במקביל לטקס פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים הנערך היום (שני), התקיימה מחאה של כמאתיים מפגינים - בהם פעילי שמאל, חברי וועדת המעקב, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה וחברת סיעתו עאידה תומא סלימאן. "זו חגיגה שמגואלת בדמם של הפלסטינים בעזה", תקף עודה בחריפות בריאיון להחדשות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מה שקורה בעזה זה טבח במצח נחושה", הוסיף בהתייחסות לאירועים האלימים לאורך גבול הרצועה בהם נהרגו עשרות פלסטינים. "מה שקורה כאן (העברת השגרירות) זה מה שהצית את המצב כשמה שצריך זה שלום על בסיס 2 מדינות, ירושלים המזרחית בירת פלסטין וירושלים המערבית בירת ישראל".

ההפגנה נערכה באישור, אולם בשלב מסויים הניפו המפגינים דגלי אש"ף וקראו קריאות כמו "אללה אכבר" ו-"בדם ואש נפדה את פלסטין". מפקדי המשטרה במקום קראו להם לחדול ומשלא נענו פיזרו שוטרי מג"ב את המפגינים בכוח, תוך שהם מכים חלק מהמפגינים, בהם גם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת.  "זו פורענות מקרב המשטרה", הגדיר עודה את התנהלות השוטרים. "מותר לנו להרים את דגלו של העם הנכבש, זה הכי צודק והכי מוסרי. אנחנו בעד הקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל", הוסיף.

גורמים מקורבים למשטרה סיפרו כי לפני כשבוע ערכו סיור מקדים עם הנהגת המפגינים בו סוכם שמותר להם להפגין ואך הוגדרו המקומות הספציפיים למחאה. עם זאת, סוכם כי לא יונפו דגלים ויושמעו קריאות הסתה. אך המפגינים, כאמור, לא עמדו במה שסוכם מראש.

14 מפגינים נעצרו לאחר שלדברי המשטרה ניסו לפרוץ את המחסום עליו סוכם בין הצדדים. שניים מהם חברי התנועה האסלאמית ואחד איש חמאס. בבדיקה המשטרתית התברר כי תנועת חמאס והפלג הצפוני, שהוצא מחוץ לחוק עומדים מאחורי ההפגנה. מהמשטרה נמסר כי הם רואים בחומרה את ההתנהגות שנעשתה בניגוד לסיכומים וציינו שלאחר שהשתלטו על האירוע אפשרו להפגנה להימשך.