"למה להסתפק בכדורגל אם אפשר להחריב גם את האירוויזיון" – אחרי הפרסום הראשון בחדשות סוף השבוע, חברי כנסת רבים הביעו זעם על דרישת שרת התרבות מירי רגב מהתאגיד שיתאם את תכני האירוויזיון עם הממשלה. "זה הרגע שראש הממשלה צריך לדפוק על השולחן ולהורות למירי רגב לא להתערב", תקף יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון. "האחריות לקיום האירוויזיון בישראל על ראש הממשלה והוא זה שצריך להשתלט על שריו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראשת מרצ תמר זנדברג אמרה אחרי הפרסום כי "‏יש מדינות שחוגגות את השונות התרבותית שלהן. שרת התרבות של ישראל, לעומת זאת, מעדיפה שלא יהיה אירוויזיון בכלל ובלבד שיהיה נקי מערבית".
 
"רגב איבדה את זה סופית", טען חבר הכנסת נחמן שי מהמחנה הציוני. "ההתערבות הבוטה באירוויזיון רק תרחיק אותו מישראל, ונחטוף עוד גול עצמי מפואר כמו במקרה של ביטול המשחק עם ארגנטינה. אני דורש מרה"מ להרחיק את השרה רגב מכל מעורבות בעניין זה, בטרם ייגרם למדינת ישראל נזק תדמיתי והסברתי בלתי הפיך".

השרה רגב, ארכיון (צילום: החדשות)
"לא מתכוונת להתערב". רגב | צילום: החדשות

על פי הפרסום, ברקע המחלוקת בין רגב לתאגיד עומד הקטע בו לוסי איוב מגישה את חלוקת הנקודות של המצביעים בישראל בתחרות בליסבון. לדעת רגב, שיקול הדעת של התאגיד היה מוטעה, זאת משום שאיוב פנתה לקהל בערבית בנוסף לפניה בעברית. "צריך מבוגר אחראי שיידע לעשות את המינונים הנכונים", אמרה רגב.

על כך טענה חברת הכנסת קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני כי "ערבית היא גם שפתה של מירי סיבוני-רגב, לא כך? שפה שניה במדינת ישראל, שפתו של המיעוט הערבי ושפתם של מאות אלפי יהודים שעלו מארצות ערב. גזענות ובורות – תמהיל הכי מסוכן שיש".

נטע ברגע הזכייה באירוויזיון (צילום: רויטרס, חדשות)
שוב סערה סביב התחרות בארץ | צילום: רויטרס, חדשות

ח"כ איילת נחמיאס ורבין תקפה גם היא את השרה ואמרה כי "אחרי הישיבה השבוע בוועדה לביקורת המדינה ברור כי התאגיד בשליטה מוחלטת ועסוק גם בסוגיות של שיווק ישראל. חבל שרגב אינה מסוגלת פשוט להסיר את ידיה ואינה מבינה שזהו לא הצעצוע שלה".

על פי הפרסום הערב בחדשות סוף השבוע, רגב מתכוונת לדרוש מהתאגיד לתאם עם הממשלה חלק משמעותי מתכני השידור ובפרט את התכנים של סרטוני הקישור שמלווים את התחרות. ככל הנראה רגב צפויה לדרוש שהממשלה תהיה מעורבת בצילום קטעי הקישור, אלו שמצולמים בישראל לכל זמר, זמרת או להקה. הסיבה היא חוסר אמון בסיסי בין השרה לבין תאגיד השידור.

אלדד קובלנץ, ארכיון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

רגב התייחסה לנושא השבוע במליאת הכנסת בתשובה לשאילתא על ביטול המשחק מול ארגנטינה. היא הסבירה שהאירוויזיון הוא פלטפורמה לעידוד תיירות ומהווה הזדמנות להציג את הפנים היפות של ישראל ולדבריה היא לא סומכת על התאגיד שיעשה את זה. "בכל מדינה השידור הציבורי רואה עין בעין עם הממשלה", אמרה רגב. "הממשלה הולכת לשים 50-80 מיליון שקלים מבלי שהיא יודעת על מה. צריך לדעת לאן הולך כסף ציבורי ושיבטא את מגוון האוכלוסייה".

בנוסף, שרים וגורמים נוספים בממשלה מתחו ביקורת על מנכ"ל התאגיד קובלנץ והאשימו אותו שהוא "עושה מניפולציות, מכניס תככים ועושה דה-לגיטימציה לאיזשהו תיאום עם הממשלה". עוד נמסר כי "תיאום הוא לא מילה גסה".

"מהלך דרמטי לחיזוק השמאל", זנדברג (צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות)
זנדברג, ארכיון | צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות

מלשכת השרה מירי רגב נמסר בתגובה: "לשרת התרבות והספורט מירי רגב אין כל כוונה להתערב בתכנים. יחד עם זאת השרה הבהירה את עמדתה האישית בנושא - תחרות האירוויזיון הינה הזדמנות להביא לידי ביטוי את פניה היפות והמגוונות של החברה הישראלית, במסגרת קטעי הקישור המשודרים בין השירים המתחרים. כמו כן נדרש תיאום בין התאגיד לממשלה שמשקיעה כסף ציבורי בתחרות ובתאגיד. הנושא כולו יובא לדיון אצל ראש הממשלה שיקבל את ההחלטות בעניין".