הרוטציה מבריחה מצביעים? (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
משבר בכחול לבן? | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

משבר בכחול לבן? יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד ומספר 2 ברשימת כחול לבן, מסר היום (שני) הודעה לתקשורת על עמדתו על חוק החסינות - לראשונה ללא יו"ר כחול לבן בני גנץ. במקביל, פרסם גנץ פוסט בפייסבוק שבו הוא תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על החוק - שני המהלכים התקשורתיים בוצעו בנפרד ללא תיאום בין השניים. נוסף על כך, הוחלט שלא לקיים את ישיבת הסיעה של כחול לבן. לפיד: "אין שום מתיחות - הישיבה בוטלה בשל אילוצי לו"ז. בני ידבר בהשבעה תקשיבו לו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפיד תקף את התנהלות נתניהו לקראת השימוע. "מבזים את הפרקליטות", אמר לפיד בנאומו. "מנדלבליט צריך לזרוק אותם מכל המדרגות. לכל אחד אחר היו מבטלים את השימוע ואומרים לו לך למשפט. אין חוק שמחייב את היועץ לערוך שימוע. יש לו את הסמכות המלאה לבטל את השימוע. במילא נתניהו לא רוצה שימוע. הוא רוצה למשוך זמן כדי להקים את ממשלת היציאה מהכלא שלו. כדי להעביר את חוק החסינות ואת פסקת ההתגברות".

לקראת ממשלה חדשה? נתניהו (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות)
בליכוד מקדמים חסינות לנתניהו | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

"זה החוק שיהפוך אותנו לטורקיה של ארדואן", אמר מספר 2 בכחול לבן. "בשביל זה הוא ימכור הכל - את המדינה לקיצוניים ויתן מיליארדים, העיקר שיעבירו לו את חוק החסינות ושיצילו אותו מהכלא. אם החוקים האלה יעברו, המדינה לא תהיה אותה מדינה. תשאלו את עצמכם באילו מדינות השליט חסין בפני החוק.
אני אומר לבכירי הקואליציה - תהיו מנהיגים. אם בשעה הזו לא תקומו ותעצרו את החוקים האלה יזכרו לכם את זה כל החיים".

גנץ כתב מוקדם יותר פוסט בפייסבוק. "צפינו מראש כי ביבי יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי, אך זילות שכזו בשלטון החוק היא חציית קו אדום שעליה לא נעבור בשתיקה", כתב. "לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו 3 כתבי אישום. ביבי, אני יודע שציפית שנקבל זאת בכניעה אבל העלמת עין זה הקטע שלך - לא שלנו".

"נחזיר את הדמוקרטיה לעם"

על רקע הדיווחים שפורסמו הבוקר על ההפיכה שמתכננים בליכוד ובאיחוד מפלגות הימין במערכת המשפט, יו"ר האיחוד הלאומי-תקומה בצלאל סמוטריץ', שדורש לעצמו את תיק המשפטים, הצהיר: הדמוקרטיה נגנבה - ואנחנו בסך הכול נחזיר אותה לעם.

בשרשרת ציוצים שפרסם בטוויטר הוא כתב: "קורא את זעקות השבר של השמאל כאן... ושואל את עצמי האם עד לפני שלושים שנה לא היתה כאן דמוקרטיה?! האם חיים כהן, ולנדוי, ואגרנט, ושמגר לא היו דמוקרטים?! לא ידעתי שאהרון ברק המציא את הדמוקרטיה... הוא גנב אותה ואנחנו בסך הכל נחזיר אותה לעם. זה הכל".

על פי הפרסומים בעיתונים ישראל היום והארץ - במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, הליכוד ואיחוד מפלגות הימין נערכות יחד לגל של חקיקה בכנסת הבאה שתגביל משמעותית את בית המשפט וגם תקדם פסקת התגברות מורחבת שתמנע בין היתר גם אפשרות להעמיד לדין את נתניהו. על פי הארץ, נתניהו מתכוון לצרף להסכמים עם השותפות לקואליציה ולקווי היסוד של הממשלה "נספח משפטי", שיכלול את תוכניתו לרפורמות במערכת המשפט. הוא גם מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב לא רק בנושאי חקיקה אלא גם בהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת.

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
"הדמוקרטיה נגנבה - נחזיר אותה לעם" | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ההצעה, כך לפי הפרסום, נועדה למנוע את העמדתו לדין של נתניהו שחשוד בשלושה תיקים של שחיתות ושנגדו יוגש כתב אישום בכפוף לשימוע ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל. החקיקה, שתרחיב את פסקת ההתגברות שכבר נידונה בעבר, תעמיד למעשה את החלטותיהם של נבחרי הציבור מעל לביקורת של בית המשפט - צעד שעד כה נמנע נתניהו מלתמוך בו באופן פומבי.