יולי אדלשטיין, מירי רגב
הקרב מחריף. אדלשטיין ורגב | צילום: Miriam Alster/FLASH90

הקרב על הנאום - וטקס הדלקת המשואות: החלפת המהלומות המילוליות בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושרת התרבות מירי רגב עולה מדרגה, כשאדלשטיין פותח במתקפה חזיתית על רגב. "נוכחותו הפיזית של ביבי לא מפריעה לי, אבל נוכחותה של מירי רגב הופכת למטרד ומפריעה ליותר מידי אנשים", אמר אדלשטיין בשיחות סגורות שתוכנן פורסם הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. במקביל, שר החינוך נפתלי בנט פועל למציאת מתווה פשרה שתספק את כל הצדדים. על פי המתווה שהציע בנט, ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בטקס פרסי ישראל שנערך גם כן ביום העצמאות ולא בטקס הדלקת המשואות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שאלת נוכחותו של נתניהו בטקס בהר הרצל הציתה ויכוח יצרי בין רגב ואדלשטיין, ויו"ר הכנסת קיבל הרבה שיחות מחברי כנסת באופוזיציה והקואליציה ופעילי ליכוד. באחת מהם הטיח ברגב האשמות קשות ואמר: "מירי רגב רבה עם כל מי שמעליה ברשימת הליכוד. אין גבול לרצונה לסכסך בין ח"כים בליכוד לבין ראש הממשלה".

בערב שבו כמעט הוכרזו בחירות סביב משבר הגיוס ונתניהו ואדלשטיין נפגשו, השניים לא שוחחו על פיזור הכנסת אלא השלימו זה עם זה סביב הדלקת המשואות והקלטות אדלשטיין שדלפו. "אין לי שום בעיה עם ראש הממשלה, יישרנו הדורים לפני שבועיים", אמר אדלשטיין. "זה כנראה מה שצרם לרגב. היא לא מצליחה להבין שטקס יום העצמאות הוא מסורת יפה ולא חלטורה".

בדרך לפשרה? נתניהו ובנט (ארכיון) | צילום: מארק ישראל שלם, פלאש 90, חדשות

בו בזמן, לאחר שמתווה הפשרה שגיבש הצליח אם לא להסיר אז לפחות לדחות את איום הבחירות, השר בנט פועל לגיבוש פשרה סביב נאום נתניהו. על פי ההצעה, נתניהו יישא את נאומו לרגל יום העצמאות בטקס פרסי ישראל שנערך בבנייני האומה בירושלים, במקום בטקס בהר הרצל.

מדובר בטקס בו נואם רק שר החינוך, אך בנט מוכן לוותר על המעמד כדי להציג את עצמו כמבוגר האחראי. במכתב ששלח לנתניהו כתב בנט: "מתוך הבנת החשיבות בנאום ראש הממשלה בטקסים הממלכתיים של מדינת ישראל בשנתה ה-70, הריני להציע חריגה חד פעמית מן הפרוטוקול לפיה ראש הממשלה יהיה הנואם המרכזי ולאחריו יישא דברים בחתום מטה. אני רואה בכך הצעה הולמת שמכבדת את ראש הממשלה וכן פתרון ראוי למחלוקת שנוצרה. צריך אירוע מאחד ולא מפלג".

הערב הגיב אדלשטיין לסערה וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מבקש להודות מקרב לב לעשרות ח״כים ומאות אזרחים שיצרו עימי קשר היום וחיזקו את הכנסת ואותי. מסורת היא דבר חשוב שיש לשמור עליו, כל שכן שהיא יפה ומאחדת. חג פסח כשר ושמח לכולכם!".

"אם הטקס ישתנה, הכנסת לא תשתתף"

לאחר האולטימטום שהציב בנוגע לטקס המשואות, אדשלטיין שיגר היום מכתב לכל חברי ועובדי הכנסת בו הצהיר כי במידה ויתבצעו "שינויים מהותיים" בטקס, "הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק". לדבריו, שינויים בטקס יהוו "פגיעה באירוע ממלכתי ביותר, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי".

אדלשטיין הבהיר: "גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת - כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית. אין ספק בעיני כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו. לכך לא נוכל לתת יד".

אדלשטיין בטקס המשואות (ארכיון)
אדלשטיין בטקס המשואות (ארכיון) | צילום: איציק הררי דוברות הכנסת

הדברים נכתבו לאחר שכבר שלשום איים אדלשטיין שיחרים את הטקס. בישיבה עם ראשי מרכז ההסברה ומפיקי טקס המשואות העביר להם מסר לפיו אם נתניהו או הנשיא יוזמנו לנאום בטקס, לא יגיע אליו והכנסת כולה תחרים את האירוע. "אני לא אנאם, משמר הכנסת לא ישתתף, והכנסת כולה - שמשתתפת בארגון הטקס והוא נמצא באחריותה הרשמית - תדיר את רגליה מהאירוע", הבהיר.

רגב לא נותרה חייבת, ומסרה בתגובה כי טקס המשואות מנוהל ומאורגן על ידי הממשלה, ולא הכנסת. "העובדה שהממשלה כיבדה את יו"ר הכנסת לאורך השנים, אינה הופכת את הטקס לאחד מהטקסים של הכנסת", הבהירה רגב. "ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים בראשה אני עומדת החליטה השנה - בה אנו מציינים 70 שנות עצמאות -  כי יכבדו את המדינה בנאומיהם נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והמנהיג של המדינה הבכירה ביותר מבין אלו שתגענה".

לטענת רגב, בניגוד לדברי אדלשטיין, לא צפוי כל שינוי מהותי באופיו הלאומי של הטקס. "להפך - טקס בו יופיעו נכבדים אלה מחזק את אופיו הממלכתי והלאומי", הדגישה. "על איזה שינוי מהותי מלין אדלשטיין במכתבו? נאום ראש הממשלה יפגע בממלכתיות? הרי בכל שנה משודרת בסרטון ברכתו של ראש הממשלה. כנראה שליו"ר הכנסת מפריעה נוכחותו הפיזית של ראש הממשלה בטקס ולא נאומו".