ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
נתניהו וליצמן. אין שינוי בגוש | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בחירות 2019 - תוצאות סופיות: יהדות התורה התחזקה לשמונה מנדטים, על חשבון הליכוד שירדה ל-35 מנדטים - כך עולה מתוצאות הבחירות הסופיות לפי העדכון שפורסם היום (שלישי). גם לפי התוצאות המעודכנות, שיוגשו מחר לנשיא ריבלין, מפלגת "הימין החדש" של בנט ושקד לא עוברת את אחוז החסימה. בוועדת הבחירות הבהירו: "לא נמצאו פגמים מהותיים". בתוך כך הסתיימה הפגישה בין נתניהו לליברמן, לראשונה מאז הבחירות - ככל הנראה ללא סיכומים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חבר הכנסת השמיני שייכנס למשכן מטעם יהדות התורה הוא יצחק פינדרוס, במקומו של עמית הלוי הממוקם במקום ה-36 בליכוד. פינדרוס שימש בעבר סגן ראש עיריית ירושלים, ומועמדותו לראשות עיריית אלעד נפסלה לאחר שהתגלה כי אינו באמת מתגורר בעיר. השינוי במספר המנדטים לא צפוי להשפיע על הרכב הממשלה, שכן חרף העובדה שכעת הליכוד וכחול-לבן נמצאות בשוויון במספר המנדטים, אין שינוי בין הגושים. לנתניהו ישנם 65 ממליצים להרכבת הממשלה, מול 45 בלבד לגנץ.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יקבל מחר בשעה 13:30 את תוצאות הבחירות הרשמיות ויישא דברים. ב-19:00 ריבלין יקבל בלשכתו את המועמד שעליו החליט להטיל את הרכבת הממשלה - ובשעה 20:05 יחתום על כתב המינוי וימסור אותו לידי המועמד. לאחר שהשניים יישאו דברים, יקבל הח"כ שבו בחר ריבלין 28 ימים להרכבת הממשלה. אם לא יצליח, יקבל 14 ימי הארכה - ואם ייכשל שוב, המטלה תועבר למועמד אחר.

צפו: הריאיון המלא של בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
בנט ושקד | צילום: פלאש 90, חדשות

פגמים? בנט ושקד קיבלו 3 קולות עודפים

בתוך כך, הבהירו בוועדת הבחירות המרכזית בתגובה לטענות בנט כי "בבדיקה חוזרת של עשרות פרוטוקולי הצבעה מכלל הקלפיות הארציות על פי בקשתו של השר בנט, מרשימת הימין החדש, בטענה כי נגרעו מהם קולות, לא נמצאו כל פגמים מהותיים. במניין הקולות שנבדקו מעשרות קלפיות, נמצא כי לימין החדש נרשמו שלושה קולות עודפים".

בנט העביר לאחרונה לוועדת הבחירות רשימה של עשרות קלפיות מרחבי הארץ אותם ביקש לבדוק שנית, בטענה שנפלו בהם פגמים מהותיים שגרמו קולות לרשימת הימין החדש. "במשך יום האתמול ובמהלך כל הלילה, בדקו צוותים רבים מטעם הוועדה, את עשרות הקלפיות שהועברו על ידי השר בנט", הבהירו בוועדת הבחירות. "במניין הקולות שנספרו, בסיכומה של הבדיקה עלה כי בפרוטוקולים שהוועדה התבקשה לבדוק לא נמצאו כל פגמים מהותיים. זאת ועוד בבדיקה עלה כי לימין החדש נרשמו שלושה קולות עודפים".

ישיבת סיעת יהדות התורה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

ליברמן ידרוש: בלי שינויים בחוק הגיוס

יהדות התורה והליכוד ייתכנסו למשא ומתן הקואליציוני מאוחר יותר היום, לאחר פגישתם של נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "נעמוד על העקרונות שלנו, לא חוששים מבחירות חדשות", מסרו בסיעה.

ליברמן, שנתפס כאיש החזק במו"מ הקואליציוני הנוכחי ושמר עד כה את הקלפים קרוב לחזה, הקים אמש צוות מו"מ קואליציוני והכריז שימליץ לנשיא המדינה על נתניהו לראשות הממשלה. באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח יחד עם פעילים וחברי מרכז המפלגה, ליברמן אמר שהוא מתנגד בתוקף לממשלת אחדות עם מפלגת כחול לבן: "העם אמר את דברו".

לדבריו, 5 המנדטים שקיבלה פלגתו הוא "ניצחון מזהיר כנגד כל הסיכויים" - ולדבריו כל הסקרים שנערכו היו "פייק סקרים". "חודש שלם מפיצים סקרים וכולם נגד מפלגה אחת - ישראל ביתנו", אמר. "התוצאות ברורות. הימין ניצח, גם לצערי הפלג החרד"לי בתוך הימין גדל ל-21-22 מנדטים. אני לא מרוצה, אבל לוקח בחשבון. הייתה הכרעה של הבוחר".

בהמשך ליברמן הציג את תנאיו לכניסה לקואליציה, שכוללים דרישה לתיקי הביטחון והקליטה, ואיים כי שינוי בחוק הגיוס ייענה בהתנגדות נחרצת, גם במחיר של הליכה לאופוזיציה או אפילו הקדמת הבחירות. "לא נוותר על הדרישה", אמר והוסיף כי הוא מעוניין בפסקת התגברות - אבל רק אחרי שחוק הגיוס יאושר, "גם במחיר של בחירות חדשות, לא יהיה שום ויתור בנושא חוק הגיוס לבני ישיבות".

באשר לחוק הגיוס אמר כי כל הדרישות של המפלגות החרדיות הן "לרוקן את החוק - אנחנו לא נסכים. אנחנו נקפיד על שוויון. לא נוותר על פסיק ולא על נקודה. נעביר את החוק באותו נוסח. זה בעד מדינת ישראל לא נגד החרדים. בעד צה"ל. התייעצנו עם דתיים וחרדים. לא מבין את כל המשבר שהם מנסים לייצר. יש פה שכרון כוח, חטא היוהרה. לכן הגישה של אנחנו נדרוש או נקבל".

יצליח לכפות ממשלת אחדות? ליברמן (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מציב תנאים. ליברמן | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ליברמן הכריז כי לא יוותר על ערכים בתמורה לכיסאות וייאבק בכפייה הדתית. "בנושא דת ומדינה - אנחנו מפלגה שמכבדת את הערכים היהודיים", אמר ליברמן. "אנחנו נגד כפייה דתית. מה שעשו מפלגות חרדיות כל יום זה קל מאוד, להסית נגד ישראל ביתנו ולהגיד שהם נגד יהדות, נגד התורה, נגד ההלכה - שום דבר לא נכון".

בנושא מתווה הכותל והקצאת רחבת תפילה משותפת לגברים ולנשים, אמר ליברמן: "לא ידוע לי שהוא (המתווה) נגד התורה וההלכה. הממשלה הצביעה בעד, כולל ראש הממשלה ובנט ושקד. לבטל את מתווה הכותל זה פגיעה חמורה בקשר של מדינת ישראל עם יהדות התפוצות".