יעקב ליצמן ושוק מחנה יהודה (צילום: דריו סאנצ'ז, יונתן סינדל / פלאש 90)
צילום: דריו סאנצ'ז, יונתן סינדל / פלאש 90

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן דרש לסגור את מתחם הבילויים הלילי הפופולרי בשוק מחנה יהודה בירושלים כתנאי מקדים לתמיכתו במי מהמועמדים בבחירות לראשות העיר. מדובר בדרישה מעט מפתיעה משום שהמתחם סגור בסוף השבוע, כך שאין חילול שבת, וגם לא מדובר על שכונה חרדית. אם כן, מדוע ליצמן טיפס על העץ?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התשובה מסתתרת במרחק כ-30 מטרים ממתחם השוק. במורד הרחוב, בעברו השני של רחוב יפו, נמצאת ישיבת "שפת אמת" של חסידות גור. מדובר בבניין חשוב מאוד לחסידות שמשחזר את חזית בית המדרש של גור בחצר בפולין. במתחם הישיבה שוכנים גם קבריהם של שני אדמו"רים - ה"אמרי אמת" שנפטר במלחמת העצמאות ובנו "הפני מנחם".

המקור לסכסוך. ישיבת "שפת אמת" (צילום: ויקיפדיה‎)
המקור לסכסוך. ישיבת "שפת אמת" | צילום: ויקיפדיה‎

גורמים בחסידות גור מספרים כי לפני כמה חודשים נכנסו למתחם הישיבה שתי צעירות כשהן שיכורות, וייתכן אף תחת השפעת סמים. כניסתן הציתה מהומה לא קטנה שתוארה כ"לא נעימה", מבלי שהגורמים פירטו מה בדיוק קרה שם.

זו הסיבה שסגן השר ליצמן החליט לסמן את כל מתחם הבילויים בשוק כאויב של חסידות גור. לכן גם לא רואים את שאר החרדים נוטלים חלק במאבק הזה. מדובר במאבק של ליצמן בלבד ולראייה - ש"ס לא מעורבים וכך גם הליטאים. בלשכת ליצמן סירבו להגיב לידיעה.

"שילכו לבלות מחוץ לעיר"

בריאיון ל"מהדורה ראשונה", הסביר ליצמן, אם כי מבלי להיכנס לפרטים לעיל, מה עומד מאחורי הדרישה מרחיקת הלכת. "האם מישהו בודק מה קורה שם? הייתי שם בלילה עם המשטרה", אמר ליצמן. "יש חוק במדינה שאסור לצרוך סמים, האם מישהו בדק על הרעש בלילה? השכנים מסביב מסכימים?".

עם זאת, סגן השר הבהיר שאין מדובר רק ברצון להגביר את האכיפה במקום. "אין לי שום בעיה שקונים בשוק מחנה יהודה עד 19:00 בערב - שילכו לבלות מחוץ לעיר".

"בסך הכול אמרתי שאתמוך במי שישמור על החוק ויסיים את ההוללות, הסמים והרעש באמצע הלילה", טען ליצמן. דרישתו של סגן השר התפרסמה בעיתון "המודיע" ובה נכתב כי "מניעת פירצת הוללות במחנה יהודה - תנאי לכל תמיכה חרדית בראשות עיריית ירושלים". ליצמן כינה את המתחם "מוקד הוללות וחינגאות" ו"מטרד סביבתי וחינוכי".