פרסום ראשון: למרות שיחת האזהרה שקיימו מפיקי האירוויזיון עם מנ"כל התאגיד אלדד קובלנץ ולפיה על הפוליטיקאים הישראלים להימנע לחלוטין מהתערבות בתכני התחרות - נראה שבישראל לא מפנימים את המסר. שרת התרבות והספורט מירי רגב מתכוונת לדרוש מהתאגיד לתאם עם הממשלה חלק משמעותי מתכני השידור ובפרט את התכנים של סרטוני הקישור שמלווים את התחרות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השבוע צפויה הממשלה לגבש את ההחלטות שלה שיועברו לתאגיד בנוגע לאירוויזיון. כמה כסף יועבר, איזה משרדים יהיו מעורבים, וגם כמובן שאלת המיקום. זה חייב לקרות השבוע כי התאגיד צריך לעמוד בלוח הזמנים האירופי ולהעביר את ההצעה המגובשת והסופית שלו לאיגוד השידור האירופי.

ככל הנראה רגב צפויה לדרוש שהממשלה תהיה מעורבת בצילום קטעי הקישור, אלו שמצולמים בישראל לכל זמר, זמרת או להקה. הסיבה היא חוסר אמון בסיסי בין השרה לבין תאגיד השידור.

נטע ברגע הזכייה באירוויזיון (צילום: רויטרס, חדשות)
שוב סערה סביב התחרות בארץ | צילום: רויטרס, חדשות

רגב התייחסה לנושא השבוע במליאת הכנסת בתשובה לשאילתא על ביטול המשחק מול ארגנטינה. היא הסבירה שהאירוויזיון הוא פלטפורמה לעידוד תיירות ומהווה הזדמנות להציג את הפנים היפות של ישראל ולדבריה היא לא סומכת על התאגיד שיעשה את זה.

"בכל מדינה השידור הציבורי רואה עין בעין עם הממשלה", אמרה רגב. "הממשלה הולכת לשים 50-80 מיליון שקלים מבלי שהיא יודעת על מה. צריך לדעת לאן הולך כסף ציבורי ושיבטא את מגוון האוכלוסייה".

בנוסף, שרים וגורמים נוספים בממשלה מתחו ביקורת על מנכ"ל התאגיד קובלנץ והאשימו אותו שהוא "עושה מניפולציות, מכניס תככים ועושה דה-לגיטימציה לאיזשהו תיאום עם הממשלה". עוד נמסר כי "תיאום הוא לא מילה גסה".

ייתכן שמה שגרם לאווירה הקשה בין שרת התרבות לתאגיד קשורה לקטע בו לוסי איוב מגישה את חלוקת הנקודות של המצביעים בישראל. לדעת רגב, שיקול הדעת של התאגיד היה מוטעה, זאת משום שאיוב פנתה לקהל בערבית בנוסף לפניה בעברית. "צריך מבוגר אחראי שיידע לעשות את המינונים הנכונים", אמרה רגב.

מלשכת השרה מירי רגב נמסר בתגובה: "לשרת התרבות והספורט מירי רגב אין כל כוונה להתערב בתכנים. יחד עם זאת השרה הבהירה את עמדתה האישית בנושא - תחרות האירוויזיון הינה הזדמנות להביא לידי ביטוי את פניה היפות והמגוונות של החברה הישראלית, במסגרת קטעי הקישור המשודרים בין השירים המתחרים. כמו כן נדרש תיאום בין התאגיד לממשלה שמשקיעה כסף ציבורי בתחרות ובתאגיד. הנושא כולו יובא לדיון אצל ראש הממשלה שיקבל את ההחלטות בעניין".