אחרי חילופי המהלומות המילוליים בין שרת התרבות מירי רגב ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ולמרות האיום של האחרון כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בטקס המשואות בהר הרצל הכנסת לא ישתתף בו, החליט היום (חמישי) רה"מ כי אכן יגיע לטקס. כעת לא ברור האם רק ינכח במעמד או יישא גם נאום. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום ראשון הבהירה רגב כי "מאז ומעולם טקס המשואות הוא טקס של הממשלה, מעולם הוא לא היה טקס של הכנסת. אני חייבת להגיד שאני מאוכזבת מההתנהלות של יושב ראש הכנסת שבאמירות ובהתנהלות שלו פוגע בממלכתיות של הכנסת והממשלה".

במסיבת עיתונאים שערכה חשפה רגב את קמפיין אירועי 70 שנות העצמאות למדינת ישראל, וטענה כי סמכות הניהול של הטקס מצויה אך ורק בידיה: "מי שמנהל את טקס המשואות היא ממשלת ישראל באמצעות מרכז ההסברה ובאמצעות יו"ר ועדת טקסים וסמלים, שבשנה הזו זו אני. אני אחראית על הטקס. טקס המשואות עובר אישור תוכניות שלי בלבד. אין לאף אחד אמירה בטקס הזה".

אדלשטיין על ביטול הבחירות: אעשה כל מה שת
נתניהו ואדלשטיין, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לדבריה, הכנסת כלל לא שותפה לתכנון וארגון של טקס המשואות. "הממשלה החליטה לכבד את יו"ר הכנסת בנאום במהלך הטקס אבל זה לא הופך את הטקס לשלו וזכותה של הממשלה גם לקבל החלטה שאחת לעשר שנים 70 שנה למדינת ישראל יופיעו בטקס במשותף גם נשיא המדינה וגם ראש הממשלה", הדגישה. 

אדלשטיין הגיב לדברים ואמר: "עמדתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, נשארה בעינה. היו"ר מאחל המשך חג שמח לכל עם ישראל". בפוסט שהעלה לטוויטר שלו ציטט יו"ר הכנסת את אלוף-משנה דוד רוקני, שכיהן 34 שנים כמפקד טקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות: "הטקס הוא של יו"ר הכנסת, למה להכניס, זה לא בסדר שמבקשים להכנס פנימה, שיחפשו את הדברים האחרים".

"אין גבול לרצונה לסכסך". רגב | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

גורמים בלשכת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמרו בתגובה לדברי רגב כי הוא כלל לא קיבל פנייה לגבי טקס המשואות ובטח לא לגבי נאום שלו באירוע. ריבלין, שכיהן בעבר כיו"ר הכנסת, הוביל מעצם תפקידו את החגיגות בעבר. בסביבתו מדגישים כי גם אם יקבל הזמנה להגיע, אין בכוונתו להופיע בטקס ולא לנאום.

אדלשטיין: "רגב הופכת למטרד"

דבריה של רגב הגיעו בעקבות המתקפה החזיתית שפתח אדלשטיין נגדה. "נוכחותו הפיזית של ביבי לא מפריעה לי, אבל נוכחותה של מירי רגב הופכת למטרד ומפריעה ליותר מידי אנשים", אמר אדלשטיין בשיחות סגורות שתוכנן פורסם בשבוע שעבר במהדורה המרכזית.

שאלת נוכחותו של נתניהו בטקס בהר הרצל הציתה ויכוח יצרי בין רגב ואדלשטיין, ויו"ר הכנסת קיבל הרבה שיחות מחברי כנסת באופוזיציה והקואליציה ופעילי ליכוד. באחת מהן הטיח ברגב האשמות קשות ואמר: "מירי רגב רבה עם כל מי שמעליה ברשימת הליכוד. אין גבול לרצונה לסכסך בין ח"כים בליכוד לבין ראש הממשלה".