מקים מפלגה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
"אירוע מביש". יעלון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (חמישי) לתקרית בוועדה לביקורת המדינה, בה חברי הכנסת מהליכוד התעמתו עם הורים שכולים, ואמר כי מדובר ב"אירוע מביש".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אתמול בכנסת ישראל פוליטיקאים תקפו הורים שכולים", אמר במהלך באירוע של "מגדלי הים התיכון". "כשאני מדבר על חוסר מנהיגות ועל ניווט לפי שבשבת רוחות רעות ולא לפי מצפן, אני מתכוון לאירועים מסוג כזה".

לדברי יעלון, האירועים "נובעים מהקצנה בשיח, במעשה ובאופן חסר אחריות שמוביל אותנו לשפל מוסרי. אחד האתגרים שאני רואה לישראל כאתגר פנימי זה לחזור לדרך שסטינו ממנה".

הדיון בוועדה לביקורת המדינה בנוגע למבצע צוק איתן הפך אתמול במהרה לזירת התגוששות בין המשפחות השכולות לבין חברי כנסת מהליכוד - בהם יו"ר הקואליציה דוד ביטן ומיקי זוהר. במהלך ההתרחשויות הטיח האחרון בלאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז"ל, כי טענותיה בנוגע להתנהלות הממשלה "מופרכות". בנוסף, תקף ביטן את שגיא אילן ששכל את בנו ארז ז"ל במבצע, ואמר כי הוא "שקרן" לאחר שאילן טען שיו"ר הקואליציה אמר לו לפני מספר חודשים "זה לא יעזור לך" בעת שהפגין מול משרד ראש הממשלה. לאחר הדיון, על אף חילופי הדברים הקשים, תועדו השניים כשהם מחבקים זה את זה.

גולדין, אמו של הדר ז"ל שנהרג במבצע וגופתו מוחזקת בידי חמאס, הטיחה ביקורת קשה בראש הממשלה בנימין נתניהו על התנהלותו בימי המבצע ועל אי השבת גופת בנה. "תתביישו לכם!", קראה לעבר חברי הכנסת שלקחו חלק בדיון.

לאה גולדין (צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush)
לאה גולדין, אתמול בוועדה | צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush

"מבצע צוק איתן לא נגמר", טענה גולדין בפני ראש הממשלה. "מאחר שלחמאס הייתה כוונה לחטוף אזרחים ועוד שני חיילים, השאלה אם תצליחו להחזיר את הבנים - היא זו שתקבע אם מבצע צוק איתן הצליח והסתיים. אם שני חיילים מצטיינים שבויים אצל חמאס וחטיפה הייתה מטרת המבצע - אז המלחמה לא נגמרה. ולעניין העובדה שבני הפך מלוחם גיבור לחוב של גופה - תתביישו לכם. אתם הולכים לבית הגופות? עולים לקבר גופת יקירכם באזכרה בעוד שבוע?".

גולדין פנתה לראש הממשלה ואמרה: "הפכת אותנו לאויב העם, הפכת את בעיית השבת הבנים לבעייה של המשפחות". דברים אלו עוררו את זעמו של זוהר שהגיב לאמירותיה: "הטענות שלך מוגזמות". -"אל תענה לי, חצוף!", השיבה לו גולדין. אחר כך שבה ופנתה לראש הממשלה: "במשך שלוש שנים אנחנו שומעים אמירות כמו 'עושים כמיטב יכולתנו' ו'אני גם אח שכול', אבל את אחיך החזירו. דבר איתי על הבנים שלך, דבר איתי על הנכד שלי שהלך לסיירת גבעתי בעקבות אורון שאול. אחרי שנתיים וחצי, הממשלה קיבלה החלטות מקלות לטובת הפלסטינים. זה לא עניין של איום אסטרטגי, אתם יודעים בדיוק מה לעשות ומטביעים את הכול בוועדות".

הוועדה לביקורת המדינה
הוועדה לביקורת המדינה | צילום:

אמו של הדר ז"ל חתמה את דבריה בדמעות תוך פנייה לחברי הכנסת שנכחו באולם הדיונים: "היכן חברי הכנסת שהתפרצו כאן כל הזמן? מתי בפעם האחרונה העליתם שאילתה בכנסת בנוגע לשני החיילים שמוחזקים בעזה? אין לכם ילדים שצריכים להתגייס? תתביישו לכם, ולא אכפת לי אם אתם שמאלנים או ימנים, כולם הרי מגייסים את ילדיהם לצבא העם".

ח"כ מיקי זוהר הבהיר אחרי הדיון כי "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויב העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך".

סערה אחרת התרחשה במהלך הדיון לאחר שאילן התפרץ לעבר ביטן וזוהר, שהעירו על סוגיית ההדלפות מהקבינט. "שבו בשקט, איפה הייתם במלחמה?", הטיח לעברם שגיא. בהמשך תקף שוב שגיא את ביטן, לאחר שסיפר כי חבר הכנסת דחה את מחאתו על מחדלי צוק איתן. "לפני ארבעה חודשים, ליד משרדי ראש הממשלה, בקיץ חם, עמדתי עם שלט שאומר - 'אדוני ראש הממשלה, תחקור את מחדלי צוק איתן'", סיפר האב. "הגיע החכם הגדול הזה (ביטן), שמדבר הכי הרבה, ואומר לי 'לך לא יעזור כלום. אתה אמרת את זה!". ביטן השיב בחריפות לאב השכול: "אתה שקרן! מעולם לא דיברתי איתך. תפסיק לנצל את זה כדי לשקר פה".