שטייניץ תוקף את יעלון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
"טעות אומללה". יעלון, שטייניץ ונתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הנחייתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לקצינים בכירים בצה"ל להמשיך ולהביע את עמדותיהם גם אם הן מנוגדות לעמדות הדרג המדיני, ממשיכה לעורר סערה במערכת הפוליטית. "מדובר בהנחייה לא טובה שפוגעת באופן קשה בדמוקרטיה", אמר הבוקר (שני) שר התשתיות יובל שטייניץ בתכנית "נכון להבוקר" בגל"צ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"המדינה שולטת בצבא ולא הצבא במדינה", הסביר שטייניץ את עמדתו. "בכל הדמוקרטיות המתוקנות, קציני צבא - כמו קציני משטרה - לא אומרים את עמדתם ולא מבקרים את הפרלמנט".

"אינני מבין מה מניע את שר הביטחון באמירות הללו", הוסיף השר. "התפקיד שלו זה למשמע את צה"ל. צריך שיהיה קו אדום ביו צבא ומדינה ובין צבא ופוליטיקה. אני חושב שדבריו הם טעות אומללה. אצל בן גוריון זה לא היה קורה".

"בדמוקרטיה, הצבא לא יכול לערער על הדרג המדיני", הדגיש שטייניץ. "מה שקורה היום לא טוב לצה"ל. לא יודע את מי זה משרת. אני חרד שאם לכולם מותר להגיד הכל, מחר סגן הרמטכ"ל יקרא לקרע משיחי".

"לא פרשת של ראש הממשלה"

השר שטייניץ אמר את הדברים על רקע המתיחות הגוברת בין שר הביטחון יעלון לראש הממשלה נתניהו. למעשה, שטייניץ, הנחשב לאחד ממקורביו של נתניהו, הצטרף לעמדת ראש הממשלה בנושא, שאף זימן הבוקר את יעלון לשיחת נזיפה.

למרות זאת, שטייניץ הבהיר כי דבריו אינם על רקע פוליטי. "אני לא פרשן של ראש הממשלה ולא חושב שראש הממשלה מרגיש כרגע שיש ערעור על מעמדו ממי משרי הליכוד", טען שטייניץ והדגיש כי אסור להשתמש בצה"ל ככלי פוליטי. "חבל שאתמול, בניסוח מעורפל, שר הביטחון פתח מחדש את העניין", הוסיף שר התשתיות. "הליכוד תמיד היה בעד ממלכתיות והמשמעות היא שקצינים לא יכולים להגיד את כל מה שעל לבם בפומבי והם כפופים לדרג המדיני".