"מביך לחזור על הדברים" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
נתניהו ויעלון - הברית שהפכה לעימות | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

השר משה (בוגי) יעלון עמד במוקד סערות רבות, אך גם הוציא לפועל מספר מהלכים משמעותיים במשרדו בשנה החולפת: בשבועות האחרונים היה השר במסלול התנגשות מול נתניהו - שהסתיים היום (שישי) בהחלטתו של יעלון לפרוש, על רקע הכוונה להעביר את משרד הביטחון לאביגדור ליברמן. עוד לפני השינויים בקואליציה ניסינו לבדוק האם יעלון עמד בשנה האחרונה ביעדים ומה הציבור והגולשים חשבו על תפקודו: הפרויקט המיוחד, שבו נבדקו שרים נוספים (ביניהם שקד, ארדן, ליצמן וכחלון), הפך למעשה ל"סיכום תפקיד" של יעלון - שהודיע היום על פסק זמן מהחיים הפוליטיים בשל המשבר מול נתניהו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

759868
צילום:

לאחר הבחירות מונה שוב יעלון לתפקיד שר הביטחון בו הוא מכהן משנת 2013, אך הרכב הממשלה הצרה הוביל למספר עימותים מול חברי כנסת מהבית היהודי וגם הליכוד: סוגיות כגון פינויי בתים של מתנחלים ונהלי הפתיחה באש יצרו כותרות ומדיניותו של יעלון עמדה לביקורת ציבורית.

בנוסף למאבק בגל הטרור ובהתעצמות של חמאס ברצועת עזה, יעלון נדרש גם לקרבות מתוקשרים עם חבריו לשולחן הממשלה - כששיא הסערה הגיע לאחר שנעצר אלאור אזריה, החייל שירה במחבל המנוטרל בחברון, וגם לאחר שגיבה את דבריו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן ואף נקרא לשיחת הבהרה במשרדו של נתניהו.

אחד ההישגים הגדולים שלו ושל שר האוצר כחלון בשנה החולפת הוא תקציב הביטחון החדש, שכלל העלאה דרמטית של כ-50% בשכרם של החיילים לצד שורת רפורמות במערכת הביטחון. במסגרת תקציב הביטחון החדש והתכנית הרב-שנתית בצה"ל קוצצו מספר הוצאות "מנופחות" של הצבא, וגם שונו סכומי הפנסיה הצבאית שזכו בעבר לביקורת רבה.

760106
צילום:

מכון "שילוב I2R" ערך עבורנו סקר (לפני הדיווחים על התערערות מעמדו של יעלון), בו נשאל מדגם מייצג של הציבור היהודי בישראל (500 גברים ונשים יהודים דוברי עברית בני 18 ומעלה) מה עמדתו כיום בנוגע לביצועי השר: על פי נתוני מכון "שילוב I2R", הציון הממוצע שקיבל יעלון בסקר האינטרנטי בחודש מאי הוא 2.9 (מתוך 5). 

29% מהנשאלים דירגו את ביצועיו לטובה לעומת 27% שהביעו אכזבה מתפקודו עד כה. עוד עולה מהסקר כי יעלון היה "חזק יותר" באזור השרון ויותר אהוד בקרב בני הכנסה גבוהה ובני 60 ומעלה.

759882
צילום:

בנוסף לתוצאות הסקר, בדקנו מה הגולשים ברשת חשבו וכתבו על יעלון - כאמור, עוד לפני המהלכים להרחבת הממשלה שהובילו לעזיבתו של יעלון: בחברת "באזילה" (Buzzilla), העוסקת בניתוח וחקר השיח החברתי ברשת, דגמו את תגובות הגולשים בפלטפורמות שונות – אתרי חדשות, פורומים, בלוגים, רשתות חברתיות ועוד – ומצאו מה חשבו ברשת על השר.

לפי נתוני חברת Buzzilla, השר הבכיר הצליח בשנה האחרונה לשפר את השיח כלפיו: עם השבעת הממשלה 63% מהדיונים על יעלון ברשת היו שליליים ורק 9% חיוביים, בעוד בתחילת מאי הנתון עמד על 38% דיונים שליליים ו-16% חיוביים. כמו כן עלה שיעור הדיונים המאוזנים סביב פועלו של השר.

759875
צילום:

בחודשים האחרונים עמד במרכז שתי סערות – פינוי בתי המריבה בחברון ופרשת החייל אלאור אזריה המואשם בהריגת מחבל – ולמרות זאת השיח כלפיו נהיה יותר חיובי עד לאחרונה."הוא התחיל לשנות תדמית - כבר לא ה'בובה' של נתניהו", ניתחה מרב בורנשטיין, סמנכ"ל אסטרטגיה ומחקר Buzzilla.

עמית סגל (צילום: החדשות)
עמית סגל: איך הפך יעלון ליקיר השמאל? | צילום: החדשות

על פי ניתוח השיח שערכה חברת Buzzilla, עם השבעת הממשלה יעלון נתפס כחלש וכעושה דברו של נתניהו, בעוד השניים נאבקו בתדמית הכישלון של מבצע "צוק איתן". גם הדיונים על ההפרדה באוטובוסים ביהודה ושומרון בין יהודים לפלסטינים – עד שיעלון הודיע כי המהלך לא ייצא לפועל – פילגו את הגולשים סמוך לתחילת כהונת הממשלה. כיום, לפי הניתוח של Buzzilla, חלה ירידה משמעותית בשיח השלילי כלפי יעלון. פרשת החייל אלאור אזריה יצרה מחלוקת, בה רבים תמכו בו על קריאתו נגד "התבהמות" הצבא.

סוף השנה הסוערת - בפרישה דרמטית (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
סוף השנה הסוערת - בפרישה דרמטית | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הדרך של יעלון לקונצנזוס של השמאל

עמית סגל, הכתב הפוליטי של חדשות 2, ניסה לסכם את השנה שעברה על יעלון במשרד - וגם להבין כיצד הפך ליקיר השמאל, שאף קיבל הצעה מהרצוג להצטרף למחנה הציוני: "בממשלת הימין-ימין של נתניהו הנץ הביטחוני, שאיננו מאמין בתהליך השלום ומעוניין לבנות בהתנחלויות, הפך לתקווה הגדולה של השמאל הישראלי".

"איך זה קרה? הכל בגלל ההתנגשות שלו עם האגף המיליטנטי יותר של הקואליציה - התנגשות שהסתיימה בהחלטת עזיבה. יכול להיות שהשנה הראשונה הזו היא השנה שבה נוצר הסדק שיפריד אותו מהליכוד גם בעתיד", סיכם סגל.

לכתבות הקודמות בפרויקט:

כך סיכמתם את הכהונה של איילת שקד

הציון של שר הבריאות ליצמן נחשף

"תעודת סוף שנה": הציון של ארדן

מה חשבתם על השנה של כחלון באוצר?