על רקע האלימות בכבישי הדרום, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע הערב (שני) כי יביא ביום ראשון הקרוב להצבעה בממשלה את החוק שיזם ביחד עם שרת המשפטים איילת שקד, המחמיר באופן דרמטי את הענישה על ירי בלתי חוקי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי ההצעה, העונש על מי שיבצע ירי בסביבת מגורים, בכבישים או בכל סיטואציה מסכנת חיים אחרת יעמוד על חמש שנות מאסר. במקביל, מחר בבוקר יכנס השר דיון דחוף במחוז דרום של המשטרה, בו ישתתפו גם מפקד מחוז דרום, מפקד מג"ב דרום וכל הגורמים הרלוונטיים. בדיון יוצגו לשר תכניות המשטרה למאבק בירי הבלתי חוקי ולהגברת האכיפה בכבישי הדרום.

לאחר פרסום הסרטון הנוסף היום של קטטה המונית בצומת אוהלים סמוך לבאר שבע, ראשי מועצות בדרום, וראש עיריית באר שבע דרשו מהמשטרה להגביר את האכיפה באזור. "לא נסכים שתושבי הנגב יהיו בני ערובה ויפחדו להסתובב בכבישים", כתב ראש העיר.

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' שיגר מכתב תגובה לאירועי הימים האחרונים למפכ"ל המשטרה אלשיך ולשר ארדן. "אמש נחשפנו למראות מזעזעים כשחבורת בני מיעוטים נהגה בפראות בכבישי הנגב תוך יריות מנשק אוטומטי לעיני כל", כתב. "מדובר בחציית קו אדום שאסור לעבור עליו לסדר היום".

"אני דורש מכם לגדוע לאלתר תופעה חמורה זו מהשורש ולטפל בה במלוא התקיפות, ביד של ברזל", הוסיף ראש העיר. "לא נסכים שתושבי הנגב יהיו בני ערובה ויפחדו להסתובב בכבישים, עד כאן".

"תחושה של 'מערב פרוע'"

ראש המועצה האזורית רמת נגב, ערן דורון, שלח מכתב דחוף לשר ארדן בו הוא דורש מהמשטרה לפעול נגד התופעה. "תחושת הריבונות של מדינת ישראל בחלקה הדרומי של הארץ מעורערת", כתב דורון. "העדר נוכחות של ניידות בכבישים אלו מאפשרת תחושה של 'מערב פרוע'. מציאות זו יש לשנות".

ארדן (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

"הלחימה באלימות ובהשתוללות בכבישי הדרום חייבת לעלות מדרגה", אמר ארדן הערב. "ללא עונשי מאסר של שנים ארוכות בכלא שיוטלו על ידי בתי המשפט לא נוכל לייצר את ההרתעה הנדרשת, ובכך חשיבותו של החוק שיעלה להצבעה בממשלה".

גם ראש הממשלה הצטרף לגינויים ואמר היום בוועדה לענייני המגזר הערבי שהוא עומד בראשה כי "יש לנו מדינה אחת, גם מבחינת ההזדמנויות שלה וגם מבחינת החוק שלה. החוק חל על כולם, ואנחנו לא מוכנים לסבול הפרות חוק, ופועלים נגדן כפי שהנחיתי אתמול את השר לביטחון פנים, לפעול נגד פורענות ונגד ירי, כפי שראינו. זה משתלב באותה תפיסה - מדינה אחת, חוק אחד - ונמשיך כך".

תקיפת רכב בדרום (צילום: אור ירוק, חדשות)
התפרעויות בכביש, היום בנגב | צילום: אור ירוק, חדשות

קטטה המונית בכביש 40

תיעוד חדש של הסכנה בכבישי הדרום התפרסם היום, יממה לאחר הסערה שחולל תיעוד הירי בכביש 40 בשיירת הרכבים בדרך לחתונה. בסרטון, שצולם הבוקר סמוך לבאר שבע נראה רכב דוהר נגד כיוון התנועה, עוצר - וממנו יוצא נער עם אלה שרץ לעבר זוג רכבים סמוך. במקביל צעירים נוספים רצים לעבר אחד הרכבים וקטטה המונית מתפתחת במקום.

האירוע הבוקר התרחש בצומת אוהלים ותועד על ידי עוברים ושבים ועל ידי מצלמת האבטחה שבצומת. התקרית התרחשה באותו הכביש ובאזור הסמוך לירי באוויר שבוצע על ידי רעולי פנים ביום שישי, בזמן ששיירת רכבים נסעה בדרך לחתונה. על פי הידוע, אחד הרכבים התנגש במוביל טנקים, ככל הנראה כניסיון להימלט מפני קטטה או מתוך להט להשתתף בה. בעקבות התאונה נעצר הרכב בצד הכביש, ולקראתו הגיעו מספר רכבים מהם יצאו נערים, חלקם רעולי פנים, שהחלו לתקוף את נהג הרכב.