אלדשטיין, הוא מתבקש לשקול מחדש את ההחלטה ולקיים דיון בנושא.

"ההחלטה הבלתי מוסברת לביטול ועדת השקיפות, אנו שוב חוזרים אלפי צעדים אחורה", כתבה שפיר. "לצערי, נדמה שהחלטה זו לא התקבלה מתוך מחשבה על עתידה של הכנסת וחשיבות השקיפות לדמוקרטיה הישראלית".

גם בתנועה לאיכות השלטון ביקשו מיו"ר הכנסת לקיים דיון בנושא. "מדובר בהחלטה פסולה, שאינה מתיישבת עם עקרונות המינהל התקין ושפוגעת פגיעה קשה באינטרס הציבורי", כתבו בתנועה. "אנו מגנים בכל תוקף החלטה זו וסבורים כי אין ליישמה".

ועדת השקיפות הוקמה בכנסת האחרונה במיוחד לבקשת שפיר ועסקה ביצירת שקיפות לציבור, כשבין הנושאים שהגיעו לפתחה היו התקציבים המועברים להתנחלויות, חלוקת ההטבות במשרד התרבות בראשות השרה מירי רגב ושימוש בכספים קואליציוניים.

לפי אתר הכנסת, סמכויות "הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור" כללו את יישום הנגשת המידע הממשלתי ברוח חופש המידע, בחינת סוגי המידע העומדים לרשות הציבור או לעיונו, גיבוש עקרונות של שקיפות והגברת הדיווחיות של גופי הממשל.