שנה עמוסה לשר הבריאות
שנה עמוסה לשר הבריאות | צילום:

שנה לממשלה – ומה נשתנה? כחודשיים לאחר הבחירות הסוערות, הושבעה ממשלת נתניהו הרביעית ב-14.5.2015. אותה ממשלה הציבה לעצמה מספר יעדים שאפתניים, למרות שהיא נשענת על קואליציה של 61 ח"כים בלבד, ועברה מספר מבחנים ואתגרים – מגל טרור דרך שינויים כלכליים משמעותיים ועד לאיום בפיטורים. כיצד השרים הבולטים בממשלה מסכמים את השנה? האם הם עמדו ביעדים שהציבו לעצמם? ומה הציבור חושב עליהם בסקרים וברשת? פרויקט מיוחד של חדשות 2 Online.

לכתבות הקודמות בפרויקט:

איזה ציון נתתם לשרת המשפטים איילת שקד?

השר ליצמן החל את דרכו בממשלה כסגן שר, ורק עתירה של מפלגת "יש עתיד" לבג"ץ הובילה להשבעתו כשר. עם זאת, כבר מתחילת הדרך נתפס כשווה בין שווים בממשלה - ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אף הזמין אותו לתצלום השבעת הממשלה למרות שלא כיהן עדיין כשר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מכון "שילוב I2R" ערך עבורנו סקר, בו נשאל מדגם מייצג של הציבור היהודי בישראל (500 גברים ונשים יהודים דוברי עברית בני 18 ומעלה) מה עמדתו כיום בנוגע לביצועי השר: על פי נתוני מכון "שילוב I2R", הציון הממוצע שקיבל ליצמן בסקר האינטרנטי הוא 3.5 (מתוך 5). 46% דירגו את ביצועיו לטובה לעומת 18% בלבד שהביעו אכזבה מתפקודו עד כה. עוד עולה מהסקר כי קיימת שביעות רצון גבוהה יותר מהשר בקרב בני 18-22, אך גם בקרב מבוגרים בני 60+.

758381
צילום:

בנוסף לתוצאות הסקר, בדקנו מה הגולשים ברשת חשבו וכתבו על ליצמן: בחברת "באזילה" (Buzzilla), העוסקת בניתוח וחקר השיח החברתי ברשת, דגמו את תגובות הגולשים בפלטפורמות שונות – אתרי חדשות, פורומים, בלוגים, רשתות חברתיות ועוד – ומצאו מה חשבו ברשת על השר.

לפי נתוני חברת Buzzilla, עיקר הדיון על פועלו של ליצמן התעורר סביב סוגיית הקנאביס - והחלטתו של ליצמן לקדם אפשרות של ממכר קנאביס רפואי בבתי מרקחת. גם העתירה של "יש עתיד" הובילה לשיח רב ברשת, כמו גם מלחמתו ב"מקדונלד'ס" ובמזון המהיר בחודשים האחרונים והחזרת הפלואוריד למי השתייה. כמו כן, תחקיר חדשות 2 שחשף בתחילת 2016 את נזקי זיהום האוויר בחיפה העלה לדיון את השאלה כיצד פעל השר ומשרדו על מנת לצמצם את הפגיעה באזרחים.

760008
צילום:

בחברת Buzzilla הדגישו כי ליצמן הוא אחד השרים הבולטים שהצליחו לשנות את התדמית הציבורית – ואת השיח סביבם. בעת השבעת הממשלה רוב מוחץ של השיח (67%) היה שלילי כלפיו, בעוד כיום רק 22% מהשיח שלילי ו-38% חיובי. "הוא מצליח לבסס מעמד כשר פעיל הדואג לאזרחים ולא רק למגזר ממנו הוא בא. המלחמה בהשמנה מוסיפה לו נקודות זכות", הסבירה מרב בורנשטיין, סמנכ"ל אסטרטגיה ומחקר Buzzilla.

758388
צילום:

לדבריה, בעת השבעת הממשלה היה חשש שליצמן ידאג רק למגזר שלו – וגם זעם על כך שליצמן לא מוכן להיות שר כתוצאה מאי-הכרה במדינת ישראל. עם זאת, כיום יש שיח חיובי על התייחסות פרטנית לחולים ועל חוק הקנאביס – וגם תמיכה בדבריו על מלחמה בהשמנה ועל תזונה בריאה בדגש על ילדים. עם זאת, קיים גם שיח שלילי סביב השר – בטענה שהוא פופוליסט ושהחלטותיו עלולות לפגוע בבריאות הציבור.

758374
צילום:

דבר הפרשן: איך תיראה השנה הבאה של ליצמן במשרד?

יאיר שרקי, כתב לענייני דתות בחדשות 2, ניסה לסכם את שנת הכהונה הראשונה של ליצמן: "המתנה היפה ביותר שקיבל השנה יעקב ליצמן הייתה מיאיר לפיד, למרות שהוא מקפיד לא להגיד לו שלום: הוא חייב זר פרחים גדול ללפיד, שהלך לבג"ץ והפך אותו באופן כמעט חסר תקדים לשר מטעם יהדות התורה. השדרוג לשולחן הממשלה תרם רבות לבניית היוקרה שלו כשר החרדי האהוד ביותר בכל הזמנים".

"כשאדם עם שטריימל מדבר על קנאביס, זה נשמע אותנטי ומרענן: כשהוא תוקף את מקדונלד'ס וקוקה קולה זה נתפס כמו דוד מול גוליית. ליצמן זה לא רק גימיקים: הוא עובד קשה – מסיורי פתע בבתי חולים ועד פרסום מספרי הטלפון של כל עוזריו האישיים והטיפול היומיומי בעשרות פניות ציבור. חסיד גור שהפך למאמי הלאומי זו בהחלט תופעה שעוד ידובר בה, אבל לליצמן מומלץ לא להתבשם: עם התהילה יש גם יותר שמחפשים אותו – שישאל את אריה דרעי". הפרשנות המלאה - בוידאו המצורף.

גרסת השר: איך ליצמן מסכם את השנה?

במסר מצולם שהעביר לחדשות 2 Online, אמר ליצמן כי "אנחנו מסכמים שנה של עשייה: אני שמח שהשנה החלטנו להרחיב את ה-MRI בארץ וקיצרנו את התורים - היום אין סיבה לחכות יותר משבועיים לבדיקה. הרחבנו את טיפולי השיניים עד גיל 14, ומתכננים להרחיב את זה גם לקשישים. אנחנו גם עוסקים כרגע בתכנית להרחבת תרופות מצילות חיים, ואנחנו גם עשינו רפורמה בקנאביס". ליצמן ציין כי הוא מתכוון לקדם רפורמה בסיעוד וקיצור תורים בחדרי מיון: "אני בטוח שעד השנה הבאה, כשהמשיח יבוא, אנחנו נראה לו את התוצאות במשרד הבריאות".