העימות נמשך, רגב ואדלשטיין
הקרב נמשך. אדלשטיין ורגב | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הקרב על נאום ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות מסרב לשכוך וחילופי המתקפות בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושרת התרבות מירי רגב ממשיך להחריף. "מאז ומעולם טקס המשואות הוא טקס של הממשלה, מעולם הוא לא היה טקס של הכנסת", הבהירה רגב. "אני חייבת להגיד שאני מאוכזבת מההתנהלות של יושב ראש הכנסת שבאמירות ובהתנהלות שלו פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במסיבת עיתונאים שערכה היום (ראשון) במהלכה חשפה את קמפיין אירועי 70 שנות העצמאות למדינת ישראל, טענה שרת התרבות כי סמכות הניהול של הטקס מצויה אך ורק בידיה: "מי שמנהל את טקס המשואות היא ממשלת ישראל באמצעות מרכז ההסברה ובאמצעות יו"ר ועדת טקסים וסמלים, שבשנה הזו זו אני. אני אחראית על הטקס. טקס המשואות עובר אישור תוכניות שלי בלבד. אין לאף אחד אמירה בטקס הזה".

בינתיים לא מתערב במשבר. נתניהו
בינתיים לא מתערב במשבר. נתניהו | צילום: דוד מיכאל כהן / TPS

לדבריה, הכנסת כלל לא שותפה לתכנון וארגון של טקס המשואות. "הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלך הטקס אבל זה לא הופך את הטקס לשלו וזכותה של הממשלה גם לקבל החלטה שאחת לעשר שנים 70 שנה למדינת ישראל יופיעו בטקס במשותף גם נשיא המדינה וגם ראש הממשלה", הדגישה. 

רגב הוסיפה: "זה לא אירוע לא של יו"ר הכנסת, לא של ראש הממשלה ולא של נשיא המדינה. זה אירוע של אזרחי המדינה ולכן אמרתי שאצלי לא יהיו שני אירועים גדולים, אלא אירוע אחד גדול בו ינאמו נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, ראש הממשלה והמנהיג הבכיר מבין המדינות שיגיעו". 

כלל לא קיבל פנייה לנאום. ריבלין
כלל לא קיבל פנייה לנאום. ריבלין | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אדלשטיין הגיב לדברים ואמר: "עמדתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל". בפוסט שהעלה לטוויטר שלו ציטט יו"ר הכנסת את אלוף-משנה דוד רוקני, שכיהן 34 שנים כמפקד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות: "הטקס הוא של יו"ר הכנסת, למה להכניס, זה לא בסדר שמבקשים להכנס פנימה, שיחפשו את הדברים האחרים".

גורמים בלשכת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמרו בתגובה לדברי רגב כי הוא כלל לא קיבל פנייה לגבי טקס המשואות ובטח לא לגבי נאום שלו באירוע. ריבלין, שכיהן בעבר כיו"ר הכנסת, הוביל מעצם תפקידו את החגיגות בעבר. בסביתו מדגישים כי גם אם יקבל הזמנה להגיע, אין בכוונתו להופיע בטקס ולא לנאום.

אדלשטיין: "רגב הופכת למטרד"

דבריה של רגב מגיעים בעקבות המתקפה החזיתית שפתח אדלשטיין נגדה. "נוכחותו הפיזית של ביבי לא מפריעה לי, אבל נוכחותה של מירי רגב הופכת למטרד ומפריעה ליותר מידי אנשים", אמר אדלשטיין בשיחות סגורות שתוכנן פורסם בשבוע שעבר במהדורה המרכזית.

אדלשטיין בטקס המשואות (ארכיון)
אדלשטיין בטקס המשואות (ארכיון) | צילום: איציק הררי דוברות הכנסת

שאלת נוכחותו של נתניהו בטקס בהר הרצל הציתה ויכוח יצרי בין רגב ואדלשטיין, ויו"ר הכנסת קיבל הרבה שיחות מחברי כנסת באופוזיציה והקואליציה ופעילי ליכוד. באחת מהם הטיח ברגב האשמות קשות ואמר: "מירי רגב רבה עם כל מי שמעליה ברשימת הליכוד. אין גבול לרצונה לסכסך בין ח"כים בליכוד לבין ראש הממשלה".

בערב שבו כמעט הוכרזו בחירות סביב משבר הגיוס ונתניהו ואדלשטיין נפגשו, השניים לא שוחחו על פיזור הכנסת אלא השלימו זה עם זה סביב הדלקת המשואות והקלטות אדלשטיין שדלפו. "אין לי שום בעיה עם ראש הממשלה, יישרנו הדורים לפני שבועיים", אמר אדלשטיין. "זה כנראה מה שצרם לרגב. היא לא מצליחה להבין שטקס יום העצמאות הוא מסורת יפה ולא חלטורה".