"התיקים המרכזיים צריכים להישאר בליכוד" (צילום: פלאש 90, חדשות)
"התיקים המרכזיים צריכים להישאר בליכוד" | צילום: פלאש 90, חדשות

"שום חוק הוא לא קדוש - ההצהרות של ליברמן על חוק הגיוס מיותרות", כך אמר השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, בראיון הבוקר (חמישי) למרציאנו-סגל בגל"צ. לקראת המו"מ ארדן דיבר על השאיפות שלו בממשלה הבאה, ועל חלוקת התיקים הרצויה לדעתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארדן התייחס לחוק הגיוס ואמר: "שום חוק הוא לא קדוש ואפשר לדבר על שינויים בו, אבל הערכים המרכזיים שהיו בחוק חייבים הישמר. כן צריכים להיות תמריצים, לעודד תלמידי ישיבות ללכת לשירות לאומי או אזרחי, ושירות בצה"ל בעדיפות עליונה".

"אבל צריך להימנע מדקלרציות מיותרות, שמכניסות את החרדים לפינה, כי גם להם יש בעיה עם הדברים האלו", המשיך ארדן והתייחס לאמירתו של ליברמן, כי בלי חוק הגיוס לא ייכנס לממשלה. "זה לא דברים שאפשר וקל לעשות אותם, ועדיף למצוא את המכנה המשותף במשא ומתן".

ליברמן על האיחוד בשמאל: אפס אחוזים שנשב (צילום: רויטרס, חדשות)
"הצהרות ליברמן על הגיוס מיותרות" | צילום: רויטרס, חדשות

בנושא חלוקת התיקים ארדן אמר כי לדעתו "תיק המשפטים צריך להישאר בליכוד". "אנחנו המפלגה הגדולה ביותר ואנחנו צריכים לקבל את התיקים הבכירים", טען. כשנשאל איזה תיק ירצה לקבל בעצמו, אמר: "מאוד אשמח להתמנות לשר החוץ".

למרות שארדן לא הבטיח מחוייבות לחוק הגיוס, הוא הגיב בביקורת קשה לדבריו של בכיר יהדות התורה, משה גפני, שאמר מוקדם יותר בתוכנית: "לא בטוח שיש צורך בגיוס חובה. כדי להתמודד עם האתגרים צריך קונספציה אחרת, אני שומע את זה מאנשי הביטחון". ארדן ענה: "לערך הצבא יש חשיבות עצומה ככור ההיתוך של החברה הישראלית".

ביקורת על גפני: "לערך המבא יש חשיבות עצו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ביקורת על גפני: "לערך המבא יש חשיבות עצו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

מוקדם יותר הבוקר התראיין סגן שר הבריאות יעקוב ליצמן, יו"ר יהדות התורה, לדקל-סגל ברשת ב', ואמר ששינוי חוק הגיוס הוא תנאי לכניסת יהדות התורה לקואליציה. "החוק לא יעבור כמו שהוא", אמר ליצמן. כשנשאל איך תקום ממשלה, כאשר הוא ואביגדור ליברמן מציבים תנאים הפוכים, אמר: "בשביל זה יש ראש ממשלה שיפתור את הבעיות".

עם זאת, החוק במתכונתו הנוכחית עבר בקריאה ראשונה בכנסת האחרונה, ויהדות התורה לא יצאו מהקואליציה. כשעומת עם כך אמר ליצמן בראיון: "אני קיבלתי הוראות לאפשר קריאה ראשונה, ואמרתי גם אז - קריאה שלישית אני פורש".