יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, האיש החזק במשא ומתן הקואליציוני הנוכחי ששמר עד כה את הקלפים קרוב לחזה, הקים הערב צוות מו"מ קואליציוני והכריז (שני) שימליץ מחר לנשיא המדינה על בנימין נתניהו לראשות הממשלה - ושהוא מתנגד בתוקף לממשלת אחדות עם מפלגת כחול לבן: "העם אמר את דברו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ליברמן פתח את דבריו באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח יחד עם פעילים וחברי מרכז המפלגה בהכרזה על ניצחון בבחירות. לדבריו, 5 המנדטים שקיבל עם מפלגתו הוא "ניצחון מזהיר כנגד כל הסיכויים" - ולדבריו כל הסקרים שנערכו היו "פייק סקרים": "חודש שלם מפיצים סקרים וכולם נגד מפלגה אחת - ישראל ביתנו". לאחר שהודה לחברי מפלגתו ולמצביעיו הוא תקף את התקשורת על "פייק סקרים" שפורסמו לאורך מערכת הבחירות ואז אמר: "הבוחר אמר את דברו. התוצאות ברורות. הימין ניצח, גם לצערי הפלג החרד"לי בתוך הימין גדל ל-21-22 מנדטים... אני לא מרוצה, אבל לוקח בחשבון. הייתה הכרעה של הבוחר".

יחסי אהבה-שנאה על פני 3 עשורים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
ליברמן ונתניהו, בממשלה הקודמת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

על חוק הגיוס: לא נוותר על פסיק ולא על נקודה

"העם הכריע וצריך לכבד - אנחנו נפעל בהתאם להכרעת העם", הוסיף והכריז: "אצל הנשיא נמליץ על נתניהו. קראתי הרבה מאמרים שמטיפים לנו מוסר. לגבי אחדות צריך להיות ברור: אחדות צריך להקים סביב נושא מסוים, אם זה איום ביטחוני, (או) משבר כלכלי. להקים ממשלת אחדות זאת תהיה ממשלת שיתוק. אנחנו לא רוצים ממשלת שיתוק... אין שום סיבה לממשלת אחדות כזאת".

ליברמן הכריז כי הוא לא יוותר על ערכים בתמורה לכיסאות וייאבק בכפייה דתית: "אני רוצה לחזור על מה שאמרנו - אנחנו יכולים להיות רק חלק ממשלת ימין. במעשים ולא בדיבורים... אנחנו לא יכולים להיות חלק ממשלת גנץ". הוא הוסיף: "גם בנושא דת ומדינה - אנחנו מפלגה שמכבדת את הערכים היהודיים. אנחנו נגד כפייה דתית. מה שעשו מפלגות חרדיות כל יום זה קל מאוד, להסית נגד ישראל ביתנו ולהגיד שהם נגד יהדות, נגד התורה, נגד ההלכה - שום דבר לא נכון".

תפילה משותפת בכותל (צילום: שירה הרשקופ/TPS, חדשות)
תפילה משותפת בכותל | צילום: שירה הרשקופ/TPS, חדשות

באשר לחוק הגיוס אמר כי כל הדרישות של המפלגות החרדיות הן "לרוקן את החוק - אנחנו לא נסכים. אנחנו נקפיד על שוויון. לא נוותר על פסיק ולא על נקודה. נעביר את החוק באותו נוסח. זה בעד מדינת ישראל לא נגד החרדים. בעד צה"ל. התייעצנו עם דתיים וחרדים. לא מבין את כל המשבר שהם מנסים לייצר. יש פה שכרון כוח, חטא היוהרה. לכן הגישה של אנחנו נדרוש או נקבל".

"ביטול מתווה הכותל - פגיעה חמורה בקשר עם יהדות התפוצות"

לאחר שעסק בחוק הגיוס, פנה ליברמן לעסוק בנושא הבוער הבא - מתווה הכותל והקצאת רחבת תפילה משותפת לגברים ולנשים. "לא ידוע לי שהוא (המתווה) נגד התורה וההלכה. הממשלה הצביעה בעד, כולל ראש הממשלה ובנט ושקד. לבטל את מתווה הכותל זה פגיעה חמורה בקשר של מדינת ישראל עם יהדות התפוצות".

ליברמן מתפטר לפני חצי שנה (צילום: החדשות)
ליברמן מתפטר לפני חצי שנה | צילום: החדשות

"אני מסתכל על רשימת הדרישות של החרדים, ראיתי לבטל עבודות חיוניות בשבת", אמר. "קדושת החיים הרבה יותר חשובה. אנחנו בעד קדושת השבת - אבל החיים יותר חשובים. הם רוצים לבטל כל אפשרות לעבודות בשבת".

יו"ר ישראל ביתנו הכריז כי הוא מעוניין שמפלגתו תקבל בממשלה הבאה את תיקי הביטחון והקליטה - ואמר כי אם יהיה שינוי בחוק הגיוס הוא יתנגד לכך בכל תוקף, גם במחיר של הליכה לאופוזיציה או אפילו הקדמת הבחירות. "לא נוותר על הדרישה", אמר והוסיף כי הוא מעוניין בפסקת התגברות - אבל רק אחרי שחוק הגיוס יאושר, "גם במחיר של בחירות חדשות, לא יהיה שום ויתור בנושא חוק הגיוס לבני ישיבות".

באשר למצב הביטחוני, ליברמן, שהתפטר במחאה על מדיניות הממשלה, "עקץ" את נתניהו ואמר: "ראש הממשלה תומך בהסדרה ואני תומך בהכרעה בנושא עזה. זה לא המקום לפרט אבל זה לא סוד. דיברנו על זה ואנחנו במצב שמתגבש ונבנה מול עינינו. זה משהו שאי אפשר להשלים איתו. יש לנו חיזבאללה מצפון ונבנית עוד חיזבאללה בדרום". הוא סיכם: "גם בנושא מדיניות ביטחון - מקווה שנצליח להגיע לעמק השווה עם ראש הממשלה".