"עליו להישפט, אבל הוא הילד של כולנו" (צילום: פלאש 90, קרן קורינה)
יואשם בהריגה. החייל היורה | צילום: פלאש 90, קרן קורינה

הפרסום אתמול (ראשון) בחדשות 2 אודות עצרת התמיכה הצפויה בחייל היורה, בהשתתפות אמנים ישראלים מובילים, מעורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. "אנחנו חיים במדינה שבה לא תולים בכיכר העיר ולא מזכים בכיכר העיר", אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "הצדק ייצא לאור על פי ערכי צה״ל באולם המשפט - ולא בכיכרות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שישראל צריכה עכשיו זה לא זמרים ששרים את מה שהקהל רוצה לשמוע בכיכר", הוסיפה לבני, "אלא מנהיג שעומד מול הקולות האלה וניצב לצד צה"ל, על מפקדיו, ערכים ומערכת המשפט".

""הימים האחרונים הם ימים די מיותרים ", ל (צילום: רויטרס, חדשות)
"הצדק לא ייצא לאור בכיכרות". לבני | צילום: רויטרס, חדשות

"יש מתקפה חסרת תקדים על עצם יכולתו של צה"ל לתפקד ועל יכולתם של מפקדיו להורות לחייליהם מה לעשות", אמר ח"כ עפר שלח (יש עתיד). "ברמה האנושית כואב לי על החייל היורה מחברון, אבל הוא עומד לדין על עבירה חמורה ואם לא יעמוד לדין - צה"ל לא יהיה הצבא שהכרנו".

"פוליטיקאים מופקרים מתייצבים בבית הדין או מגייסים אנשים לכיכרות כדי לקרוא תיגר על כך שמפקדים עושים את מה שתפקידם מחייב", הוסיף שלח. "לא אכפת להם שצה"ל יתפורר ושקול ההמון יגבר על קול המפקדים. עכשיו מגייסים למטרה המגונה הזו זמרים ובדרנים. שייהרס צה"ל, מה אכפת להם".

ישתתף בעצרת. אייל גולן (צילום: שי אוקנין)
ישתתף בעצרת. אייל גולן | צילום: שי אוקנין

גם חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) מתח ביקורת על העצרת שתתקיים מחר. "אייל גולן יופיע בעצרת למען חייל רוצח שמואשם בהריגה", כתב טיבי בעמוד הטוויטר שלו. "האמת, אייל גולן מתאים יותר להופיע בעצרת למען זאבי בעל המורשת החדשה".

מנגד, האמנים הצפויים להופיע בעצרת ושזכו לביקורת קשה מצד הפוליטיקאים הגנו על החלטתם. זמר והיוצר קובי שמעוני המכונה "סאבלימינל" התייחס להחלטתו בתכנית "החדשות הלילה" עם דוריה למפל וליאור פרידמן, ואמר כי לדעתו הפוליטיקאים "טיפסו על עץ גבוה מדי".

"יצאו מכל פרופורציה", אמר הזמר המפורסם. "מדובר בילד טוב שהפך לחייל מצטיין. אני מדמיין את עצמי בנעליו או את הילדים, האחים שלנו, לא משנה. כולנו שם בסיטואציה עם המדים האלה. הוא נקלע לסיטואציה שבה הוא רואה שדוקרים את חבר שלו".

"רואים בן אדם לא אזוק עם מעיל על הרצפה זז, אני חושב שאף אחד לא רוצה לדמיין מה היה קורה אם היה לוחץ על הכפתור והיו לנו 20 הרוגים", הסביר סאבלימינל את התגייסותו למען החייל היורה. "אני לא חושב שהחייל ידע שהמחבל לא ממולכד והחליט לנקום. אני חושב שהוא היה בסיטואציה מטורפת וחש סכנה מיידית. מדובר פה במחבל אכזר שניסה לרצוח חייל. כל יומיים יש חייל שהופך לגיבור כי בסוף מגלים שלמחבל היה מלא פצצות עליו. אז למחבל הזה לא היה אבל הוא היה חופשי".

"מחבל צריך למות במקום ולא אחרי 11 דקות"

במהלך הריאיון שב ותקף הזמר את אמצעי התקשורת שלטענתו שפטה את החייל. "אני מתוסכל וכועס כי פשוט מקריבים את החייל הזה ורוצחים אותו בתקשורת פשוט כדי להראות טוב. אף אחד לא בדק וקרא את התחקיר, שעוד לא נגמר. עוד לא נגזר דינו אבל בתקשורת קוראים לו "החייל הרוצח" הוא "החייל היורה", אני חושב שמדובר בחייל מצטיין שירה במחבל.

בתשובה לשאלה האם הוא היה מסכים שמקרה כזה יחזור על עצמו ענה סאבלימינל כי הוא חושב שמקרה כזה "לא צריך לחזור על עצמו". אני חושב שברגע שמחבל קופץ על חייל עם סכין הוא צריך למות במקום ולא לחכות 11 דקות. מחבל מתועב צריך להיות מנוטרל".

אתמול ביקש גם דוד ד'אור, אחד מהאמנים שיופיעו בעצרת, למסור את תגובתו על הפרסום:

"כואב לי מאוד על המשפחה ולבי איתם", אמר. "כשפנו אליי חשבתי מיד על בני ועל הסיטואציה האיומה בה הם נמצאים. אנחנו שולחים את היקר לנו מכל לשלוש שנים לצבא ואלה שנשלחים להילחם, למדים במשך חודשים רבים איך להפוך ללוחמים המסוגלים להרוג. גם אם כל חייהם חונכו לאהוב אדם באשר הוא, הם מגיעים לצבא ושם, מכורח הנסיבות , מחנכים אותם אחרת. זה נורא, אך לצערי אין לנו ברירה.

"כואב לי על המשפחה". דוד ד'אור (צילום: אלעד גוטמן)
"כואב לי על המשפחה". דוד ד'אור | צילום: אלעד גוטמן

"אני כמו כולם לא יודע מה בדיוק קרה שם ומצפה כמו כולם להבין יותר לעומק את הדברים שיתגלו במשפט, אולם אין לי ספק שהאחריות לא יכולה להיות מוטלת רק על כתפיו של אותו נער שירה. במדינות נורמליות בעולם, ילדים בני 18 משתוללים ועושים חיים, וסליחה על ההשוואה מעולם בעלי החיים, אלף אלפי הבדלות, אך כשמחנכים כלב לתקוף ולהרוג והוא תוקף. אי אפשר להאשים רק את הכלב, האשמה העיקרית היא במי שחינך אותו לתקוף.

"אי אפשר להרוס את חייו של הנער שירה מבלי שהגוף שאחראי למי שהוא נהיה, יישא אף הוא באחריות. באווירה שנוצרה בחודשים האחרונים בארץ, שמענו ללא הרף את המשפט 'הקם להורגך השכם להורגו' ושכל מי שינסה להרוג בנו דינו מוות. באווירה שכזו קשה מאד להבין מה נכון ומה לא נכון לעשות, בעיקר לנער בן 19 שאמור לקבל החלטות הרות גורל בזמן אמת.

"מקריבים את החייל". סאבלימינל (צילום: חדשות 2)
גם הוא ישתתף. סאבלימינל | צילום: חדשות 2

"אני חושב שהצבא שלנו הוא צבא מוסרי, אולם אנו עומדים מול סיטואציות בלתי אפשריות בעליל. עדיין לא נכתבו קודים התנהגותיים למצב הלא נורמלי של התמודדות מול נערים ונערות עם סכינים. פעם אחת קוראים למישהו שהורג מחבל גיבור ובפעם אחרת רוצח, זה לא הגיוני. יש לי תחושה שהרצון לרצות את דעת הקהל בעולם כבר בלבל אותנו לגמרי. אנחנו צריכים להיות יותר ברורים, בעיקר לעצמנו".

מוקדם יותר התייחס אייל גולן, שישתתף גם הוא בעצרת, לפרסום: "החייל הוא כמו הבן של כל עם ישראל. אני בא לתמוך בחייל ובמשפחתו".